شستن موهای چرب با گل سرشور

پوست و مو 29 مهر 1396 بدون دیدگاه

شستن موهای چرب

موهای چرب نشانه شستشوی بد و رعایت نکردن بهداشت این عضو مهم بدن نیست ،معمولاً اگر موها طولانی مدت شست و شو نشود کثیف وچرب می شود اما موهایی یک روز بعد از شستشو چرب می شود به دلیل غده های فعال چربی است .
ترشح زیاد چربی موها را کدر می کند و موجب خارش و شوره سر می شود و در موارد خیلی شدید اکنه سر پیشرفت می کند پس باید درمان آن را جدی گرفت.

7 نسخه خانگی راه حل موهای چرب

تغذیه مناسب

در بسیاری از مطالعات ثابت شده مصرف غذاهای چرب و کربوهیدرات ها موجب ترشح چربی بیشتری می شود اما خوردن غذاهای حاوی امگا 3 مثل غذاهای دریایی و دانه ی چیا ،بادام و اسفناج برای سلامت مو مفید است ؛همچنین نوشیدن آب به مقدار کافی برای تغذیه مونیاز است.

شامپوی موهای چرب

اگر موهای سالم و متعادلی دارید نیازی به مصرف آن بیشتر از سه بار در هفته ندارید اما افرادی که موهای چرب دارند باید روزانه موهایشان را با شامپوی ضد شوره بشویند و شامپو ارگانیک و بدون سدیم سولفات استفاده کنند ؛شستشوی مو هر روز یا یک روز در میان با شامپوی ضد شوره موها را تمیز و سالم نگه می دارد.

شستن موهای چرب با گل سرشور

راه حل موهای چرب استفاده از گل سرشور است

اگر از محصولات خانگی مثل گل سرشور استفاده کنید کمک بسیار بزرگی به چربی و شوره سر کرده اید ،هفته ای یک بار دو قاشق از این خاک را با آب ترکیب تا خمیری شود 30 دقیقه روی سر بگذارید و با آب بشویید تا تمیز و روشن شود و البته به این روش چربی موها را کاهش دهید.

شستشوی مو با سرکه راه حل طبیعی موهای چرب است

موها را با محلول سرکه و آب به نسبت 2 تا 3 قاشق سرکه ویک فنجان آب ترکیب و بشویید و 2 تا 3 دقیقه با آب کاملاً شستشو دهید تحقیقات نشان داده سرکه خاصیت ضد قارچی و آنتی باکتریایی دارد و ازشوره و خارش چربی جلوگیری می کند.

اجتناب از مصرف محصولات روغنی

افرادی که موهای چرب دارند شامپو هایی که روغنی هستند برایشان کاربرد ندارد و بایدبعد از شستشو از موس های متناسب با مو استفاده کنند.

خواص گل سرشور چیست؟

تقویت مو، بلندکننده آن و ترمیم‌کنندگی. اثر ترمیم‌کنندگی گل سرشور به پوست سر محدود نیست بلکه در زخم‌ها نیز کاربرد دارد. در سال 1386 بیمارستان امام‌خمینی(ره) به سرپرستی دکتر امامی رضوی، از گل‌سرشور برای ترمیم زخم و التهاب اطراف کولستومی استفاده کردند. محتویات داخل روده، پوست ناحیه‌ کولستومی را زخم می‌کند و استفاده از گل سرشور به مدت 7روز، عوارض پوستی ناحیه کولستومی را ترمیم خواهد كرد.

برخی افراد می‌گویند گل سرشور باعث ریزش مویشان می‌شود. این گفته حقیقت دارد؟

بله، با سنگین شدن مو و خیس شدن آن ممکن است مو به راحتی کنده و شستن سریع و شتابزده باعث ریزش آن شود. برای پاک کردن گل باید به آرامی مو را شست. بسیاری از افراد برای کاهش این عارضه از مخلوط آب و گلاب استفاده می‌کنند تا عوارض پوستی گل‌سرشور کم شود. برخی افراد نیز از کتیرای طبیعی همزمان استفاده می‌کنند. البته این کار را توصیه نمی‌کنم و بهتر است بعد از تمیزشدن گل سرشور ، کتیرا با آب حل و مو و کف سر با آن پوشیده شود. این کار، هم عوارض گل‌سرشور را کم می‌کند هم باعث باقی ماندن مواد معدنی روی کف سر می‌شود. کتیرا نیز آثار مثبتی بر پوست و مو دارد. البته ترکیب گلاب و کتیرا را می‌توان همزمان استفاده کرد.

شستن موهای چرب با گل سرشور

آیا غیر از این عارضه خاک‌ها عوارض دیگری هم دارند؟

بله، ممکن است استفاده از طین‌ها به صورت موضعی در افراد مستعد عوارضی نظیر زخم، خشکی شدید پوست، بروز ضایعات پوسته‌ریزی‌دهنده و… بدهد.

در مجموع استفاده از خاک‌ها را توصیه می‌كنید؟

بله، طین‌ها فواید بی‌شماری دارند و برای کاهش عارضه کافی است ‌زمان استفاده از آنها روی پوست کوتاه‌ شود یا آن را با سایر مواد نظیر کتیرا مخلوط كرد.

روش استفاده از گل سرشور را هم بفرمایید.

باید 5 گرم از خاک‌ را با آب به‌تدریج مخلوط کنید و آرام هم بزنید تا قوام آن به حدی برسد که جاری نشود و موضعی باقی بماند. آن را روی سر قرار دهید. این مقدار برای مساحتی از پوست معادل کف دست کفایت می‌کند. افراد گرم مزاج بهتر است طین را در نواحی‌ای که مو نیست در بخش فوقانی پیشانی بمالند و بگذارند 20 دقیقه تا نیم ساعت باقی بماند. بعد از آن باید حتما به آرامی با آب گرم، گل‌ را از روی سر شست.

استفاده از گل سرشور به تنهایی برای شستشو کافی است؟

با استفاده از گل سرشور معمولا چربی‌ها کاملا پاک می‌شود البته می‌توان بعد از آن از شامپو هم استفاده کرد. استفاده همزمان باعث می‌شود از آثار خوب گل سرشور هم بهره‌مند شوید.

این خاک منع استفاده ندارد؟

نه، چون ماده موثره آن در خون بسیار بالا نمی‌رود و به عبارتی جذب سیستماتیک ندارد. مصرف آن برای زن باردار و جنین مشکل ایجاد نمی‌کند اما توجه به این نکته لازم است که موادمعدنی می‌توانند عارضه داشته باشند و برای احتیاط بهتر است در دوران بارداری مصرف نشوند.

برای چه کسانی معمولا استفاده از گل سرشور را توصیه می‌کنید؟

افرادی که دچار چربی شدید موی سر هستند، بهتر است هر هفته یا هر 2 هفته یک بار گل سرشور استفاده کنند. افرادی که ریزش مو دارند بهتر است با احتیاط از گل سرشور استفاده کنند.

آیا خاک‌ها را می‌توان به راحتی از عطاری‌ها خرید؟

نه، متاسفانه تهیه گل‌سرشور به این راحتی نیست که به عطاری بروید و آن را بخرید. حتما باید گل سرشور را از فرد معتمد و مطمئنی تهیه کرد. طین‌ها در کشور ما استاندارد شده نیستند و محل تهیه آنها مهم است. بسیاری از افراد متقلب طین‌هایی را تهیه می‌کنند که ممکن است مواد معدنی با آثار نامطلوب مانند آرسنیک داشته باشد که استفاده از آن روی پوست آسیب‌دیده مشکل‌ساز خواهد شد.

زندگی رنگی با پورتال رنگی

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of