طالع بینی چیست ؟ - پورتال رنگی

فال ۱۰ بهمن ۱۳۹۶ بدون دیدگاه

طالع بینی

طالع بینی یک نمودار نجومی یا جدولی است که موقعیت خورشید، ماه، سیاره ها، منظومه نجومی و زوایای حساس در زمان یک رویداد، مانند زمان تولد اشخاص را نشان می دهد. کلمه فال یا طالع بینی از واژه یونانی hora و scopos گرفته شده است که به معنای “زمان” و “ناظر” (horoskopos, pl. horoskopoi، یا نشانگر (ناظران) در ساعت) است. نام های دیگری که برای طالع بینی استفاده می شود و رایج در زبان انگلیسی است عبارت است از وضع حمل، نمودار نجومی، نمودار astro، نقشه فلکی، نقشه آسمان، نمودار ستارگان، کیهان شناسی، ستاره شناسی، نمودار رادیکال، مبنا، چرخ چارت و یا نمودار ساده  می باشد. این موارد به عنوان یک روش پیشگویی برای حوادث هایی که مرتبط به یک نقطه زمانی است را نشان می دهد و این روش پایه و اساس طالع بینی و ستاره شناسی سنتی است.

طالع بینی چیست ؟

به طور متداول، طالع بینی به تفسیر ستارگان اشاره دارد، معمولا اساس آن یک منظومه خورشیدی است که در ستاره شناسی به نشانه خورشید معروف است؛ مبنی آن شدت قرار گیری موقعیت خورشید در زمان تولد، یا در زمان رویدادی خاص است، که در طالع بینی چینی عنوان شده است. به طور دقیق، شمار بسیاری از روزنامه ها و مجلات دارای مطالبی از این دسته هستند، که برای افزایش خوانندگان نوشته شده است، این پیش بینی ها بر اساس حرکت مستقیم خورشید یا سیمای دیگری از منظومه شمسی است، که ظاهرا اساس آن از تاثیرات آسمانی مرتبط با نحوه قرار گیری زودیاک توسط خورشید بر مبنای ماه تولد است، راس منحنی (دو روز قبل یا بعد از هرنشانه خاص، هم پوشانی) یا سرازیر شدن (تقسیم ماه به سه بازه زمانی ده روز) از ماه تولد شخص، شناسایی نشانه های خورشیدی منحصر به فرد هر شخص یا “علامت ستاره” بر مبنای زودیاک استوایی می باشد.

هیچ مطالعه علمی صحت و درستی طالع بینی را اثبات نمی کند، و روش های به کار برده شده برای تفسیرات شبه علمی گردآوری شده است: 1350 در چهارچوب علمی هیچ ارتباط متقابلی وجود ندارد که بتواند مسئولیت انتقال بقول معروف نفوذ و یا تاثیرات میان یک شخص و موقعیت ستارگان در آسمان را در لحظه تولد فرد عهده دار شود. در تمام تست های تکمیل شده، نگه داشتن روشی دقیق که شامل یک گروه کنترل و خیره کننده میان پژوهشگران و افراد می باشد، طالع بینی نشان می دهد که فقط وابسته به شانس است. علاوه بر این، برخی از تست های وابسته به روان شناسی نشان داده شده است که ممکن است توصیف شخصیتی و پیش بینی عمومی برای شماره بسیاری از شنوندگان رضایت بخش باشد که به عنوان اثر فورر Forer یا اثر بارنوم Barnum ذکر شده است.

مقدمه:

فال و طالع بینی به عنوان یک نقشه با سبکی خاص از آسمان است که در یک موقعیت ویژه در لحظه ای خاص در زمان به کار می رود. در اکثر برنامه های کاربردی از دیدگاه زمینی (طالع بینی خورشیدی یک استثنا) است. موقعیت سیارات فعلی (از جمله خورشید و ماه) همراه با عوامل کاملا محاسبه شده مانند گره های قمری، منحنی های برجی شامل آسمان و ستارگان، نشانه های زودیاک، ستاره های ثابت و مقدار بسیاری دیگر در نمودار قرار دارند. روابط زاویه میان سیارات و نقاط دیگر، که منظومه نام دارد معمولا تعیین می شود. تاکید و تفسیر این عوامل با سنت متنفاوت است.

ریشه شناسی:

اصطلاح سانسکریت برای واژه horo، hora (होरा) است. ریشه طالع بینی (Horo-scope) از دو کلمه hora-shastra (होरा-शास्त्र) تشکیل شده است. لغت طالع بینی در زبان لاتین در نهایت از ὡρόσκοπος یونانی “تولد عیسی مسیح، فال” تشکیل شده است که به معنای واقعی کلمه ناظر در یک ساعت (تولد)، از زمان ὥρα، ساعت و σκόπος ناظر، چشم انداز است. در میان متن های انگلیسی در قرن یازدهم، این کلمه به شکل لاتین دیده شده است و تلفظ آن در اوایل انگلیسی مدرن، انگلیسی شد. اسم فال در قالب طالع بینی از قرن 17 میلادی استفاده شده است. در زبان یونانی، ὡρόσκοπος به معنای بالارونده یا صعودی و ὡροσκοπία به معنای مشاهده از بالاست که در بطلمیوس (Tetrabiblos 33, 75) استفاده می شود.

مفهوم طالع بینی در غرب

موضوع بومی این رویداد ( به طور مثال یک تولد) که در یک زمان و مکان خاصی اتفاق می افتد، و در مرکز کره ی آسمانی در نظر گرفته شده است. کره آسمانی یک کره خیالی است که در آن زودیاک، صور فلکی و سیارات پیش بینی شده اند. سطح ناحیه استوایی درواقع قسمتی از ناحیه ی استوایی زمین است که در فضا قرار دارد. سطحی که مرتبط با خسوف و کسوف می باشد توسط مدارهای زمین و خورشید تعیین می شود. برای اهداف علمی سطح ناحیه استوایی و سطحی که مربوط به خسوف و کسوف است در یک شیب ثابت از یکدیگر در حدودا 23.5° از یکدیگر قرار دارند. سطحی از خط افقی نیز در مرکز محلی و مماس با نقطه زمین است. در یک کره با شعاع بی نهایت بزرگ، احتمالا این سطح تاحدی موازی با مرکز سطحی است که در مرکز زمین قرار دارد. این موضوع تا حد بسیاری علم هندسه در طالع بینی را بدون اینکه حرکت ذاتی در نظر گرفته شود ساده می کند،. برخی از نویسندگان ستاره شناسی این گونه تاثیرات اختلاف دید را بررسی می کنند. اما بسیاری از نویسندگان معتقد هستند که (به غیر از بخش ماه) آن ها نسبتا کوچک هستند.

همچنین بخوانید:  فال سالانه متولدین نیمه اول سال 2016

زوایا

در طالع بینی، چهار زاویه اصلی وجود دارد. به ترتیب نیرو عبارت است از:

برج  اول (صعودی (Ascendant)– زاویه شرقی)

برج  دهم (نیمه آسمانی(Midheaven) یا M.C. – زاویه شمالی)

برج هفتم (زاد و ولد (Descendant) – زاویه غربی)

برج چهارم ( Imum Coeli یا I.C – زاویه جنوبی)

صعودی ascendant ، شرقی ترین نقطه یا نقطه طلوع خورشید می باشد در محلی که خسوف و کسوف و خط افق را تقسیم می کند؛ ascendant و midheaven، مهم ترین زوایا در طالع بینی که توسط ستاره شناسان مطرح شده است. در اکثر منظومه های تقسیم بندی برج، ascendant سمت الراس، راسی از اولین برج و midheaven ( نقطه ای که محل خسوف و کسوف و خطوط نصف النهار را قطع می کند) راسی از دهمین برج است. قرار گرفتن صعودی خط ستارگان، نمودار خطی نام دارد، که قابل توجه است. نقطه ی غربی نمودار مخالف ascendant (درجه زودیاک) است که descendant (زادو ولد) نام دارد، به طور معمول نقطه ی حلال در هفتمین برج قرار دارد؛ و این نقطه مخالف با M.C. است که در برج چهارم قرار دارد،  شمالی ترین نقطه ی نمودار  imum coeli یا I.C. نامیده شده است.

در خلق فال و طالع بینی، درجه زودیاک ascendant به طور سنتی در “ساعت نه” و در موقعیت سمت چپ چرخ نمودارقرار می گیرد (هرچند قالب مستطیل شکل سنتی نمودار نیاز به تعقیب کردن قرارداد ها ندارد). در طول یک دوره از روز، به دلیل چرخش زمین، تمام دایره های مرتبط با خسوف و کسوف ecliptic از درجه زودیاک ascendant عبور و حدود 1° پیشرفت خواهند کرد. این حرکت ما را با اصطلاح نشانه طلوع آشنا می کند، که این نشانه ای از طلوع زودیاک در سراسر افق شرقی در لحظه ی تولد است. نقطه ی مرتبط با خسوف و کسوف ecliptic در محدوده صفحه ای از خط افق در زمان است که Midheaven، یا medium coeli (M.C.) نامیده می شود، که در ” موقعیت ساعت دوازده” به طور موثری قرار می گیرد، اگر زمان تولد ظهر بود آنجا خورشید است.

زودیاک

زودیاک یا ” دایره ی حیوانات” یک ناحیه یا کمربند در فضا است که درون کره ی آسمانی قرار دارد، که از دیدگاه ما سیاره ها در حال حرکت هستند. یک ساخت و ساز هندسی نمادین، در حدود 15 تا 18 درجه وسعت دارد، که به 12 نشانه ، در هر 30 درجه طول جغرافیایی (از 360 درجه ساخته شده است)، با ecliptic خسوف و کسوف، مسیر مشخص خورشید، به عنوان خط میانی تقسیم شده است. زودیاک استوایی توسط ستاره شناسان غربی مورد استفاده قرار گرفته است، شروع کننده ی زمان دقیقی است که خورشید از ناحیه ی استوایی فلکی عبور می کند و وارد نشانه زودیاک برج حمل می شود. برخی از ستارشناسان غربی از زودیاک نجومی غربی استفاده می کنند که توسط هندی ها (“jyotish”) موفق بوده است. که اساسا بیشتر نزدیک به موقعیت های واقعی صورت فلکی در آسمان ها است، در مقایسه با زودیاک استوایی، مانند یک قالب متحرک در تمام فصل هاست.

زودیاک استوایی نقطه ربیعی که (اولین روز بهار در نیم کره شمالی است) را به عنوان اولین درجه از برج حمل معرفی می کند، اما زودیاک نجومی اجازه می دهد تا تغییر محور دهد. بسیاری از افراد در ارتباط با تفاوت میان نشانه های زودیاک نجومی و زودیاک استوایی سردرگم می شوند. زیرا در چرخش محور زمین در دوره ی 26000 ساله (که اغلب سال بزرگ نامیده می شود) مردد هستند، نرخ پیشرفت اعتدال شب و روز بهاری در آسمان تقریبا صفر درجه، صفر دقیقه و 50.23 ثانیه در سال است، که یک درجه در 72 سال اتفاق می افتد. انحراف مسیر اعتدال شب و روز بدین گونه در یک نرخ سر دستی، 5 قوس دقیقه از یک درجه، هر 6 سال اتفاق می افتد. نشانه های استوایی مرتبط به فصل ها هستند نه ستاره ها. به طور مثال: شخصی در 28 آگوست، 2002 متولد شده است و مطلع می شود که نشانه خورشیدی او برج سنبله است که اشاره به طالع بینی غربی دارد (طبق قرار داد تاریخ های نشانه خورشیدی در 23 آگوست، تا 22 سپتامبر از هر سال است)، اما خورشید در همان تاریخ در تقویم، سال 2002 در برج اسد است (جایی که از تاریخ 10 آگوست، سال 2002 تا 15 سپتامبر باقی می ماند، و در نهایت به برج سنبله متصل می گردد) .

همچنین بخوانید:  طالع بینی ازدواج ابجد با محاسبه آنلاین

لازم به ذکر است که نشانه های نجومی و نشانه های استوایی هر دو در 30 درجه با هم هماهنگی هندسی دارند، در حالیکه صورت فلکی زودیاک تصویری از اشکال خاصی را نشان می دهد که بر اساس الگوهای گروهی ستاره ای قابل مشاهده هستند که هیچ کدام دقیق در 30 درجه از  ecliptic تصرف نمی شوند. بنابراین صورت فلکی برای دلایل تاریخی ممکن است اسم های یکسانی داشته باشند .

همچنین لازم به ذکر است که برخی از ستاره شناسان از نشانه های زودیاک استفاده نمی کنند، بیشتر به جای آن بر روی جنبه های مرتبط به ستاره شناسی و جنبه های دیگر طالع بینی متمرکز شده اند. نشانه خورشید یک نشانه زودیاک است که در آن خورشید به صورت طبیعی قرار داده شده است. این واقعیت نجومی تنها واقعیتی است که برای اکثر مردم آشنایی دارد. اگر اتفاقی در طلوع خورشید رخ دهد، ascendant (درجه زودیاک)  و نشانه خورشید یکسان خواهند شد؛ علائم دیگر طالع می توانند در فاصله زمانی تقریبا دو ساعته از آنجا را تخمین بزند. Cusp نوک هلال مرز میان دو نشانه یا برج است. برخی از این نوک هلالی ها شامل بخش کوچکی از دو نشانه یا برج های مورد توجه است

برج ها:

برج ها به دوازده صفحه متوالی از دایره البروج تقسیم شده اند. ستاره شناسان بسیاری ، سیستم های محاسبه این برج را ابداع کرده اند. در این حالت سیستم برج مساوی با دایره البروج است که به دوازده قسمت مساوی در 30 درجه تقسیم شده است. اولین برج در ascendant (درجه زودیاک) شروع می شود و دیگر برج ها خلاف عقربه ساعت از آن نقطه  شروع می شوند. بنابراین شش برج اول زیر خط افق قرار دارند و 6 برج دوم در بالای خط افق هستند. موقعیت این برج ها نسبت به محلی یا بومی ثابت هستند. نشانه ها و سیارات در دوازده برج در طول یک روز حرکت می کنند، و سیارات به واسطه نشانه ها در طی چند ماه یا سال حرکت می کنند.

ساخت یک طالع بینی در طالع بینی غربی.

برای ایجاد یک طالع، یک طالع بین باید در ابتدا زمان و مکان وقوع یک اتفاق ویا محل تولد یک موضوع را مشخص کند. زمان استاندارد محلی (تنظیم اصلی برای زمان صرفه جویی در نور روز و یا زمان جنگ) به زمان گرینویچ یا زمان جهانی در همان لحظه تبدیل می شود. سپس ستاره شناس باید این را به زمان نجومی محلی در هنگام تولد (واقعه) تبدیل کند تا قادر به محاسبه صعودی و نیمه شرقی باشد. سپس ستاره شناس از مجموعه ای از جداول که “فریده”  نامیده می شود استفاده می کند که محل خورشید، ماه و سیارات را برای یک سال خاص، تاریخ و زمان نجومی، با توجه به اعتدال بهاری در نیمکره شمالی یا ستاره های ثابت که بسته به آن سیستم نجومی استفاده می شود. سپس ستاره شناس (طالع بین) برای بدست اوردن اختلاف بین طول جغرافیایی گرینویچ و طول جغرافیایی محل مورد نظر را از یک دیگر کم و زیاد می کند که برای تعیین زمان محلی حقیقی در محل تولد (واقعه) نشان بدهد که در بالای افق ستاره ها و سیاره ها در هر لحظه به دقت در کجا قرار داشتند. حتی سیاراتی که زیر خط افق هستند در فال و طالع بینی نشان داده شده است.

برج ها.

به این ترتیب نمودارها با چارچوب 12 برج آغاز می شود که پس از این نشانه های زودیاک قرار می گیرند در سیستم برج  برابر آستانه بین هر دو برج برابر خواهد بود  با 12 درجه ی لئو و 12 برج دوم از 12 درجه ی ویرگو شروع می شوند تا سومین 12 درجه ی لیبرا و به همین ترتیب … ، در سیستم خانه هایی که در نظر می گیرند اثرات زاویه تقاطع بین سیارات از افق و ecliptic, محاسبات پیچیده تر است. برای این محاسبات لازم است که عرض جغرافیایی رویداد را بدانید .جداول برای این محاسبات در دسترس هستند، اما اکنون معمولا رایانه آنها را محاسبه می کند اکثر برنامه های کامپیوتری اجازه می دهد تا کاربر انواع سیستم های برجی انتخاب کنید.

همچنین بخوانید:  فال درصد عشق با اسم

قرار دادن سیارات.

با دردست گرفتن موقعیت های نسبی نشانه ها در خانه ها، ستاره شناس،موقعیت خورشید، ماه و سیارات را در طول جغرافیایی آسمانی مناسب را بدست می آورد. بعضی از ستاره شناسان نیز توجه دارند که اجسام سیاره ای جزئی، ستارگان ثابت، (سیارک ها (به عنوان (Chiron) و  دیگر نقاط و زاویه ریاضی محاسبه شده مانند رأس، صخره ای استوار و غیره را ثبت کنند.بسیاری از ستاره شناسان نیز از آنچه که معمولا به عنوان بخش عربی (یا اموال یونانی ها) خوانده می شوند استفاده می کنند، که شایع ترین آن بخشی از فورچون (Pars Fortunae) است.

جنبه ها

برای تکمیل فال و طالع بینی، ستاره شناس جنبه ها یا زوایای نسبی بین  سیارات جفت  را در نظر می گیرد  جنبه های دقیق تر مهم تر است. تفاوت بین این جنبه دقیق و جنبه واقعی گوی نامیده می شود. آنانی که به طور کلی توسط جامعه نجوم به رسمیت شناخته می شوند عبارتند از  Conjunction (0)و Opposition (180°)و  Square (90°) و  Trine (120°) و  Sextile (60°)و °), Semi-Square (45° و Sesquisquare (135°) و  Quincunx (150 هستند. قابل درک است که این جنبه ها هنگامی که دقیق هستند، اهمیت بیشتری دارند اما درنظر گرفته شده که انان در معادله ی گوی تاثیر گذارند. که اندازه آن با توجه به اهمیت هر جنبه متفاوت است. بنابراین باور شده که “پیوندها ” که با یک گوی بزرگتر از sextiles عمل می کنند. بیشتر ستاره شناسان مدرن از مدار 8 درجه و یا کمتر برای جنبه های مربوط به خورشید، ماه و مشتری و گوی های کوچکتر برای نقاط دیگر استفاده می کنند. برخی از ستاره شناسان مانند “کیهان شناسان” و “طالع بینان ارواریا” از عناصر جزئی استفاده می کنند (15 درجه، 22.5 درجه، 67.5 درجه، 72 درجه، 75 درجه، 105 درجه، 112.5 درجه، 157.5 درجه، 165 درجه) البته با گوی های بسیار باریک تری. سیستم نجومی عمده در نظر گرفته شده جهانی طالع بینی هندو ودایی است. در این یک، همه سیارات فقط به عنوان مثال به جنبه 180 درجه نگاه می کنند  اما مریخ، مشتری و زحل دارای جنبه های خاصی هستند. مریخ خانه ها 4 و 8 را نیز در موقعیتش در طالع بینی می بیند. زحل خانه های 3 و 10 را نیز از جای خود می بیند. و مشتری، 5 و 9 را از جای خود در طالع بینی می بیند، یعنی خانه ای که در آن در نمودار لاگانا نوشته شده است.

Ascendant

Ascendant (ASC) نقطه ای بر روی ecliptic است که در خط افقی به سمت شرق در طلوع خورشید افزایش می یابد و در محور چرخش زمین حرکت می کند. Ascendant درتفسیر نمودار ستاره شناسی بسیار مهم است. قدرت بکار گیری آن بیشتر از خورشید، ماه و سیارت است، زیرا همه چیز در نمودار natal وضع حمل نفوذ می کند. Ascendant اولین نقطه از انرژی در نمودار natal وضع حمل می باشد و نشان دهنده ی شیوه ی زندگی ماست. نشانه بر روی  ascendant( درجه زودیاک) بیان ما را توضیف می کند که در زمان برخورد با دیگران ” ما چه کسی هستیم”، نخستین اقدام ما در هنگام برخورد با نگرانی های روزانه است. طول جغرافیایی برای تعیین موقعیت Ascendant ( درجه زودیاک) ضروری است زیرا طالع بینی از زمان محلی استفاده می کند. با ایجاد فال و طالع بینی، طالع بین می تواند که کار تفسیر نمودار را شروع کند. این تفسیر بستگی دارد که طالع بین از چه شاخه از طالع بینی استفاده می کند…

طالع بینی چینی

در طالع بینی چینی، طالع بینی بر اساس نمادگرایی های زودیاک چینی است، سیستمی که در آن عناصر و حیوانات بر اساس یک چرخه ی جنسیتی با هر سال مرتبط هستند. طالع بینی های چینی اغلب در بخش های فال و طالع بینی در روزنامه ها و مجله در کنار طالع بینی غربی ظاهر می شوند.

منبع: ویکی پدیا

Subscribe
Notify of
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments