طعم غذا برای افراد چاق یا کم اشتها متفاوت است!

پزشکی و سلامت5 , خبری , علمی ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

چگونه ممکن است که عادات غذایی بر مغز و جوانه های چشایی تاثیر بگذارند تا طعم متفاوتی احساس شود؟

براساس تحقیقات جدیدی از دانشکده طب دانشگاه کولورودا مشخص شده است که عادات غذایی غلط که منجر به اختلال در وزن می شوند ( مثل بی اشتهایی عصبی و پرخوری لذات گرایانه و یا استعداد چاقی)  باعث می شوند که افراد طعم واقعی غذا را بدرستی احساس نکنند. محققین متوجه شده اند که وقتی وزن مناسب بدن تغییر می کند نحوه پردازش طعم ها در مغز عوض می شود و مغز نمیتواند فرق بین آب عادی و آب شیرین را درک کند.

طعم روی عادات غذایی ما بسیار تاثیر دارد.  افرادی که دائم غذا می خورند یا افراد چاق ، انگار که به غذا معتاد باشند باید دائما غذا بخورند تا چشمشان سیر شود و احساس لذت از طعم غذا را کاملا احساس کنند. درحالیکه افراد دچار بی اشتهایی عصبی،  در درک لذت غذا دچار مشکل هستند، برای همین از غذاهایی مثل همبرگر یا بستنی دوری می کنند و بجای اینکه جذبشان شوند بنظرشان زننده می آیند.

هر دوی این حالات بیمارگونه هستند و براثر تغییرات هورمون ها و یا نورون های موجود در قشری از مغز (اینسولا) که مسئول پردازش احساسات، خودآگاهی، ادراک و کنترل حرکات ارادی بدن هست بوجود می آیند.

دکتر فرانک – روانپزشک – می گوید: ” طعم غذا موتور محرکه ما در غذا خوردن است و همواره با الگوهای خاص عصبی موجود در قشر اینسولای مغز که قشر اصلی درک طعم هست مرتبط می باشد.  اگر طعم را بدرستی درک نکنید روی مقدار غذایی که می خورید تاثیر می گذارد و موجب فعال یا غیرفعال شدن مسیرهای عصبی پاداش مغز می شود.”

در این تحقیق محققین ۱۰۶ زن را مورد آزمایش قرار دادند. به آنها آب شیرین و آب معمولی داده شد و زمانیکه آب معمولی را می نوشیدند از مغز آنها اسکن گرفته شد تا فعالیت ناحیه اینسولا بررسی شود.مشخص شد که در افراد با عادت غذایی مخرب، ناحیه اینسولا در تشخیص طعم دچار اختلال می شود. افراد مبتلا به بی اشتهایی یا چاقی و حتی افرادی که بی اشتهایی در آنها درمان شده بود، به سختی تفاوت میان دو مدل آب را تشخیص می دادند.

دانشمندان به درستی نمی دانند که چرا عادات غذایی باعث تغییر در اینسولا می شوند اما حدس می زنند که به گونه ای موجب تغییرات هورمون لیپتین که به هورمون سیری مشهور است می شود. این هورمون مسئولیت متعادل کردن انرژی بدن را با متوقف کردن پیام گرسنگی در زمان مناسب، بر عهده دارد. افراد چاق حساسیت کمتری به این هورمون دارند. البته درک غلط طعم ممکن است براساس تغییرات ساختاری یا تغییر مسیرهای عصبی در اینسولا رخ دهد.

محققین امیدوارند تحقیقاتشان روزنه امیدبخشی برای درمان بیماری های اختلال خوردن ایجاد کرده باشد، گرچه تحقیقات بیشتری برای درک چگونگی این ارتباطات لازم است. دکتر فرانک افزود: “مثلا ممکن است بتوان برای افراد بی اشتها که حساسیت آنها به طعم باعث انزجار از غذا خوردن می شود، شدت طعم را کاهش داد و یا برعکس برای افراد چاق آن را افزایش داد. این موضوع را باید با دقت بیشتری بررسی و امتحان کنیم.”

 

Please Login to comment