طرز تهیه شربت بار

شیرینی خشک و تر ۰۱ تیر ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

طرز تهیه شربت بار

طرز تهیه شربت بار

طرز تهیه شربت بار

شربت بار _ نُقل خبر : شربت بار کاربردهای متفاوت و زیادی دارد. از شربت بار می توانید برای مرطوب کردن کیک اسفنجی، تهیه زولبیا، بامیه، گوش فیل، گز و آبنبات و … استفاده کرد. لازم به ذکر است که برای تهیه هریک از این موارد، شربت بار باید غلظت‌ های متفاوتی داشته باشد. ما در این مطلب قصد داریم دو دستور برای تهیه شربت بار به شما عزیزان ارائه دهیم.

دستور شماره یک : طرز تهیه شربت بار

برای تهیه انواع مربا و حلوا و شربت و شیرینی‌هایی مانند باقلوا و زولبیا و بامیه وگوشفیل و … نیاز به افزودن شهد یا شربت داریم که از جوشاندن شکر و آب و گلاب و زعفران یا اسانس‌ها و پودر هل یا پوست پرتقال و نارنگی و غیره می‌توان این شهد را تهیه کرد. برای تهیه شهد نعنایی می‌توانید داخل شکر و آب به جای گلاب مقداری عرق نعنا بریزید.

مواد لازم برای مقادیر زیاد:

 • شکر یک کیلو
 • آب ۴۰۰ گرم
 • آب لیموترش دو قاشق غذاخوری یا جوهر لیمو (سیتریک اسید) نوک قاشق چایخوری

طرز تهیه:

آب و شکر را مخلوط کرده و روی حرارت می‌گذاریم تا بجوشد. غلظتش به اندازه‌ای باشد که برای مصرف نیاز داریم. مصارف متفاوت است. گلاب و اسانس‌ها در پایان کار اضافه می‌شود تا طعم حفظ شود و گاهی نیز لیموترش یا جوهر لیمو اضافه می‌شود که شکرک نزند و به اصطلاح کریستالیزه نشود. گاهی برای حلوا یا افزودن به موارد دیگر نیازی به غلظت شهد نیست چون با آرد حرارت خواهد دید و به غلظت مورد نیاز خواهد رسید. پس شهد نیاز به رسیدن به غلظت ندارد. در موارد دیگر در صورت نیاز به غلظت باید کمی جوشاند تا مایع شهد غلظ شود و هنگامی که ریز ریز می‌جوشد و حباب ریز می‌زند می‌توان مقداری شهد را روی کنار نعلبکی ریخت و کمی صبر کرد تا خنک شود اگر سرازیر نشد و فوری شره نکرد مناسب است.
شهد یا شربت را با انگشت تست می‌کنند و وقتی شهدکمی خنک شد بین دو انگشت ریخته و اگر دو انگشت اگر بهم چسبد و شهد کش آمد آماده شده.

مواد لازم برای مقادیر کم:

 • شکر ۱۰۰ گرم
 • آب ۴ تا ۵ قاشق غذاخوری
 • نوک کارد جوهر لیمو (سیتریک اسید)
 • ۱ ق چایخوری عسل در صورت تمایل

طرز تهیه:

شکر و آب روی حرارت گذاشته وقتی جوش آمد نوک کارد جوهر لیمو اضافه کنید، بگذارید تا کمی غلیظ شود، می‌توان ۱ ق چایخوری عسل هم اضافه کرد.

شربت بار

دستور شماره دو : طرز تهیه شربت بار

مواد لازم:

 • شکر (دو و نیم) پیمانه
 • آب ۱ پیمانه
 • گلاب (یک چهارم) پیمانه
 • آبلیمو ۱ قاشق غذاخوری یا جوهر لیمو (یک هشتم) قاشق چایخوری (سیتریک اسید)
 • زعفران دم کرده ۲ قاشق غذاخوری

طرز تهیه:

ابتدا شکر و آب و گلاب را در قابلمه ریخته و روی حرارت ملایم قرار بدهید. تا زمانیکه شکر کاملا حل بشود، تقریبا ۱۰ دقیقه طول می‌کشد.
بعد زعفران را اضافه کنید و بگذارید ۴ – ۳ دقیقه دیگر روی حرارت بماند.
اگر شکر حل نشد با یک قاشق چوبی آن را هم بزنید.
با یک برس که به کمی آب آغشته کردید دور قابلمه را تمیز کنید چون اگر همین شکرها بعداً داخل شربت بریزد باعث شکرک زدن می‌شود.
آبلیمو را بریزید و بعد از یکی دو دقیقه از روی حرارت بردارید. شربت بار آماده است.
برای بعضی از دستورات از گلوکز استفاده شده که اگر در دستور مورد نظر عنوان شد از گلوکز استفاده شود، شما می‌توانید بعد از برداشتن از روی حرارت ۲ قاشق غذاخوری گلوکز اضافه کرده و مخلوط کنید.

نُقل خبر : طرز تهیه شربت بار
منبع: ویکی کتاب
شربت ، شربت بار

loading...

اولین نفری باشید که در این بحث شرکت می کنید !