شاه تهماسب یکم دومین پادشاه صفوی

گردشگری و تاریخ تمدن ۳۱ مرداد ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

شاه تهماسب یکم (زاده ۲۶ ذی‌الحجه ۹۱۹ (۳ اسفند ۸۹۲ خورشیدی) شه‌ آباد، اصفهان – در گذشته ۲۴ اردیبهشت ۹۵۵ قزوین) فرزند ارشد شاه اسماعیل یکم و دومین پادشاه از سلسله صفویه بود.

 

شاه تهماسب یکم دومین پادشاه صفوی

او پس از مرگ پدر با آشوب داخلی و حمله ازبکان و عثمانیان مواجه شد که با حسن تدبیر و شجاعت و تا حدی بهره‌ مندی از بخت و اقبال از پس این مشکلات بر آمد و دوره‌ ای طولانی از صلح و ثبات را برای ایران به ارمغان آورد. وی فردی معتقد به مذهب شیعه دوازده‌ امامی بود.

طهماسب در روز چهارشنبه ۲۶ ذی‌ الحجه الحرام سال ۹۱۹هجری قمری (۳ اسفند ۸۹۲) در روستای شه‌ آباد اصفهان متولد شد. پس از مرگ شاه اسماعیل یکم صفوی، شاه طهماسب یکم در سال ۹۲۹ هـ. ق (۱۵۲۳ م) در ۱۰ سالگی به سلطنت رسید. روشن است که به‌ دلیل کم بودن سن و سال شاه جدید، فرصتی برای کسب قدرت برای امرای قدرت‌ طلب قزلباش فراهم شد. ۱۰ سالِ اولِ سلطنت شاه طهماسب در واقع عرصه رقابت امرای قزلباش برای کسب قدرت بود. شاه جوان به‌ علت شجاعت و تدبیر، کم‌کم توانست خود را به‌ عنوان شاهی مقتدر برای ایران مطرح کند و زمام قدرت را در دست گیرد. شاه طهماسب در دوره بلند حکومت خود توانست با وجود کمبود منابع، به‌ خوبی تهدیدات مکرر ازبکان را دفع کند و سپس دوره‌ ای از صلح و ثبات را برای کشور به ارمغان آورَد؛ دوره‌ای که تا مرگ وی در سال ۹۸۴ و به سلطنت رسیدن فرزند تندخوی او، شاه اسماعیل دوم، ادامه داشت.

شاه تهماسب یکم دومین پادشاه صفوی

شاه طهماسب صفوی پادشاهی صاحب‌ کمال و شیفته هنربود و در هنر خوشنویسی و نقاشی دست داشت. در نقاشی شاگرد استاد سلطان محمد مصور بوده‌است. هر چند قاضی احمد منشی در کتاب گلستان هنر از هنر تصویر سازی شاه طهماسب به‌ طور مفصل یاد کرده، اما اثر چندان ممتازی از او دیده نشده‌ است و تنها تصویر رقم‌ دار بجا مانده از او مجلس بزمی است که در موزه توپ قاپو سرای ترکیه زینت‌ بخش مرقع بهرام میرزا است و رقم یا امضای آن چنین است: <صوره طهماسب الحسینی> در زیر تصویر و بیرون از جدول‌کشی شاه طهماسب به خط خود نوشته <جهت برادر عزیزم بهرام‌ میرزا ساخته شد. شاه طهماسب از گسترش‌ دهندگان ادبیات آذربایجانی بود و در این زمینه تلاش بسیاری کرد.

شاه تهماسب یکم دومین پادشاه صفوی

شاه طهماسب وقتی که کمتر از شانزده سال سن داشت، با زهرا سلطان، دختر دیو سلطان روملو، ازدواج کرد.

شاه طهماسب به جمع‌ آوری مال و ثروت علاقه خاصی داشت. خزاین او همیشه از مسکوکات، طلا، نقره، پارچه‌ های نفیس و انواع سلاح‌ های قیمتی انباشته بود. وی ۶۰۰ شمش طلا و ۶۰۰ شمش نقره در قلعه قهقهه ذخیره کرده‌ بود.

شاه طهماسب دستور داد درختان تاک را از ریشه در آورند تا این که کسی در ایران شراب درست نکند. این کار مردم ایران را در زمستان برای تهیه غذا در مضیقه قرار داد.

شاه تهماسب یکم دومین پادشاه صفوی

برچسب ها

Please Login to comment