شهرزاد قصه گو

گردشگری و تاریخ تمدن ۲۳ مرداد ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

شهرزاد قصه‌ گو یا چهرآزاد، نام شخصیت اصلی در رشته‌ داستان‌ های ایرانی هزار و یک شب است.

شهرزاد قصه گو

شهرزاد روایت‌ کننده قصه‌ ها برای شهریار، شاه ایران است. هسته اصلی داستان‌ های هزار و یکشب کتابی فارسی به نام هزار افسانه بوده که امروزه در دست نیست و در سده‌ های پیش ترجمه عربی آن با اضافات دیگر به زبان‌ های اروپایی نیز ترجمه شد و در غرب به عنوان بهترین کتاب «ادبیات عرب» شناخته شده است. از اینرو در سطح جهان شهرزاد را نیز به عنوان فردی عرب می‌ شناسند و بسیاری از گروه‌ ها و انجمن‌ های فرهنگی اعراب مهاجر در اروپا و آمریکا نام شهرزاد (با تلفظ شَهرَزاد) را برای خود برگزیده‌ اند.

شهریار پادشاه ایران و شاه زمان وزیر او به خیانت همسر پادشاه پی می‌ برند. همسر و معشوقه او به جرم خیانت کشته می‌ شود. شهرباز یا شهریار تصمیم به انتقام می‌ گیرد؛ بنابر این تا ۳ سال هر شب باکره‌ ای را تزویج کرده و صبح به قتل می‌ رساند. وزیر که وظیفه یافتن دختران را دارد به جان می‌ اید ولی کاری از دستش بر نمی‌ اید تا وقتی که شهرزاد دختر وزیر قدم بجلو می‌ گذارد و تصمیم به ازدواج با شاه را می‌ گیرد و هر شب برای شاه قصه می‌ گفته و بقیه داستان را برای شب بعد می‌ گذاشته به مدت ۳ سال این کار را ادامه می‌ دهد و برای شاه سه پسر به دنیا می‌ آورد. لازم است ذکر شود که اصل کتاب هندی است که ایرانیان آن را به زبان فارسی باستان ترجمه کرده‌ اند.

شهرزاد قصه گو

از نکات قابل توجه، بودن عناصر مهم قصویت در این کتاب هفت جلدی (ترجمه کامل فارسی و بدون سانسور) است. به عبارتی بهانه روایت و تعلیق یا سوسپانس و عناصر خردتر داستان‌ های مدرن در این رمان واره دیده می‌ شود. مهم‌ ترین خصوصیت داستانی مدرن همان بهانه روایت است. یعنی قصه گفتن بهانه برای زنده ماندن است، زنده ماندن شهرزاد. دنیا زاد خواهر شهرزاد قبل از اینکه شهرزاد به همخوابگی با شاه برود از او می‌ خواهد که قصه‌ ای بگوید تا خوابش ببرد؛ و شهرزاد مهم‌ ترین قصه و بهترین قصه‌ اش را می‌ گوید؛ و گلوی شاه پیش قصه‌ های شهرزاد گیر می‌ کند.

از دیگر سو طرح (پیچالی لابیرنتی) (تو در تویی یا هزار تویی) هزار و یک شب بسیار مثال زدنی است. قصه در دل قصه دیگر؛ و جذاب آنکه در آخر می‌ فهمیم که شهرزاد با هر قصه زهر انتقام را از دل شاه بیرون می‌ کشد تا دست آخر هم شاه را درمان کرده باشد و هم خودش زنده مانده باشد.

شهرزاد قصه گو

loading...

اولین نفری باشید که در این بحث شرکت می کنید !