جزیره کریسمس در پی مرگ یک پناهجوی ایرانی به شورش کشیده شد

اخبار و حوادث ۱۸ آبان ۱۳۹۴ بدون دیدگاه

در پی مرگ یک پناهجوی کرد ایرانی که از یک بازداشتگاه پناهجویان در جزیره کریسمس متعلق به استرالیا گریخته بود، در این بازداشتگاه شورش شده و خسارات زیادی به بار آمده است.

اداره مهاجرت استرالیا وقوع ” ناآرامی‌های گسترده” را در این اردوگاه تایید کرده ولی گفته است که تا کنون کسی در این آشوب‌ها زخمی یا کشته نشده است.

بنا بر گزارش‌ها جسد پناهجوی ایرانی یک روز بعد از فرارش از بازداشتگاه پناهجویان پای یک صخره پیدا شده است. این پناهجو روز شنبه ۷ نوامبر (۱۶ آبان) از بازداشتگاه گریخته بود. تحقیقات درباره علت مرگ او در جریان است.

اداره مهاجرت استرالیا اعلام کرده است که کارکنانش را “به دلایل ایمنی” از بازداشتگاه خارج کرده است.

به گفته این اداره مشکلات از زمانی آغاز شده که گروه کوچکی از پناهجویان ایرانی در اعتراض به مرگ هم‌وطنشان تجمعی مسالمت‌آمیز را آغاز کردند.

مقام‌های استرالیایی می‌گویند در پی این تجمع، افراد دیگری شروع به اعتراض و وارد کردن خسارت به مجموعه بازداشتگاه کرده و در چند نقطه “آتش‌سوزی‌های کوچکی” به راه انداخته‌اند.

به گفته ادراه مهاجرت استرالیا آشوبگران احتمالا پناهجو نبودند بلکه کسانی بودند که به دلیل لغو شدن ویزایشان در بازداشتگاه نگهداری می‌شدند.

یکی از پناهجویان بازداشتگاه درباره عاملان ناآرامی به بی‌بی‌سی گفت: “ما اینجا یا پناهجو هستیم یا کسانی که بیش از مدت ویزایشان دراسترالیا مانده‌اند. این افراد (عاملان ناآرامی) که بقیه ساکنان اردوگاه را تشکیل می‌دهند از مجتمع ۵۰۱ هستند، یعنی کسانی که ویزایشان به دلیل ارتکاب جرم لغو شده است. آنها همه از زندان به اینجا آمده‌اند و در مکانی جدا نگهداری می‌شوند. آنها دارند تلاش می‌کنند وارد مجتمع ما شوند. ما در مقابل آنها سنگر گرفته‌ایم ولی معلوم نیست تا کی دوام بیاوریم. ذخیره آب و غذا هم در اینجا نداریم.”

اعتراضات در شب یک‌شنبه، به وقت محلی، رخ داده است؛ پس از فرار پناهجوی ایرانی و پیدا شدن جسد او.

به گفته آقای رینتول، اعتراض‌های توسط گروهی ۲۰۰ نفره انجام شده و گروهی کوچک نیز به بخشی از اردوگاه آسیب رسانده‌اند.

روزنامه «وست اوستریلین» می‌گوید پناهجویی که جسد او پیدا شده، یک کرد ایرانی به نام «فاضل چگینی‌» است.

بنا بر گزارش‌ها او پس از آنکه اقدام به فرار از مرکز نگهداری پناهجویان کرده، جان خود را از دست داده است.

یکی از پناهجویان اردوگاه جزیره کریسمس به این روزنامه گفته است که آقای چگینی «داشت درخواست کمک می‌کرد و یک دقیقه بعد جانش را از دست داد».

یکی دیگر از پناهجویان نیز سخنان مشابهی را به شبکه ای‌بی‌سی استرالیا گفته و افزوده است «مرگ او خیلی خیلی مشکوک است».

از سوی دیگر پاملا کور، یکی از فعالان و وکیلان امور پناهجویان به شبکه ای‌بی‌سی گفته است آقای چگینی، «سابقه خودکشی» داشته است.

مشخص نیست این پناهجوی ایرانی چگونه از اردوگاهی که کاملا تحت حفاظت قرار دارد، گریخته است.

رادیو ای‌بی‌سی می‌گوید اعتراضات و درگیری‌ها پس از آن شروع شده است که یکی از ساکنان اردوگاه خواستار توضیحاتی در مورد مرگ فاضل چگینی شده و سپس مورد «حمله» قرار گرفته است.

پلیس فدرال استرالیا گفته در مورد دلیل مرگ پناهجوی ایرانی تحقیق می‌کند.

پیتر داتن، وزیر مهاجرت استرالیا به پارلمان این کشور گفته است کسانی که به اموال دولتی آسیب زده‌اند مورد تحقیق و تعقیب قضایی قرار خواهند گرفت.

اما نمایندگان حزب اصلی مخالف دولت استرالیا وضعیت بازداشتگاه جزیره کریسمس را “در حال فروپاشی” توصیف کرده و از دولت خواسته‌اند ابعاد شورش و واکنش به آن را روشن کند.

loading...

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که در این بحث شرکت می کنید !