ثبت جهانی تبریز و اصفهان به عنوان شهرهای جهانی صنایع دستی و فرش

گوناگون 15 شهریور 1394 بدون دیدگاه

شهرهای تبریز و اصفهان به عنوان شهرهای جهانی صنایع دستی و فرش ثبت شدند

براساس اظهارات سازمان میراث فرهنگی ، شورای جهانی صنایع دستی، بعد از انجام بررسی های تخصصی و ارزیابی کارشناس های بین المللی در سفر به ایران و بازدید از شهرهای اصفهان و تبریز، این دو شهر را به عنوان شهرهای جهانی صنایع دستی و فرش ثبت کردند.
اعلام شده این ثبت جهانی بعد از تلاش و پیگیری های صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی با اعضای شورای جهانی صنایع دستی و رایزنی های انجام شده توسط بهمن نامور مطلق انجام شده است.
تایید شورای جهانی صنایع دستی، در پی درخواست ثبت جهانی تبریز و اصفهان در اجلاس آسيا – اقيانوسيه 2015 در كشور هند انجام شد. در آخرین نشست مشترک شورای جهانی صنایع دستی، با رای اکثریت روسای مناطق آمریکای شمالی و جنوبی، اروپا، آفریقا و آسیا – اقیانوسیه، شهرهای اصفهان و تبریز به عنوان شهرهای صنایع دستی جهان ثبت شدند.
بعد از ثبت جهانی شهرهای اصفهان و تبریز، به عنوان شهرهای جهانی صنایع دستی، وانگ شان، رییس شورای جهانی صنایع دستی و غدا هیجاوی، رییس منطقه آسیا – اقیانوسیه، در پیام های جداگانه، این موفقیت را به سازمان میراث فرهنگی ایران تبریک گفتند.
لازم به ذکر است در سال 2015 میلادی، تنها 6 شهر در سطح جهان، کاندیدای ثبت جهانی بودند که تبریز و اصفهان بواسطه شرایط و ویژگی های خاصی که در زمینه بافت فرش و صنایع دستی داشتند، برای اولین بار به طور همزمان به ثبت جهانی رسیدند.

 

پورتال رنگی – ثبت جهانی تبریز و اصفهان به عنوان شهرهای جهانی صنایع دستی و فرش

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of