علائم از کار افتادن کلیه را بشناسید

سیستم ادراری و تناسلی ۱۵ اسفند ۱۳۹۵ یک دیدگاه

علائم از کار افتادن کلیه را بشناسید

کلیه ها از مهمترین و حیاتی ترین قسمتهای بدن هستند که وظایف مهمی را به عهده دارند، بنابراین باید به شدت مراقب سلامتی این دو عضو کوچک اما حیاتی بدن بود. سلامت کلیه ها به دوران کودکی بر می گردد، بنابراین مادران عزیز باید مراقبت کودکان دلبند خود باشند. نکته مهمی که در اینجا باید به آن اشاره کرد این است که اگر به نشانه های بیماری کلیه توجه داشته باشیم و آنها را خوب بشناسیم قطعا در درمان هر چه زودتر بیماری کلیوی مربوطه موفق خواهیم شد. در این مطلب به نشانه های از کار افتادن کلیه ها پرداخته ایم.

نشانه های خاموش بیماری های کلیوی را می شناسید؟

علائم از کار افتادن کلیه را بشناسید (۲)

نشانه های آسیب کلیه بسیار کلی و گاهی ظریف هستند و شاید افراد هرگز آن ها را نشانی از بیماری کلیوی تلقی نکنند، تا جایی که از دست رفتن ۹۰ درصد از عملکرد کلیه هم ممکن نشانه ی آشکاری نداشته باشد.

به گزارش پورتال رنگی به نقل از سلامت نیوز، کلیه ها قهرمانان ناشناخته ی بدن هستند و دفع مواد زائد و مایعات اضافی بدن را به بهترین شکل ممکن انجام می دهند. علاوه بر این، کلیه ها وظایف مهم دیگری نیز دارند که شامل تنظیم سطح نمک، پتاسیم و اسید خون، کنترل فشار خون، تولید ویتامین دی (برای حفظ استخوان ها) و کنترل تولید گلبول های قرمز خون می باشد. به همین جهت ابتلا به بیماری کلیوی می تواند موجب آسیب های گسترده ای شود.

بهترین راه برای محافظت از کلیه ها، کنترل فشار خون و قند خون است. فشار خون بالا و دیابت دلیل حداقل دو سوم از نارسایی های کلیه هستند. بنابراین آزمایشات سالانه برای همه ی افراد به خصوص دیابتی ها و افراد دچار فشار خون بالا لازم است.
هنگامی که کلیه ها آسیب می بینند، نمی توانند به طور موثر فشار خون را کنترل کنند. فشار ناشی از جریان خون، به رگ ها نیرو وارد کرده و عروق کلیه هم دچار زخم و آسیب دیدگی می گردند.

نشانه های آسیب کلیه بسیار کلی و گاهی ظریف هستند و شاید افراد هرگز آن ها را نشانی از بیماری کلیوی تلقی نکنند، تا جایی که از دست رفتن ۹۰ درصد از عملکرد کلیه هم ممکن نشانه ی آشکاری نداشته باشد.

ورم و افزایش وزن ناشی از تجمع مایعات

وظیفه ی کلیه جمع آوری و دفع مواد زائد بدن از طریق ادرار است. اگر کلیه به اندازه ی کافی با سرعت کار نکند و یا در انجام وظیفه ی خود دچار اختلال شود، مایعات حاوی مواد زائد دفع نمی شوند و در بدن تجمع می یابند و این می تواند منجر به تورم بافت کلیه شود.

ادرار کمتر از حد طبیعی

در این حالت ادرار بیشتری در کلیه به دام می افتد و میزان کمتری از آن به سمت مثانه جهت تخلیه می رود و این موجب می شود شخص کمتر از همیشه، تخلیه ادرار را تجربه کند.

احساس خستگی و خواب آلودگی زیاد

بخشی از عملکرد کلیه ها مربوط به تنظیم سطح هموگلوبین افراد می شود. بنابراین اگر کلیه ها به خوبی کار نکنند، فرد دچار کم خونی و در نتیجه افت انرژی شده و دائما احساس خستگی و خواب آلودگی می کند.

کاهش اشتها، حالت تهوع و داشتن مشکلات فکری واضح

این مشکل می تواند زمانی رخ دهد که مواد زائد کلیه به بقیه ی اندام ها مانند معده و مغز برود و آنها را دچار مشکل نماید.

افزایش فشار خون

این یک چرخه ی بد است. هنگامی که کلیه ها آسیب می بینند، نمی توانند به طور موثر فشار خون را کنترل کنند. فشار ناشی از جریان خون، به رگ ها نیرو وارد کرده و موجب کشیدگی دیواره آن ها می شود و در راستای این مشکل، عروق کلیه هم دچار زخم و آسیب دیدگی می گردند.

تپش قلب

آسیب کلیه ها موجب تجمع پتاسیم در بدن می شود و این مشکل در نهایت سبب افزایش ضربان قلب می گردد

پورتال رنگی _ علائم از کار افتادن کلیه را بشناسید

منبع: سلامت نیوز

برچسب ها
loading...

دیدگاه بگذارید

1 نظر روشن "علائم از کار افتادن کلیه را بشناسید"

ممنون.خیلی جالب بود. برای مواظبت از کلیه عوامل خارجی هم مهم هستن.مثل محافظت از سرما ،ضربه نخوردن،حتی تعرق زیاد باعث کم شدن آب بدن و ایجاد سنگ کلیه بخصوص در کودکان میشه. رنگ ادرار هم یک هشداره.اگر خونی رنگ یا غیر طبیعی بود باید به پزشک مراجعه کرد.