آقایان و خانمها بخوانند: شما با لباس یا بی لباس می خوابید؟

سیستم ادراری و تناسلی ۲۶ مرداد ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

آقایان و خانمها بخوانند: شما با لباس یا بی لباس می خوابید؟

خواب برای بدن ما انسانها حکم سوخت برای تحرک دارد، یعنی با خواب راحت روز شاد و با کارآمدی بالایی را سپری می کنیم و در غیر اینصورت روزی کسل آور و خسته کننده خواهیم داشت. در این مطلب به اهمیت نوع لباس برای خوابیدن پرداخته ایم و به اصول داشتن یک خواب راحت هم پرداخته ایم که امیدواریم این مطلب مورد استفاده تان قرار گیرد.

اهمیت لباس در خوابیدن را می دانید؟

آیا شما جزء افرادی هستید که به لباس موقع خواب اهمیت می دهند؟ آیا لباس جداگانه ای برای خواب در نظر گرفته اید؟ فکر می کنید خوابیدن با لباس های گشاد و آزاد بهتر است یا بدون لباس؟

به گزارش پورتال رنگی به نقل از سلامت نیوز، اینکه چه بر تن داریم اثر مستقیمی بر کیفیت و حتی کمیت خواب ما می گذارد. تا مدت ها کارشناسان بر این باور بودند که لباس های گشاد بهترین گزینه برای خواب هستند؛ ولی تحقیقات اخیر خبر از آن می دهد که بدون لباس خوابیدن شرایط را برای لذت بردن از یک خواب با کیفیت فراهم می کند. بر اساس آخرین یافته های به دست آمده، نه تنها به تن نکردن لباس موقع خواب راحت تر است بلکه باعث تنظیم دمای پوست هم می شود و از بیدار شدن بی موقع در میانه شب جلوگیری می کند.

شما با لباس یا بی لباس می خوابید؟ (2)

علاوه بر این، کنار گذاشتن لباس ها هنگام خواب باکتری هایی که در مکان های گرم رشد بهتری دارند از بدن دور می کند و بدین وسیله موجب ارتقا سیستم ایمنی بدن می شود. طبیعی است زمانی که شما خوابی بدون لباس را تجربه می کنید دمای بدنتان کاهش پیدا می کند و همین مسأله باعث می شود شما به خوابی عمیق تر فرو بروید. نکته جالب توجه اینجاست که گرم شدن سطح پوست چه در انسان و چه در حیوان باعث ایجاد اختلال در خواب او می شود.

افزایش سوخت و ساز بدن دیگر اثر شگفت انگیز بدون لباس خوابیدن است، ویژگی که حتی موجب سوزاندن کالری های اضافی بدن هم می شود. کاهش دمای بدن به هنگام خواب با افزایش سطح هورمون ها در بدن و کاهش کورتیزول حتی موجب کوچک شدن اندازه شکم هم می شود. در کنار همه این ها، برهنه بودن در زمان خواب این فرصت را به پوست می دهد تا قدری نفس بکشد، مسأله ای که اهمیت ویژه ای برای خانم ها دارد.

بنابراین، اگر جزء آن دسته افرادی هستید که به لباس هنگام خواب اهمیتی نمی دهید قدری در عادت خود تجدید نظر کنید. بهتر است لباس های را موقع خواب کناری بگذارید تا خوابی بهتر و عمیق تر را تجربه کنید، روز بهتری را آغاز کنید و در نهایت جسم سالم سالم تری داشته باشید.

اصولی مهم برای داشتن خواب راحت

– سعی کنید برنامه خواب منظمی داشته باشید. این کار ساعت بیولوژیکی بدن شما را تنظیم می‏کند . لازم است که هر روز صبح در یک ساعت مشخص بیدار شوید . این کار به تنظیم ساعت زیستی کمک می‌کند و پس از مدتی شما در ساعت مشخصی می‌خوابید و بیدار می‌شوید .

– میزان نیاز خود به خواب را مشخص نمایید . زمانی به رختخواب بروید که احساس خستگی می‌کنید و از خوابیدن در ساعات عصر خودداری کنید .

– قبل از خواب غذای سبکی میل کنید.

– خوردن یک غذای سنگین قبل از خواب باعث سوزش معده (ترش کردن)، سوء هاضمه و احساس نیاز به دفع ادرار را می گردد در نهایت منجر به اختلال در خواب می‏شود.

– مصرف برخی داروها و حتی داروهای گیاهی عوارضی مانند بی‏خوابی را به دنبال دارند بنابراین همیشه بروشورهای همراه داروها را مطالعه نموده و در این مورد با پزشک خود مشورت نمایید

– مصرف چای یا قهوه قبل از خواب به دلیل ورود کافئین به بدن و کشیدن سیگار و ورود نیکوتین موجود در سیگار به بدن از علل بی‏خوابی هستند

– ورزش کردن درست قبل از رفتن به رختخواب موجب می‏شود که فرد احساس نشاط کرده و دیرتر به خواب برود. پس سعی کنید چند ساعت قبل از خواب ورزش کنید

– چرت زدن در طول روز باعث می‏شود فرد دیرتر به بستر برود و این مسئله خواب را به هم می‏زند.

– در صورت نیاز به خواب نیمروزی سعی کنید کمتر از یکساعت آن هم قبل از ساعت ۳ بخوابید.

شما با لباس یا بی لباس می خوابید؟ (1) همیشه سعی کنید از رختخواب فقط برای خوابیدن استفاده کنید و از انجام سایر فعالیتها مانند تماشای تلویزیون در رختخواب خودداری کنید.

– در صورتی که بعد از ۳۰ دقیقه به خواب نرفتید بهتر است بلند شده و خود را مشغول انجام کاری کنید هیچ گاه خود را وادار به خوابیدن نکنید.

– بهتر است مراسم زمان خواب داشته باشید. این امر علائمی را به بدن شما می‏فرستد مبنی بر این که زمان آرامش یافتن و خوابیدن است. این مراسم می‏تواند شامل مسواک زدن و مطالعه به مدت ۱۵ دقیقه باشد.

– در صورتی که قبل از خواب یک حمام گرم کنید دمای بدن بالا می‏رود و بعد به مرور زمان بدن خنک می‏شود که در نتیجه در ایجاد خوابی خوب موثر است.

– سعی کنید از هنگام عصر شروع به تمدد اعصاب و آرامش دادن به ذهن و جسم خود کنید.

– اگر ذهن شما درگیر مشکلات، تصمیم‏گیریها و مرور اتفاقات روز گذشته باشد خواب خوبی نخواهید داشت.

– سعی کنید بدن را به آرامش و خونسردی دعوت کنید.

– بهتر است مراسم زمان خواب داشته باشید. این امر علائمی را به بدن شما می‌فرستد مبنی بر این که زمان آرامش یافتن و خوابیدن است. لازم نیست که این مراسم طولانی باشد و می‌تواند شامل مسواک زدن و مطالعه به مدت ۱۵ دقیقه باشد.

– برنامه خواب منظمی داشته باشید. این کار ساعت بیولوژیکی بدن شما را تنظیم می‌کند. همچنین می‌توانید بلافاصله بعداز بیدار شدن از خواب به مدت ۱۵ دقیقه زیر نور مستقیم آفتاب بنشینید. با این کار ساعت بیولوژیکی بدن شما برای این ساعت از روز تنظیم خواهد شد.

قبل از خواب غذای سبکی میل کنید. در این صورت در طول شب از شدت گرسنگی بیدار نخواهید شد و معده هم آن‌قدر سنگین و پر نیست که اختلال در خواب شما ایجاد کند.

– اگر قبل از خواب یک حمام گرم کنید دمای بدن بالا می‌رود و بعد به مرور زمان بدن خنک می‌شود که در نتیجه در ایجاد خوابی خوب مؤثر است.

– همیشه سعی کنید از هنگام عصر شروع به تمدد اعصاب و آرامش دادن به ذهن و جسم خود کنید. اگر ذهن شما درگیر مشکلات، تصمیم‌گیری‌ها و مرور اتفاقات روز گذشته باشد خواب خوبی نخواهید داشت. سعی کنید بدن را به آرامش و خونسردی دعوت کنید.

– از اتاق خواب ، تنها برای خوابیدن استفاده کنید . اگر از اتاق خواب برای تماشای تلویزیون یا مکالمه تلفنی با دوستان استفاده کنید ذهن شما برای این کارها شرطی می‌شود و به محض ورود به اتاق خواب به یاد این کارها می‌افتید .

– در طول روز و بخصوص در ساعات بعدازظهر در معرض نور آفتاب قرار بگیرید مواجهه با نور در ساعات بیداری به تنظیم ساعت زیستی کمک میکند .

پورتال رنگی _ آقایان و خانمها بخوانند: شما با لباس یا بی لباس می خوابید؟

منابع: سلامت نیوز – پزشکان بدون مرز

Please Login to comment