عادات هفت گانه مضر برای سلامت مغز - پورتال رنگی

پزشکی و سلامت5 ۲۶ آبان ۱۳۹۴ بدون دیدگاه

عادات هفت گانه مضر برای سلامت مغز

برای هر انسانی سلامت بدن مهم است و در سلامت بدن برخی از اعضا نیاز به مراقبت های خاصی دارند. یکی از این اعضا مغز انسان است که از هر نظر باید مراقب آن بود. از جمله نوع تغذیه بسیار مهم است و یا اینکه از استرس و فشار در امان باشیم و مواردی از این قبیل. باید دانست که آلزایمر یکی از بیماری هایی است که ضمن اینکه زمینه ارثی دارد تا حدودی تاثیر گرفته از نوع زندگی ما است. در این مطلب بنا به مقدمه پیش گفته به سلامت مغز پرداخته ایم که امیدواریم این مطلب اطلاعات خوبی را در زمینه سلامت مغز در اختیار شما عزیزان همراه قرار دهد. با ما همراه باشید.

سلامت مغز عادت های مخرب مغز که ممکن است در زندگی شما هم باشند به شرح زیر هستند:

رژیم غذایی پرچرب و پرکالری

مطالعات نشان می دهد که رژیم غذایی حاوی چربی، شکر و غذاهای فرآوری شده، به مرور زمان مغز را فرسوده می کنند. مصرف شکر به اندازه ای در کاهش حافظه و قابلیت تفکر موثر است که محققان آلزایمر را دیابت نوع ۳ نامیده اند که مستقیما با نوع تغذیه مرتبط است. بهترین رژیم برای محافظت از مغز، رژیم مدیترانه ای، شامل چربی های مفید، میوه، سبزیجات، آجیل و ماهی است.

زندگی در مجاورت بزرگراه و خیابانهای شلوغ

آلودگی هوا مهمترین دلیل پیری زودرس مغز است. تحقیقات نشان می دهد که زندگی در مجاورت بزرگراه و خیابان های پرتردد، سبب انباشتگی آلودگی در ریه وخون می شود و این حالت احتمال یک نوع آسیب مغزی به نام سکته مغزی خاموش را افرایش می دهد. علاوه بر این، آلودگی هوا به مرور زمان حجم مغز را کاهش می دهد و مهمترین نشانه پیری زودرس مغز است.

همچنین بخوانید:  هنگام افطار سه قاشق گلاب بخورید!

استرس مزمن

زندگی پر استرس، بزرگترین جنایت ممکن علیه مغز است. استرس سبب کوتاه شدن تلومر (انتهای رشته DNA) و پیری زودرس سلول ها و مغز می شود. به علاوه هورمون هایی که بر اثر استرس ترشح می شوند، به مغز آسیب وارد می کنند.

عادات هفت گانه مضر برای سلامت مغز

کم خوابی

کم خوابی به مرور زمان سبب کاهش حجم مغز و بروز آلزایمر می شود. خواب مهمترین فرآیندی است که در آن سلول های مغز بازسازی می شوند.

نشستن طولانی مدت در طول روز

نشستن طولانی مدت و کم تحرکی، مهمترین دلیل بیماری های قلبی، دیابت، سرطان و مرگ زودرس است. به علاوه نشستن زیاد مناطق مغز مرتبط با حافظه را منقبض و سبب کاهش عملکرد مغز می شود.

تنبل کردن مغز

مطالعه، بازی های فکری، یادگیری زبان جدید، به خاطر سپردن اشعار و به طور کلی فعالیت هایی که سبب فعال شدن مغز می شوند برای سلامت مغز ضروری است.

دخانیات و الکل

تقریبا تمام افراد از تاثیر سوء مصرف سیگار و الکل بر بدن و مغز آگاه هستند.تا آخرین ثانیه عمر به مغز نیاز داریم، در حفظ و نگهدری آن کوشا باشید.

پورتال رنگی _ عادات هفت گانه مضر برای سلامت مغز
منبع: آسمونی

votes
نظر شما در مورد این مطلب
برچسب ها
Subscribe
Notify of
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x