عامل اصلی ذات الریه چیست؟

سیستم تنفسی ۱۴ دی ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

عامل اصلی ذات الریه چیست؟

ذات الریه : باکتری‌ ها، ویروس‌ ها و قارچ‌ ها هر ۳ می‌توانند باعث عفونت ریه شوند. یکی از مهم‌ترین باکتری‌ ها در این زمینه «استرپتوکوک پنومونیه» یا همان «پنوموکوک» است.
این باکتری می‌ تواند باعث بروز موارد خطرناکی از ذات‌ الریه شود. باسیل‌ ها از دیگر باکتری‌ هایی هستند که باعث بروز ذات‌ الریه در افراد با سیستم ایمنی ضعیف می‌ شوند.

از عوامل ویروسی شایع ذات‌ الریه نیز می‌ توان به آنفلوانزا اشاره کرد. در واقع، اگر آنفلوانزا به خوبی درمان نشود به ذات‌ الریه تبدیل خواهد شد.

عامل اصلی ذات‌الریه چیست؟

ذات‌ الریه یکی از دلایل عمده بستری شدن و مرگ‌ و میر بعد از ابتلا به آنفلوانزا محسوب می‌ شود. عوامل قارچی هم بیشتر در افراد با سیستم ایمنی بسیار ضعیف از جمله افراد HIV مثبت و افرادی که از شیمی‌ درمانی و داروهای تضعیف‌ کننده سیستم ایمنی استفاده می‌ کنند، باعث بروز ذات‌ الریه می‌ شود.

ذات الریه

عوامل بروز ذات‌ الریه اغلب از راه تنفسی به بدن منتقل می‌ شوند مثلا اگر فردی به ویروس آنفلوانزا یا باکتری پنوموکوک آلوده باشد، می‌ تواند از راه تنفسی مانند سرفه و عطسه آن را به دیگران انتقال دهد. این عوامل نیز می‌ توانند فرد را مستعد عفونت ریه کنند. البته گاهی هم عفونت از راه گردش خون وارد ریه می‌ شود.

عامل اصلی ذات‌الریه چیست؟

Please Login to comment