سیب زمینی خطر افزایش فشار خون را بالا می برد.

پزشکی و سلامت5 ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

طبق یافته هایی از مطالعات جدید و گسترده، مصرف سیب زمینی چهار بار یا بیشتر در طول هفته، خطر افزایش فشار خون را بالا می برد.

افزایش فشار خون با مصرف بیش از حد سیب زمینی

محققان نتایج سه مطالعه شاهد شامل ۱۸۷ ۴۵۳ زن و مرد بالای ۲۵ سال را ترکیب کردند.شرکت کنندگان بعد از دوسال به مرکز برگشته و به سوالات سلامت و رژیم پاسخ می دادند که شامل مواردی از جمله تشخیص فشار خون بالا توسط دکتر نیز بوده است. این مطالعات در BMJ انجام شده است.

بعد از کنترل شاخص وزنی بدن، فعالیت فیزیکی، مصرف دخانیات و سایر فاکتورها، آنها شرایط را با میزان مصرف یک سیب زمینی در ماه مقایسه می کنند، یک سیب زمینی پخته، آبپز یا له شده و دریافتند که مصرف چهار تا ۶ بار در هفته خطر افزایش فشار خون را تا ۱۱% بالا می برد. مصرف سیب زمینی سرخ کرده چهار مرتبه یا بیشتر در هفته این میزان را ۱۷% افزایش می دهد. بر حسب نمک اشباع شده و چربی این نتایج خیلی تغییر نمی کند اما اعلام شده نمی توانند همه متغیرها را کنترل کنند.

محققین پیشنهاد دادند سیب زمینی سبب افزایش سطح گلوکز خون میشود که با مشکلات عروقی خون والتهاب همراه است. این می تواند فشار خون را افزایش دهد و مشکل ساز شود.

سرپرست تیم، دکتر لی برگی پزشک بخش فیزیک بریگام و بخش زنان بیمارستان بوستن گفت دقیقا نمی دانیم رژیم غذایی مناسب کدام است و هیچ نظری درباره آنکه مردم چه بخورند نداریم. مهم این است که چنین تحقیقاتی انجام شود و ادامه دار باشد.

loading...

اولین نفری باشید که در این بحث شرکت می کنید !