شیوع بیماری عجیب در استرالیا : آسم بعد از توفان تندری

علمی ۰۸ آذر ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

شیوع بیماری عجیب در استرالیا : آسم بعد از توفان تندری

شیوع بیماری عجیب در استرالیا : آسم بعد از توفان تندری _ پورتال رنگی به نقل از همشهری آنلاین: صدها نفر از شهروندان استرالیایی در ملبورن طی توفان تندری اخیر در این کشور دچار اختلالات تنفسی شدند، اختلالی که به آسم توفان تندری شهرت یافته‌است.

صدها نفر از شهروندان استرالیایی در ملبورن طی توفان تندری اخیر در این کشور دچار اختلالات تنفسی شدند، اختلالی که به آسم توفان تندری شهرت یافته‌است. در توفان تندری که در روز ۲۱ نوامبر در ملبورن استرالیا رخ داد،‌اورژانس این شهر ۱۸۰۰ تماس تلفنی دریافت کرد که تقریبا ۶ برابر حد معمول تماس‌های روزانه بود.

توفان تندری،نوعی از آب و هوای آشفته‌است که ویژگی آن حضور آذرخش و اثر صوتی آن در جو زمین به نام تندر است.

براساس گزارش اورژانس شهر ملبورن درحدود ۲۰۰ تماس در رابطه با بروز حمله آسم و درحدود ۶۰۰ تماس در رابطه با بروز اختلالات تنفسی بودند که بسیاری از افراد تا پیش از این سابقه آسم نداشتند. حتی دو نفر در اثر حمله آسم در طی این ساعات جان خود را از دست دادند.

رویداد‌هایی مشابه در انگلستان، کانادا، ایتالیا و آمریکا نیز گزارش شده‌اند. برای مثال طی یکی از توفان‌های تندری که در سال ۱۹۹۴ در لندن رخ داد، ۶۴۰ فرد مبتلا به آسم یا اختلالات تنفسی راهی اورژانس شدند، این تعداد ۱۰ برابر تعداد بیماران آسمی یا تنفسی در یک روز عادی بود و در حدود ۲۸۰ نفر از آنها تا پیش از آن روز سابقه آسم نداشتند.

بیماری عجیب

به گفته انجمن ایمنی شناسی و آلرژی استرالیا، بسیاری از افرادی که حمله آسم توفان تندری را تجربه می‌کنند، به وضعیتی مشابه مبتلا هستند که به تب یونجه مشهور است، وضعیتی که افراد نسبت به گرده و دیگر ذرات معلق در هوا حساسیت نشان می‌دهند.

گفته می‌شود این بیماری به این خاطر در توفان‌های تندری شیوع پیدا می‌کند که دانه‌های گرده با سرعت بیشتری آب جذب کرده و متلاشی می‌شوند و هزاران ذره ریزتر را در هوا آزاد می‌کنند. این ذرات می‌توانند در اعماق ریه افراد نفوذ کرده و آنها را دچار حمله آسمی کنند. برخی از این حملات آسمی نیز با افزایش میزان هاگ قارچ‌ها در هوا در ارتباطند.

همچنین گفته می‌شود بادهای شدید در توفان‌های تندری به پخش شدن ذرات گرده و دیگر ذرات و مواد حساسیت‌زا کمک می‌کنند. در مطالعه‌ای که در سال ۲۰۰۸ انجام گرفت، اطلاعات ثبت شده در بخش اورژانس در آتلانتا طی دوره‌ای ۱۰ ساله مورد بررسی قرار گرفت و مشخص شد میزان مراجعه به اروژانس در روزهایی که توفان‌های تندری رخ داده‌بودند، سه درصد افزایش پیدا می‌کرد. ارتباط میان مراجعه به بخش اورژانس و حملات آسمی زمانی شدت می‌گرفت که توفان‌ها با وزش بادهای متوسط تا شدید همراه می‌شدند.

از این رو احتمال داده می‌شود که شیوع آسم تندری در ملبورن به واسطه افزایش میزان گرده چمن در هوای این شهر باشد. روز دوشنبه ۲۱ نوامبر میزان گرده‌های این گیاه در هوا بیش از دوبرابر حد بالا بود.

شیوع بیماری عجیب در استرالیا : آسم بعد از توفان تندری
منبع: همشهری آنلاین

برچسب ها
loading...

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که در این بحث شرکت می کنید !