طاووس تنها پرهای خود را نشان نمی دهد، با آنها صدا نیز ایجاد می کند.

خبری , علمی ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

سوزان آمادور کین فیزیکدان دانشگاه هاروارد در پنسیلوانیا ، بر روی سیگنالهای بصری توسط حیوانات که اکثرا عمدی و اخطاری می باشد مطالعه می کند.

او در حال مشاهده فیلمهای آنلاین معاشقه مختلفی از پرنده ها بود که متوجه علائم سریع و قابل توجه ضبط شده ای از پرندگان می شود که به معنی زرق و برق برای طاووس می باشد .

آنها نه تنها دم پرهای دیدنی خود را می گشایند – که به آن رشته گویند که طاووس ماده را وسوسه می کند ، بلکه آنها را می لرزاند که به این رفتار رشته جانانه و تند می گویند. دکتر کین می گوید پرها مانند تیرکنسول(در ساختمان استفاده می شود) حین رفتار جانانه ، طنین انداز می شود. تیرکنسول معمولا تعریفی است از پره یا تیرآهنی که از یک طرف مسدود باشد .اما در فیزیک می تواند یک پر باشد یا شاخه خشکیده علف یا تکه چوبی که از یک انتها ثابت باشد .

دکتر کین می گوید در حال حاضر یک محقق فوق دکترا از دانشگاه بریتیش کلمبیا و یک بیولوژیست – دکتر داکین – در حال مطالعه رنگ پرهای طاووس می باشد.

او و سایر محققین دریافتند که نرهای موفق بیشترین رنگ رنگین کمانی آبی- سبز را در دم خود با لکه های شبیه چشم دارند.  وی علاقه مند است بداند چگونه ماده ، لکه شبیه چشم را درک می کند و دکتر کین علاقه مند است  بفهمد چگونه حرکات پرها به توانایی بصری مخاطبان، یعنی طاووس ماده مربوط می باشد .

دکتر داکین در کالیفرنیا از دکتر کین دعوت کرد تا همکاری خود بر روی مطالعه طاووس ها که در زمین ها و باغ گیاه شناسی لس آنجلس پرسه می زنند را آغاز کنند.  هدف توسعه درک بنیادی حرکات لرزشی می باشد. دکتر داکین گفت این حرکات بخش کلیدی معاشقه می باشد. آنها دارای اجزای بصری و صوتی می باشند. این گروه تحقیقاتی در حین رفتار معاشقه طبیعی طاووس ها از آنها فیلمبرداری کردند. پرهای خود را نشان می دادند اما دکتر داکین گفت وقتی ماده در اطراف نیست آنها را تکان نمی دهند.

دکتر کین همچنین تحقیقات آزمایشگاهی نیز انجام می دهد. وی و اون مک کروسان از دانشگاه درکسل رشته های مصنوعی با پر طاووس ساخته اند و آن را تکان می دهند. وی گفت ” ما باید یک تکان دهنده را قرار دهیم “. آنها و تعدادی از همکاران شامل آقای مک کروسان ، جزئیات دقیق یافته های خود را روز چهارشنبه در ژورنال PLOS one همراه با عکسهای کاملی از فیزیک رشته جانانه انتشار دادند.

 

از جمله نکات برجسته :

  • پرهای دم در فرکانس طنین انداز طبیعی خود مثل تار گیتار ارتعاش دارند .
  • بخش های چشم مانند رنگین کمانی هنوز هم ثابت می مانند در حالی که بعضی های دیگر دم را حرکت می دهند که این بدلیل ساختار پرها می باشد .
  • نرها با پرهای بزرگتر و قوی تر آنها را به آرامی تکان نمی دهند که این انتظار نیز می رود اما سریعتر این کار را انجام می دهند.

آنها برنامه دارند تا از آنالیز خود به عنوان پایه ریزی تحقیقات آینده استفاده کنند. اکنون دریافته اند چگونه رشته تند و جانانه کار می کند و توانسته اند بسیاری از جنبه های آن را تغییر دهند تا ببینند چه عواملی بر ماده تاثیرگذار است و چه چیزی درباره سیستم بصری ماده می توان گفت.

بطور مثال برای سر و صدا آنها می دانند که ماده ها صدا را می شنوند اما هنوز مطمئن نیستند چقدر مهم می باشد.

loading...

اولین نفری باشید که در این بحث شرکت می کنید !