شما هم دچار سرگیجه ناگهانی می شوید؟ - پورتال رنگی

اعصاب و روان ۰۱ آبان ۱۳۹۶ بدون دیدگاه

علت و درمان سرگیجه ناگهانی

سرگیجه یکی از ناراحتی های نسبتا رایج بوده که در شرایطی خاصی مانند خستگی شدید بروز می کند. با تاری دید و بیحالی همراه بوده، غالبا به خاطر افت فشار ایجاد و معمولا پس از چند دقیقه نیز برطرف می شود. اما گاه ممکن است نشانه ای هشداردهنده از مشکلی جدی باشد.

سرگیجه های ناگهانی و خوش خیم وضعیتی، سرگیجه هایی هستند که به دنبال تجمع کریستال های کوچک در گوش داخلی به وجود می آیند.
این مشکل یکی از شایع ترین علل بروز سرگیجه در افراد جامعه است. 20 درصد سرگیجه ها از نوع خوش خیم، ناگهانی و وضعیتی است. در افراد سالمند 50 درصد سرگیجه هایی که بروز می یابد، از این نوع است.
گیجی، منگی، کمی سنگینی سر، بی تعادلی و تهوع از علائم این بیماری است. فعالیت هایی که باعث این علائم می شود، در افراد مختلف، متفاوت است، اما معمولا با تغییر وضعیت سر برخلاف جاذبه زمین بروز می یابد.

برخاستن از رختخواب یا غلتیدن به یک طرف در بستر، از شایع ترین کارهایی است که سبب این نوع سرگیجه ها می شود. از آنجا که این سرگیجه، هنگام بالا آوردن سر برای نگاه کردن به جلو و بالا بروز می یابد، گهگاه به آن سرگیجه قفسه بالا گفته می شود. نوع متناوب آن بسیار شایع است، یعنی ممکن است برای چند هفته بروز یابد و بعد متوقف شود و دوباره برگردد.


بیشتر بخوانید:

درمان سرگیجه

سرگیجه های ناگهانی


شایع ترین علت در افراد زیر 50 سال وارد شدن ضربه به سر است. معمولا این سرگیجه ها با میگرن همراه است. در افراد سالمند، علت این سرگیجه ها معمولا فرسودگی سیستم تعادلی موجود در گوش میانی است و با بالا رفتن سن، احتمال بروز آن بیشتر می شود. در افراد سالمند، نیمی از موارد بدون هیچ علت مشخصی بروز می یابد.

همچنین بخوانید:  برطرف کردن اختلالات خواب در ماه رمضان

برخی ویروس ها که روی گوش اثر می گذارند، سبب التهاب عصبی گوش داخلی می شوند یا باعث اختلال درعملکرد شریان های کوچک این ناحیه می شوند و سرگیجه ایجاد می کنند که خیلی شایع نیستند. بندرت سرگیجه ها نیاز به جراحی پیدا می کنند.

تنها زمانی که ضربه ای به گوش وارد شده باشد یا سرگیجه به صورت طولانی مدت و حتی در حالت طاق باز خوابیده ادامه یابد، بیمار ممکن است نیاز به جراحی پیدا کند. فیزیوتراپیست ها برای درمان سرگیجه های ناگهانی و خوش خیم وضعیتی، از مانورهای خاصی استفاده می کنند.

آنها با قرار دادن بیمار در وضعیت های خاص و حفظ این وضعیت ها برای چند ثانیه این سرگیجه ها را درمان می کنند. 30 درصد سرگیجه ها بعد از این درمان، مجددا بروز می یابند که باید مجددا درمان برای آنها تکرار شود. بعد از جلسات درمان، آموزش بیماران برای پیشگیری از عود بیماری بسیار مهم است. بعد از انجام مانورهای درمانی در فیزیوتراپی، بیمار ده دقیقه صبر می کند تا درمانگر مطمئن شود، سرگیجه برطرف شده است.
حتی از بیمار خواسته می شود، خودش تا منزل رانندگی نکند. به بیمار توصیه می شود تا دو شب بعد از درمان، هنگام خواب سرش را در زاویه 45 درجه قرار دهد، یعنی از بالشی نسبتا بلند استفاده کند یا روی صندلی هایی که پشتی مورب دارد، بخوابد.

همچنین به بیمار توضیح داده می شود، در طول روز سر خود را مستقیم نگه دارد. مراجعه به آرایشگر یا دندانپزشک در این دو روز می تواند سبب برگشت سرگیجه شود. عقب رفتن سر از حرکات ممنوع بعد از درمان فیزیوتراپی است. یک هفته بعد از درمان، احتیاط با شدت کمتر ادامه می یابد و به بیمار گوشزد می شود که در صورت بروز علائم مجددا مراجعه کند.

همچنین بخوانید:  تریکوتیلومانیا یا اختلال کندن مو

انواع سرگیجه

سرگیجه کاذب و سرگیجه واقعی

سرگیجه به دو نوع سرگیجه واقعی (Vertigo) و سرگیجه غیرواقعی، یا کاذب (Pseudo Vertigo) تقسیم می‌گردد. در سرگیجه واقعی بیماران احساس دوران را به صورت مختلف نظیر احساس چرخش بیمار در محیط یا چرخش محیط اطراف، کشیده شدن به یک سمت و یا آمدن اشیاء موجود در محیط به طرف فرد بیان می کنند. شکایت بیمار در سرگیجه غیرواقعی به شکل احساس منگی، سیاهی رفتن چشم، سبک شدن سر، احساس پری در سر و یا ترس از افتادن می‌باشد. سرگیجه‌های واقعی نباید با عدم تعادل هنگام راه رفتن که ناشی از آسیب‌های مخچه‌ای است، اشتباه گردد .

احساس سنگینی یا سبکی سر و سیاهی رفتن چشم می ‌تواند سرگیجه کاذب تلقی شود که علل مختلفی دارد؛ از جمله این علل می توان به اختلالات فشار خون، دیابت، افت قند خون، مشکلات چشمی، عیوب انکساری، خستگی، اضطراب و استرس، ضربه به سر، میگرن، کم‌ خونی، مشکل ستون فقرات گردنی و یا در برخی موارد نشانه ابتلا به بیماری ام‌ اس یا پارکینسون به شمار آید. درمان سرگیجه بایستی با توجه به علائم و علل بروز آن انجام شود. یکی از علل سرگیجه بیماری منییر است که با وزوز گوش، کاهش شنوایی و حالت تهوع همراه است. علت این بیماری افزایش فشار گوش میانی است. منییر یک بیماری عود کننده است و متاسفانه به درمان‌ های رایج پاسخ مناسبی نمی دهد. در بخش پایانی مقاله برخی نکات مرتبط با این بیماری بیان شده است .

انواع سرگیجه از لحاظ حسی

علاوه بر دسته بندی بالا، به شکل دیگری نیز می توان انواع سرگیجه را دسته بندی کرد و آن بر اساس احساسی است که فرد در هنگام بروز سرگیجه دارد، در این قسمت انواع سرگیجه از لحاظ حسی دسته بندی شده اند.

همچنین بخوانید:  محافظت از مغز با این خوراکی های چرب

احساس سبکی سر

احساسی شبیه به غش کردن یا از دست دادن تعادل. در این گونه سرگیجه ها، با وجود گیجی و منگی، اما خبری از احساس چرخش محیط به دور سر نیست. احساس سبکی سر معمولا با دراز کشیدن بهبود یافته و یا کاملا از بین می‌رود. اگر احساس سبکی سر شدید شده ممکن است باعث احساس غش کردن و یا سنکوپ شود. گاهی اوقات ممکن است در هنگام سرگیجه، فرد دچار حالت تهوع و یا استفراغ شود .

دوران سر یا Vertigo

سرگیجه دورانی معمولاً نتیجه یک تغییر ناگهانی یا موقتی در فعالیت ساختارهای تعادلی واقع در گوش داخلی (سیستم دهلیزی) یا اتصالات ساختارهای تعادلی موجود در مغز روی می دهد؛ این اتصالات حرکت و تغییرات در وضعیت سر را حس می‌کنند. برخاستن از حالت نشسته یا حرکت سبب تشدید این نوع سرگیجه می‌شود. هرچند برخی اوقات سرگیجه دورانی آنچنان شدید است که سبب بروز تهوع، استفراغ و عدم تعادل می‌شود، اما معمولا این مشکل به صورت طولانی مدت اتفاق نمی افتد و در طول چند هفته بدن نسبت به عامل بروز سرگیجه سازگار می شود .

شما هم دچار سرگیجه ناگهانی می شوید؟

علائم سرگیجه

در این قسمت به بیان چند مورد از علائم سرگیجه می پردازیم. سرگیجه معمولاً می تواند به طور خاص به صورت یکی از احساسات زیر بیان شود:

احساس کاذب حرکت یا چرخش
سبکی سر یا احساس غش
از دست دادن تعادل یا عدم تعادل
سایر احساسات مانند شناور بودن یا سنگینی سر

زندگی رنگی با پورتال رنگی

vote
نظر شما در مورد این مطلب
Subscribe
Notify of
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x