طب سنتی و انار

پزشکی و سلامت2 ۰۴ آذر ۱۳۹۴ بدون دیدگاه

طب سنتی و انار

فواید و خواص انار در طب سنتی

انار، این میوه ی پاییزی، دارای خواص فوق العاده ای است و در قرآن کریم نیز از آن به عنوان یکی از میوه های بهشتی در کنار انگور، زیتون و خرما یاد شده است.
انار دارای خواص آنتی اکسیدانی بسیار عالی است . آنتی اکسیدان انار حدود سه برابر بیشتر از سایر میوه ها و سبزیجات است.دانه انار حاوی اسید ellagic و alagin رادیکالهای آزاد کلاژنپوست را حفظ میکند و مانع از آسیب دیدگی پوست می شود. انار با اینکه خواص فوق العاده عالی برای همه جای بدن دارد ولی پزشکان توصیه میکنند که کسانیکه سرد مزاج هستند انار شیرین بخورند و بمقدار زیاد انار ترش مزه مصرف نکنند

طبع انار

دکتر سید مهدی میرغضنفری در گفت وگو با ایسنا ، گفت: انار میوه بسیار مفیدی هم در طب سنتی و هم طب اسلامی است، مزاج انار به طعم آن بستگی دارد. مزاج انار به طور کلی سرد و خشک است و هر چه ترش‌تر باشد مزاج سرد و خشکی آن نیز بیشتر است.
وی افزود: افرادی که مزاج سردی دارند باید در خوردن انار به خصوص انار ترش زیاده روی نکنند. اینکه برای خوردن انار از گلپر و نمک استفاده می کنند به این دلیل است که طبع گلپر و نمک گرم بوده و باعث معتدل شدن انار شده و عوارض سردی آن را می‌گیرد.
میرغضنفری تصریح کرد: یکی از خواص انار رقیق کردن خون و در اصطلاح طب سنتی لطیف کردن خون است، یعنی نفوذ خون به عروق ریز بدن را بیشتر کرده و باعث می شود غذا رسانی به اعضای دوردست بدن زیاد شود.
وی ادامه داد: افرادی که مزاج گرم یا صفرای بالایی دارند انار برای آنها مناسب بوده و صفرابر است. تلخی دهان، سوزش ادراری، سوزش مقعد و برخی اگزماها و خشکی پوست از علایم صفرای بالا است. افرادی که معده‌های شلی دارند و یا ترش می‌کنند اگر انار را با گوشت‌های داخلش مصرف کنند حالت قابض داشته و جمع کننده شکم است.
میرغضنفری عنوان کرد: افرادی که انار ترش اذیتشان می کند، باید آب انار را گرفته و با مقداری شکر و پودر قند مخلوط کرده و حرارت دهند و به صورت مایع شربت مصرف کنند، این امر باعث گرفتن سردی انار می‌شود.
وی در پایان یادآور شد: افراد با مزاج گرم افرادی هستند که بدنشان گرم‌تر از بقیه بوده و فعالیت‌های بدنی و سرعت تکلم آنها نیز تند است و خوابشان نیز نسبت به بقیه کمتر و پوستشان رو به خشکی می رود. افراد با مزاج سرد نیز خواب آلوده، درون گرا و دارای سرعت تکلم کندی هستند.

طب سنتی و انار شیرین

انار شیرین دارای طبیعت سرد مایل به اعتدال و در اول تر و با قوت قبض است. با آن که دارای غذائیت اندکی است اما تولید کننده خون صالح در بدن می باشد. همچنین نفاخ است و در افراد گرم مزاج موجب تقویت قوای جنسی می گردد. باعث تفتیح و گشایش سده ها (گرفتگی ها) ی بدن و ادرارآور است. جهت پاکسازی خون، تقویت کبد، رفع سرفه های گرم، رفع خارش بدن و نیکویی رنگ رخسار مفید است. موجب تلیین و تقویت اعضای تنفس است. مصرف به اعتدال آن، موافق معده و زیاده روی در مصرف آن موجب فساد غذا و ایجاد سستی در معده می شود. رب انار شیرین در تمامی افعال بالا قوی تر از آب آن عمل می کند.
انار این میوه ی پاییزی سرشار از آنتی اکسیدان است و به همین دلیل در پیشگیری از ابتلا به انواع سرطان ها مؤثر است. این میوه را می توانیم به عنوان یک ضد سرطان به خصوص در سرطان های پروستات و سینه معرفی کنیم

طب سنتی و انار میخوش

انار میخوش طبیعت آن در سردی و تری نزدیک به اعتدال است و در کتب، از آن با نام «رمان مز» نیز یاد شده است. در کاهش حرارت و حدّت صفرا و غلیان و جوشش خون، قوی تر از انار شیرین عمل می کند.

طب سنتی و انار ترش

انار ترش نسبت به نوع شیرین، دارای سردی بیشتر بوده و خالی از یبوست نیست و در کامل الصناعه عنوان شده که قوی البرد و معتدل در رطوبت به همراه یبوست لطیف است، در حالی که مخزن الادویه مزاج آن را در درجه دوم سردی و خشکی آورده است. در کاهش حرارت معده و کبد و غلیان خون و صفرا مؤثر است و خوردن آن به ویژه پس از غذا، موجب تقویت دهانه ورودی معده و مانع صعود بخارات معدی به سمت مغز می شود و همچنین از بقراط نقل شده مصرف آب انار ترش به همراه آرد جو در درد و سوزش دهانه معده مؤثر است. رب انار ترش در کاهش تهوع حین بارداری و تمایل زنان باردار به خوردن مواد غیرطبیعی مفید می باشد.
اما زیاده روی در مصرف انار ترش به ویژه خوردن ناشتای آن، موجب ایجاد زخم و خراش در جدار داخلی روده ها می گردد.

طب سنتی و انار

مصلح انار

در کتب طبی، مصلح انار شیرین را انار ترش و مصلح انار ترش را انار شیرین عنوان کرده اند.

خواص انار در طب سنتی

برای برطرف کردن گلو درد و زخم گلو از جوشانده پوست انار و یا جوشانده برگهای انار استفاده کنند .
برگهای له شده انار را اگر روی پوست بگذارید خارش را از بین می برد .
برای برطرف کردن سوختگی پوست ، گلهای انار را له کرده و با روغن کنجد مخلوط کنید و این پماد را روی قسمت سوختگی بمالید .
آب انار باز کننده بول و مسامات پوست و جلادهنده رخسار و ملین طبع می‌باشد.
آب انار به علت داشتن پتاسیم و مگنیزیوم و دفع سموم و تعادل مایعات بدن به‌خصوص خون نقش مهم ایفا می‌کند.
آب انار ضد سرماخوردگی است و به عنوان مفرح مصرف می‌شود و تقویت کننده قلب است. همچنین آب انار اشتها آور و بهتر است قبل از غذا مصرف شود.
مصرف انار در معالجه راشیتیسم (نرمی استخوان) و کم‌خونی و ضعف اعصاب مؤثر است و به بدن نیرو می‌بخشد. مصرف انار شیرین برای معالجه ضعف و لاغری شدید بسیار مفید است. خوردن آب انار از ابتلا به بیماری قند جلوگیری می‌کند. مضمه آب پخته انار موجب تقویت لثه می‌شود.
مخلوط آب انار و شکر و نشایسته و صمغ عربی و روغن بادام، بازکننده ادرار و تقویت کننده کلیه و مثانه و معالج سینه سرفه و آزار آن می‌باشد، مخلوط فوق را باید جوشاند و نیم گرم خورد.
آب انار ترش و شیرین حرارت معده و غلیان و فشار خون را فرو می‌نشاند و همچنین اثر مستی را برطرف و مضرات دخانیات را خنثی می‌کند.
آب انار برطرف کننده تشنگی شدید و رفع کننده التهاب افراد تب‌دار می‌باشد.
پوست ساقه و ریشه انار کشنده انگل‌هایی از قبیل کرم کدو می‌باشد. جوشانده پوست یا ریشه انار را برای دفع انواعی از کرم می‌توان مصرف کرد و به این صورت که سه مرتبه در روز خورده می‌شود، البته باید ۲۴ ساعت آن را در آب خیس کرد. (انتخاب ریشه تر یا خشک تفاوت ندارد.)
جوشانده پوست و گل انار به علت داشتن تانن قابض است و در موارد اسهال خونی و خونریزی‌های شدید استعمال می‌شود. همچنین دانه خشک کرده انار قابض بوده و در اسهال حاد به کار می‌آید.
گل انار اسهال ساده را برطرف می‌کند، برای این منظور باید گل انار را به صورت جوشانده یا دم کرده تهیه نمود و مانند چای با کمی شکر روزی سه فنجان میل کرد.
مصرف و دم کرده یا جوشانده برگ انار به صورت چای ضد استفراغ، اشتهاآور و مقوی معده است.
آب انار همچنین در درمان اسهال نیز موثر است. نوع جنگلی و خودروی آن که به “ناردان” معروف است کاربرد زیادی در درمان اسهال دارد. جوشانده انار در درمان زخم و ورم معده بسیار مؤثر است.
همچنین آب انار شیرین برای درمان یَرَقان تجویز می‌شود. نگاه داشتن آب انار ترش در دهان باعث از بین رفتن جوش‌های دهانی و برفک می‌شود.
جوشانده پوست انار برای برطرف ساختن ورم لوزتین، مکث زبان کوچک، سستی لثه و مجرای تنفس مفید است. (به‌صورت غرغره ۳۰ تا ۶۰ گرم در یک لیتر آب)
آب انار ترش زخم داخل بینی، گوشت اضافی زخم‌ها و درد گوش را معالجه می‌کند، به این منظور باید انار ترش را بجوشانند تا غلیظ شود با کمی عسل مخلوط کرد و سپس به زخم بینی یا گوشت زیادی یا اطراف گوشی که درد می‌کند بمالند.
درد نیمه سر (میگرن) با خوردن دم کرده یا جوشانده برگ درخت انار درمان می‌شود. مصرف دم کرده یا جوشانده برگ انار مانند چای، کم‌خونی، ضعف شدید پس از بیماری‌ها و خستگی شدید را برطرف می‌سازد.
سورمه سائیده انار پخته برای جلوگیری از ریزش آب چشم مفید است.
سائیده انار و مازو برای برطرف کردن و باز کردن خلط خشک شده در سینه و دفع زخم سفلیس بسیار مفید است.
گل انار جهت درمان خونریزی لثه و زخم دندان و ورم بیضه (باد فتق) مفید است.
برای درمان استفراغ می‌توان از آب انار استفاده کرد.
پخته و خمیر گل انار همراه با کمی استراحت برای درمان کفش زدگی و ترک پا بسیار مفید است.
خواص انار برای زنان باردار
خوردن انار در بارداری ممکن است خطر آسیب به جفت و نیز خطر آسیب مغزی کودک در حین زایمان (بر اثر کمبود اکسیژن) را کاهش دهد.
همچنین تولد کودکانی با وزن طبیعی و سلامت، از خواص انار برشمرده شده است.
برخی منابع مصرف مرتب آن را توصیه کرده اند و برخی دیگر نیز با اذعان به مفید بودن آن، مادران باردار را از مصرف بیش از حد آن در طول بارداری (به علت احتمال افزایش انقباضات رحمی و زایمان زودرس) بر حذر داشته اند.
اگر خانم های باردار در این دوران انار مصرف کنند، بزرگترین خدمت را به فرزند آینده ی خود کرده اند؛ چرا که علاوه بر جلوگیری از ویار و نیز تقویت مادر، به رشد آینده ی کودک هم کمک می کند. انار خون ساز است. در موقع مصرف، زدن کمی گلپر علاوه بر بوی مطبوع به هضم آن نیز کمک می کند؛ ناگفته نماند انار مقوی روح و ذهن است

طب سنتی و انار

برچسب ها

Please Login to comment