اطلاعات مفید درباره صابون های آنتی باکتریال

پوست و مو 15 مهر 1396 بدون دیدگاه

صابون های آنتی باکتریال

استفاده از آب و صابون در حالت عادی برای رفع آلودگی پوست کافی است، اما در برخی شرایط، مثلا وقتی سرما می خورید یا آنفلوآنزا شایع می شود یا در طول سفر مواقعی که آب در دسترس نیست، استفاده از ژل های ضدعفونی کننده مناسب تر از آب و صابون است.

با این بخش از پورتال رنگی همراه باشید تا با فواید صابون ضد باکتریال بر روی پوست آشنا شوید.

صابون های ضد باکتری !

در تبلیغ صابون هاي ضدباکتری (آنتی باکتریال) عنوان شده است که این صابون ها پوستی کاملا شاداب و سالم به شما هدیه می کند و همچنین آثار التهاب هاي پوستي را از بين مي برد . اداره مواد غذایی و دارویی آمریکا (FDA) معتقد است بر خلاف باور مردم دلیل علمی که بتواند ثابت کند صابون ها و شوینده های ضد باکتری و ضد میکروب، در پیشگیری از بیماریها فعال تر از صابون ها و شوینده های عادی هستند وجود ندارد.

محققین می گویند، باکتری ها می توانند به مرور و با گذشت زمان نسبت به عوامل ضدباکتری مقاوم شوند. لذا ممکن است مواد ضدباکتری صابون روی برخی باکتری ها تاثیر نکند.دانشمندان عنوان کردند که ماده ای در صابون های ضد باکتری وجود دارد که می تواند اختلال هورمونی ایجاد کند و یا حتی سبب مقاوم شدن باکتری ها دربرابر دارو شود.اطلاعیه گروه میکروبیولوژیست مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا (CDC) حاکی است که خطرات استفاده کوتاه مدت ( روزانه ) و درازمدت صابون های ضدباکتری احتمالا بر فواید آن می چربد.

سازمان غذا و داروی آمریکا ( FDA ) نیز گزارش داد: برخی عناصر صابون های ضد باکتری، مثل ترایکلوسان در صابون مایع و تراکلوکاربان در قالب صابون می تواند به مقاومت باکتری در برابر آنتی بیوتیک منجر شود.برخی از مطالعات علمی نیز نشان می دهد که عناصر تشکیل دهنده صابون ضد باکتری برای حیوانات منجر به برهم زدن تعادل هورمون ها درآن ها شده است.

اطلاعات مفید درباره صابون های آنتی باکتریال

همچنین با استفاده از صابونهای ضدباکتری ، علاوه بر باکتریهای مضر ، باکتری های مفید نیز از بین می روند.بر اساس اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) می توان گفت استفاده از صابون های ضدباکتری برای شستن دست ها لازم نیست و شستن صحیح و کامل دست ها با آب گرم و صابون معمولی، یکی از بهترین و موثرترین راه ها برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های مسری (واگیردار) و عفونی است.

صابون‌های آنتی‌باکتریال موجود در بازار باعث پاکی بیشتر دست نمی‌شوند. و برخلاف تصور عموم این صابون‌ها یک ضدعفونی‌کننده تمام‌عیار نیستند.آنان تاکید کردند گرچه فراورده‌های گران‌قیمت‌تر یعنی محلول‌های ضدعفونی‌کننده در صورتی که درست به کار روند واقعا دست‌هایتان را تمیز می‌کنند، اما آب و صابون معمولی هنوز شیوه مناسبی برای پاک کردن دست‌ها می باشند.

بر خلاف باور مصرف کنندگانی که تولیدات این چنینی را به دلیل اطمینان بیشتر به تاثیر بخشی آن خریداری می کنند در حال حاضر دلیل علمی که بتواند ثابت کند این تولیدات در مبارزه با بیماریها قوی تر از آب و صابون معمولی عمل می کنند وجود ندارد.( FDA ) هشدار داد که نتیجه مطالعات نشان داده است مصرف طولانی مدت مواد شیمیایی ضد باکتری مثل ترایکلوسان در صابون های مایع و ترایکلوکربن در صابون های معمولی می تواند آثار هورمونی باقی بگذارد که نتیجه آن تولید طیفی از باکتری ها یا میکروب های بسیار مقاوم است در نتیجه شرکتهای تولیدی اگر نتوانند.

برای اثبات بی ضرر بودن تولیداتشان یا اثبات تاثیر فعال آنها در از بین بردن باکتری ها دلیل علمی ارائه کنند ملزم خواهند شد تولیداتشان را با استاندارهای سازمان غذا و دارو هماهنگ کنند.بسیاری از صابون هایی که بر روی جلد آنها عنوان صابون ضد باکتری، ضد میکروب یا ضد عرق نوشته شده است در ترکیبات خود یک یا چند نوع از مواد شیمیایی را دارند که سازمان دارو و غذا درباره وجود این مواد شیمیایی هشدار داده است.

استفاده از شامپو بدن هایی با خاصیت ضد باکتریال

در حال حاضر، شامپو بدن های بسیاری با خاصیت ضد باکتریال روانه بازار می شوند. اما استفاده از این شامپو بدن ها نه تنها می تواند برای سلامتی مضر باشد بلکه بسیاری از سلول های سطح پوست را نیز دستخوش تغییرات متعدد می کند. استفاده از صابون های معمولی در استحمام کافی است زیرا با استفاده از صابون های معمولی می توان سلول های مرده را از روی پوست جدا کرد.”

چه زمانی و در چه شرایطی از محصولات آنتی باکتریال استفاده کنیم؟

بهترین محصول برای شستشوی دست، استفاده از آب و صابون در زمان کافی و با دقت بالاست که حداقل 20 ثانیه طول بکشد.بسیاری از کارشناسان می گویند افراد سالم نباید محصولات آنتی باکتریال را استفاده کنند و باید محدود به مکان هایی شود که عفونت در آنجا زیاد است، مثل بیمارستان ها یا خانواده هایی که در آن بیماران با عفونت باکتریایی زندگی می کنند.استفاده از ژل ها هم باید به زمان هایی که شستشوی دست با صابون و آب امکان پذیر نیست، محدود شود. فراموش نکنیم ژل ها بر خلاف صابون آنتی باکتریال، باکتری ها را از بین می برند، اما کثیفی روی دست را از بین نمی برند.

در مورد شیوه استفاده از ژل های آنتی باکتریال هم توضیح می دهید؟

هنگام استفاده از ژل های آنتی باکتریال باید جواهرات را از دست درآورد و چند قطره به اندازه ای که کاملا دست مرطوب شود، کف دست ریخت و دست ها را به هم مالید و 20 تا 25 ثانیه ماساژ داد تا ژل تبخیر شود و اگر چرک قابل مشاهده ای وجود داشته باشد، استفاده از آب و صابون ضروری است.استفاده طولانی مدت از این ژل ها باعث مقاومت آنتی بیوتیکی می شود و نباید آن را جایگزین صابون های معمولی کرد.

شیوه استفاده از صابون های آنتی باکتریال مشابه صابون های معمولی است. بهتر است هنگام شستشوی دست چه با صابون های معمولی و چه آنتی باکتریال آب گرم استفاده نکنید، چون آب گرم با حل چربی روی پوست باعث خشکی بیشتر دست می شود.صابونی که استفاده می کنید حتما باید کف کند و ماساژ دست با صابون باید حداقل 20 ثانیه طول بکشد.

«بهترین روش شستشوی دست ها، استفاده از آب و صابون معمولی است. برای مواقع اضطراری می توان از محصولات آنتی باکتریال و ضدعفونی کننده که در داروخانه ها موجود است هم استفاده کرد.صابون های آنتی باکتریال بهتر از ژل ها هستند. استفاده از ژل در کسانی که پوست های چربی دارند یا گهگاهی از این محصولات استفاده می کنند ایرادی ندارد، اما مصرف مداوم آن مخصوصا در کودکانی که زمینه اگزما و آلرژی دارند، یا افرادی که پوست خشکی دارند، می تواند با عارضه همراه شود.پایه الکلی این ژل ها پوست را خشک می کند و زمینه ساز بروز سایر بیماری هاست. افرادی که پوست خشک و اگزمایی دارند و افراد مبتلا به پسوریازیس و لیکن پلان یا زگیل، جز در شرایط اضطراری نباید از این محصولات استفاده کنند.»

استفاده زیاد از صابون آنتی باکتریال مضر است

مشکل از آنجایی شروع می شود که این مواد جدید حاوی «تریکلوزان» هستند. تریکلوزان، ماده اصلی است که در ترکیبات صابون های آنتی باکتریال، ژل های ضد عفونی کننده و یا تمامی شوینده هایی که خاصیت ضد باکتری دارند، نهفته است و حتی زمانی که مقدار ناچیزی نیز از این ماده در شوینده ها استفاده شود، با ظهور باکتری هایی مانند استافیلوکوک اورئوس همراه خواهد بود.

نمونه مهم، خطر بروز مقاومت به آنتی بیوتیک، انتشار استافیلوکوک اورئوس مقاوم به متی سیلین است. درمان این گونه عفونت ها دشوار است و به معنای طولانی شدن بیماری، افزایش دفعات ملاقات با پزشک یا اقامت طولانی تر در بیمارستان و نیاز به استفاده از داروهای گران تر و سمی تر است، حتی بعضی از این عفونت های مقاوم سبب مرگ می شوند.

بسیاری از مصرف کنندگان این صابون ها بدون اینکه اطلاعی داشته باشند، به این مواد حساسیت و آلرژی دارند و همواره به دنبال علت آلرژی خود هستند بدون اینکه لحظه ای به صابون های ضد باکتریال فکر کنند.محققان معتقدند صابون های ضد باکتری هیچگونه برتری یا تاثیر مضاعفی به نسبت صابون یا شوینده های معمولی ندارند، در حالی که ذهن مصرف کنندگان با شنیدن اسم صابون های ضد باکتریال به این سمت می رود که این صابون ها می توانند به مراتب تاثیرات بهتری به نسبت سایر صابون ها داشته باشند.

«در حال حاضر، شامپو بدن های بسیاری با خاصیت ضد باکتریال روانه بازار می شوند، اما استفاده از این شامپو بدن ها نه تنها می تواند برای سلامتی مضر باشد، بلکه بسیاری از سلول های سطح پوست را نیز دستخوش تغییرات متعدد می کند.استفاده از صابون های معمولی در استحمام کافی است، زیرا با استفاده از صابون های معمولی می توان سلول های مرده را از روی پوست جدا کرد».

راهنمای انتخاب صابون مناسب پوست شما

قتی صابونی می خرید نکته مهم آنجاست که بدانید آیا صابونی که انتخاب کرده اید با نوع پوست شما سازگار است یا خیر؟ گیاهی ، دست ساز یا تجاری است؟ بسیاری از صابون های صنعتی و تجاری حاوی مواد شیمیایی بسیاری هستند که می توانند اثرات مخربی بر روی پوست داشته باشند. مطلب زیر می تواند شما را در انتخاب صابون مناسب برای پوستتان کمک کند.

در صورتی که شما پوستی خشک دارید، به این معنی است که روی پوستتان به اندازه کافی سبوم (چربی طبیعی پوست) وجود ندارد. بهترین و سازگارترین نوع صابون برای شما صابون های ملایم و آب رسان است. این گونه افراد هرگز نباید از صابون های سخت که حاوی انبوهی از مواد معدنی و شیمیایی هستند استفاده کنند. صابون های ملایم و معمولی که حاوی روغن آلوئه ورا و روغن های گیاهی اند، بهترین انتخاب برای پوست های خشک است.
افرادیکه پوست چرب دارند یعنی پوستشان بیش از حد سبوم تولید می کند و به نظر براق می رسد و پر از آکنه است، باید بر اساس توصیه پزشکان پوستشان را شستشو دهند. یک صابون آنتی باکتریال برای پوست های چرب بهترین انتخاب است. صابون های حاوی اسطوخدوس، آویشن و عصاره درخت چای نیز برای این افراد مفید است. صابون های صنعتی ضد آکنه نیز برای افرادی که پوستشان مملو از جوش است مفید است.
پوست های مختلط به پوست هایی گفته می شود که در برخی نقاط خشک و در برخی نقاط دیگر چربند. صابون گلیسرین بهترین انتخاب برای پوست های مختلط است.
در صورتی که پوست معمولی دارید می توانید از صابون های صنعتی استفاده کنید. استفاده از صابون های مخصوص پوست های خشک یا چرب برای شما مناسب نیست چون ترشح سبومی پوست شما طبیعی است. صابون های گیاهی بهترین انتخاب است.

اطلاعات مفید درباره صابون های آنتی باکتریال

چه صابونی برای شستشوی صورت مناسب نیست؟

صابون حاوی ذرات ریز
صابون دارای PH بسیار بالا یا بسیار پایین
صابون های تجاری بدون مجوز ساخت

صابون های حاوی مواد و روغن های گیاهی برای پوست مفیدند؟

تفاوت این صابون ها با صابون های تجاری در این است که صابون های تجاری ، گلیسرین موجود را هم پاک می کنند در صورتی که پوست برای حفظ آب خود به گلیسرین نیاز دارد. صابون های معمولی و گیاهی نه تنها این گلیسرین را پاک نمی کنند بلکه حاوی مواد و روغن های گیاهی هستند که ناراحتی های پوست را درمان می کنند و مواد مغذی کافی به پوست می رسانند.

آیا صابون های عطری پوست را تحریک می کنند؟

همه چیز به نوع عطر صابون بستگی دارد. عطرهای صنعتی تحریک کننده تر از عطرهای طبیعی اند. اما به هر حال در صورتی که پوست حساسی دارید بهتر است از این نوع صابون ها استفاده نکنید.

زندگی رنگی با پورتال رنگی

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of