آیا باید سگ خود را به بغل کنید؟

حیوانات , روانشناسی 10 اردیبهشت 1395 بدون دیدگاه

یک متخصص اعلام کرد سری بعدی که میخواهید سگی را در آغوش بگیرید، ممکن است سگ را بیچاره ای کنید.

سگ خود را به آغوش بکشید

بطور متوسط سگها حیواناتی عاشق با گوش های نرم و پنجه های گوشتی هستند که ساده و زیبا بنظر می آیند. اما دانش حقیقی پشت این طراحی قرار دارد: استنلی کورن، استاد بازنشسته روانشناسی در دانشگاه بریتیش کلمبیا و متخصص تمرین سگ ها گفت آنها حیواناتی دونده هستند، به این معنی که آنها دویدن را اولین خط دفاعی خود قرار داده اند.

یک روانشانس در بلاگ امروز، متنی را در این ماه منتشر کرد: هنگامی که انسان با نیت خوب یا نیازمندانه برای در آغوش گرفتن حرکت کند، سگ بی حرکت می ماند و استرس آن افزایش خواهد یافت. توصیه دکتر کورن چنین است: آغوش خود را برای اعضای خانواده دوپا و دوستداران خود نگه دارید. واضح است که از نقطه نظر سگ، بهتر است علاقه خود را برای حیوان خانگی با یک کلمه مهربانانه و شاید یک رفتار مناسب نشان دهید.

دکتر کورن به 250 عکس در گوگل و فلیکر که بغل کردن سگها توسط مردم را نشان می دهد، نگاه کرد و گفت حدود 81% عکسها نشان می دهند سگها حداقل یک نشانه از ناراحتی، استرس و یا اضطراب از خود بروز می دهند. سایر عکسها نشان دادند سگها با در آغوش گرفتن راحت هستند و پاسخ خنثی یا مبهمی به نمایش می گذراند. از آنجا که سگ و انسان نمیتوانند با یکدیگر صحبت کنند – حداقل از راه مرسوم نمی توانند – دکتر کورن نظراتی را از روی دیده های خود مبنی بر ساختار زبان سگها، ارائه کرده است.

نشانه های اضطراب

  • دکتر کورن نوشته است یکی از نشانه های کلیدی اضطراب، آشکار کردن دندان می باشد.
  • وی گفت چرخاندن سر از هرچیز نگران کننده نیز نشانه دیگری است. بعضی اوقات چشمهای خود (یا قسمتی از آن ) را می بندد. سگها معمولا حالتی به نام چشم نیم ماهی ( نیم قوسی ) یا چشم وال نشان می دهند که قسمت سفید چشمها در کناره قرار میگیرد یا دیواره آن قابل مشاهده می باشد.
  • لیس زدن، خمیازه یا بالا بردن پنجه نیز نشانه دیگری است. سگ ممکن است گوشهای خود را پایین آورد یا آنها را پشت سر خود به آرامی صاف کند.

سایر تحقیقات بر اثبات سگها

کوری کوهن درمانگر رفتار حیوانات صریحا از زندگی در پنسیلوانیا گفت. وی گفت سگ من دوست دارد در آغوش قرار گیرد. وی معتقد است سگها ممکن است در عکسهای درآغوش گرفته شده مضطرب بنظر آیند زیرا دوست ندارند از آنها عکس گرفته شود یا اینکه فردی در تلاش است تا توجه آن را به خود جلب کند. اما آقای کوهن که سگها را نیز ماساژ می دهد می گوید فکر می کند سگها می توانند با آغوش گرفتن راحت باشند به شرطی که اعتماد و آشنایی وجود داشته باشد.

او چگونه می فهمد سگها به نوازش علاقه دارند؟ وی گفت می تواند تنش آزاد شده در نواحی ماهیچه ای حیوان را احساس کند، نفس کشیدن کاهش می یابد و نگاه آرامتر می شود. در  بعضی سگها لبه دهان آنها به سمت بالا، مانند لبخند کج می شود. وی افزود می توانم بیان کنم، نشانه های صورت آنها تغییر می کند به این معنی که: اره، بیشتر انجام بده. پیوند اعتماد منجر می شود که وی مفهومی مشترک را انتقال دهد که مردم نباید به سگها خیره شوند زیرا آن عمل متقابل خواهد بود.

وی می گوید در واقع اگر رابطه خوبی را با سگ خود داشته باشید، هورمون اکسیتوکین آزاد خواهد کرد که به اصطلاح هورمون عشق می باشد. من فکر نمیکنم هیچ مخلوقی در سطح زمین اینکار را انجام دهد. اما اریکا لیبرمن آموزش دهنده و مشاور رفتاری سگها با همکاری خانه نگهداری حیوانات خانگی در نیویورک بطور کلی گفت سگها نباید در آغوش گرفته شوند، که این بخاطر امنیت طرفین می باشد.

بطور مثال مردمی که قبول می کنند یک سگ را نجات دهند از تاریخچه اجتماعی حیوان آگاهی ندارند. این می تواند ارتباطی دردناک ایجاد کند به گونه ای که مثلا کودک او را با در آغوش گرفتن خرد کند یا ناخواسته سبب آزار او شود. خانم لیبرمن می گوید سگها حالات چهره را درک میکنند و می آموزند که آغوش گرفتن، انسانها را خوشنود می کند. بنابراین آنها ممکن است با چیزی که آن را دوست ندارند مواجه شوند.

وی با ارجاع به عقیده هیچ آغوشی گفت من ماساژ را می پسندم . من معتقدم مردم باید در کنار این گمراهی، احتیاط کنند. خانم لیبرمن اشاره کرد مردم باید به دنبال سیگنالهای منقطع باشند. علاوه بر اشارات دکتر کورن، وی گفت سگها ممکن است لرزشی از ناراحتی پس از آغوش نشان دهند درست مشابه آنچه آنها بعد رهایی از حمام با آب اضافی انجام می دهند.

او گفت اگر چیزی از اینها را ندیدید، سگهای زیادی هستند که نه تنها به آن اهمیت نمی دهند بلکه در می یابند که این باعث انس با انسان می شود. خانم لیبرمن شخصی که به عنوان ارزیاب سگ درمانی نیز فعالیت داشته است، می گوید تصور غلط دیگری وجود دارد که دست خود را به سمت سگ برای معرفی دراز کنید. این اشتباه است زیرا شما به سمت صورت سگ میروید. دستهای خود را در کنار خود قرار دهید و ببینید آیا سگ سمت شما می آید، در این حالت شما به سگ اجازه تصمیم گیری داده اید.

خانم لیبرمن گفت راههای جایگزین آغوش گرفتن نیز وجود دارد مثل خاراندن، نوازش و مالیدن شکم، اما برای عشق سگ به انسانهایی که نمی توانند بدون نوازش آن زندگی کنند، راهی هست که می توانند همیشه آن را امتحان کنند، “برعکس کردن شرایط” می باشد و تا زمانی که مطمئن هستید سگ با آن راحت است انجامش دهید.

nytimes

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of