شیشه های ماشین پوست را از تاثیر مخرب اشعه UV حفظ نمی کنند !

خودرو ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

مدتهاست که اثبات شده قرار گرفتن در معرض اشعه فرابنفش باعث افزایش ریسک ابتلا به سرطان می شود. برای میلیون ها راننده امریکایی شیشه جلوی ماشین محافظ خوبی در برابر این اشعه است اما یافته های جدید نشان می دهد که شیشه های درب های خودرو چنین تاثیری ندارد.

مواظب اشعه UV در داخل ماشین باشیم !

برایان باکسر از موسسه بینایی باکسر تحقیقی را به تازگی منتشر نموده است که در آن به بررسی ۲۹ ماشین تولید شده بین ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۴ می پردازند. در این تحقیق، محققین میزان تابش اشعه فرابنفش UV-A را در اطراف خودرو بررسی کردند و مشخص شد که شیشه های جلوی خودرو میزان مناسبی -۹۶ درصد- از این اشعه را خنثی می کنند در حالیکه در شیشه های جانبی این مقدار ناکافی -۷۲ درصد- بود.

ضمنا مشخص شد که تنها ۱۴ درصد ماشین ها از شیشه های جانبی که اشعه ضدآفتاب را بطور مناسبی خنثی می کنند برخوردار هستند و این موضوع بخصوص با افزایش رشد سرطان پوست در سمت چپ صورت افراد و نیز آب مروارید چشم چپ ، اصلا جالب نیست.

باکسر افزود : “شاید طراحان اتوموبیل بخواهند کیفیت ضداشعه شیشه های جانبی خودرو را بالا ببرند. اینکار به کاهش صدمات ناشی از این اشعه بسیار کمک می کند.”

خانم ویس از دانشگاه قطب علمی چشم در لوییزیانا بیان کرد “شیشه های جلویی خودرو چون بایستی نشکن باشند از نوع شیشه جداره دار هستند ولی شیشه های کناری از نوع شیشه حرارت دیده هستند. بنابراین کیفیت ضداشعه در شیشه جلویی بیشتر است.”

اشعه UV-B و UV-A – کدام مضرتر است ؟

برخلاف اشعه UV-B که به راحتی مسدود می شود، اشعه UV-A اشعه با طول موج بالاست که باعث می شود نفوذ بیشتری داشته باشد. محققین پیشنهاد کرده اند در هنگام رانندگی(بخصوص در روزهای آفتابی) از عینک آفتابی،لباس آستین بلند و کرم ضدآفتاب استفاده شود.

افرادی که خودرو قدیمی دارند یا خودرویشان فاقد شیشه با کیفیت لازم است می توانند با استفاده از محصولات خاصی، خودرو خود را مجهز به شیشه های مات کنند.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به وبسایت NIH مراجعه نمایید.

Please Login to comment