شهر زیرزمینی کاریز کیش

گردشگری ۲۸ خرداد ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

شهر زیرزمینی کاریز کیش

شهر زیرزمینی کاریز کیش

شهر زیرزمینی کاریز کیش

کاریز _ نُقل خبر : به گزارش خبرنگار حوزه میراث و گردشگری گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ یکی از شهرهای دیدنی که سرتاسر آن را آب فراگرفته و آن را به پیشوند جزیره نامگذاری کرده، جزیره کیش است که توانسته گردشگران زیادی را به سمت خود جلب کند اما این همه ماجرا نیست و سفرهای زیر زمینی هم در آن نهفته است.
شهر کاریز کیش

کاریز؛ شهری زیرزمینی در جزیره کیش

شهر زیرزمینی کاریز قنات کیش بیش از ۲۵۰۰ سال قدمت دارد و از آب شیرین قابل شرب ساکنان جزیره را تامین می کرده ولی اکنون به یک شهر زیر زمینی شگفت انگیز بدل شده که بیش از ۱۰۰۰۰ متر مربع وسعت دارد.

شهر کاریز در عمق ۱۶ متری زیر زمین قرار دارد. سقف آن هشت متر ارتفاع و بیشتر سقف آن مملو از سنگواره، صدف و مرجان‌هایی است که با نظر کارشناسی ۲۷۰ تا ۵۷۰ میلیون سال قدمت دارد و تک تک آن شناسایی شده و دارای شناسنامه رسمی است.

قنات کاریز کیش

در این شهر زیر زمینی و رویایی که در قسمت هایی زمین آن را آب پوشانیده است؛ سنگ هایی را قرار داده اند تا مردم از آن عبور کنند اما جالب تر اینکه تخت های چوبی در کناره هایش قرار دارد که نشان از وجود رستوران سنتی در این جای دیدنی است.

پس اگر احساس ضعف و گرسنگی کردید خیالتان راحت باشد؛ زیراکه به راحتی می توانید در یک جای دنج و جدید بنشینید و غذای مورد علاقه تان را میل کنید.

کاریز در کیش

کاریز؛ مهمترین ابنیه جهانی

شهر زیر زمینی کیش (کاریز) با توجه به ویژگیهای منحصر بفرد آن از جمله مرجانی بودن جزیره، آب شیرین قنات، هوای خنک در زیر زمین و سقف مرجانی مملو از فسیلهای با قدمت بسیار بالا در فهرست مهمترین ابنیه جهانی قرار می گیرد.

رنگ کرم رنگ دیوار این شهر زیرزمینی گویا آدمی را در دل قصه ها می برد که حتی ممکن است از یاد ببریم این مکان واقعی است و ما به دنیای واقعیت ها پاگذاشته ایم.

با این اوصاف و تعاریفی که از این شهر به گوش می رسد، بهتر است زمانیکه به جزیزه کیش می رسید از خوردن شکلات ها به سادگی نگذرید و حتما سری به مراکز خرید شکلات بزنید تا برای اقوام و آشناهایی که دوستدار شکلات های خوشمزه هستند خریداری کنید و به عنوان سوغاتی برایشان ببرید.

کاریز کیش

این شهر دو ویزگی منحصر به فرد دارد اول اینکه کاریز در دل تنها جزیره مرجانی دنیا واقع است. دوم آنکه تنها بنایی است که سقف آن مملو از صدف‌ها و مرجان‌ های طبیعی است.

گفتنی است که خاک‌های برداشت شده از کاریز دارای خواص درمانی زیادی است که در گل درمانی استفاده‌های فراوان خواهد داشت.
عکسهای کاریز کیش

نکته قابل توجه این است که این کاریز‌ها به‌طوری استادانه و ماهرانه به دست ایرانیان باستان حفاری شده‌اند که با شیبی ملایم در طول ۱۵ کیلومتر حرکت، هم از آب آن برای آبیاری استفاده شده و هم امکان برداشتن آن با چیزی شبیه به دلو نیز فراهم بوده است.

در گذشته‌های دور، به‌خصوص قرون پنجم و ششم هجری که جزیره کیش مرکز تجارت خلیج فارس و دریای عمان بوده، آب آشامیدنی جزیره کیش برای مصرف کشورهای حاشیه خلیج فارس از ارزش بسیار بالایی برخوردار بوده است.

منبع: خبرنگاران جوان
شهر زیرزمینی , شهر زیرزمینی کاریز, کاریزکاریز جزیره کیش

برچسب ها
loading...

اولین نفری باشید که در این بحث شرکت می کنید !