علائم هشدار دهنده کمبود منیزیم در بدن که ممکن است شما هم داشته باشید!

خواص دارو ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

علائم هشدار دهنده کمبود منیزیم در بدن که ممکن است شما هم داشته باشید!

بسیاری از افراد از اهمیت منیزیم همانند کلسیم و آهن در بدن دانش و اطلاع کافی ندارند. با این حال میزان کافی منیزیم در بدن برای عملکرد مغز، قلب و عضلات اهمیت بسزایی دارد. علاوه بر این منیزیم همراه با سیلیس و ویتامین K برای سلامت استخوان نیز ضروری می باشد.
کمبود منیزیم در بدن مسئله ای بسیار رایج است و شیوع آن فراتر از حدی است که افراد تصورش را می کنند. در زیر ۵ علائم هشدار دهنده ذکر شده است که می تواند نشان دهنده کمبود این ماده معدنی مهم در بدن باشد.

۱٫ صدای زنگ در گوش یا کاهش حس شنوایی

صدای وز وز یا صدای دائمی شبیه به ضربه در گوش ، کاهش حس شنوایی از علائم شایع کمبود منیزیم در بدن می باشد. مطالعات بسیاری بر روی ارتباط سلامت گوش و میزان منیزیم در بدن انجام شده است. یک مطالعه چینی نشان می دهد که میزان کافی منیزیم در بدن از تشکیل رادیکال های آزاد جلوگیری می کند. این رادیکال ها می توانند منجر به کاهش حس شنوایی در فرد شوند. مطالعه و بررسی در کلینیک مایو نشان داد، بیمارانی که دچار کاهش سطح شنوایی شده اند می توانند با استفاده از مکمل های منیزیم در مدت ۳ ماه دوباره سطح شنوایی خود را به دست آورند.

۲٫ گرفتگی یا لرزش در عضلات

میزان کافی منیزیم در بدن برای عملکرد مطلوب ماهیچه ها اهمیت ویژه ای دارد. بدون منیزیم بدن در حالت تشنج می باشد، چراکه این ماده معدنی موجب ریلکس شدن یا استراحت عضلات بدن می شود. به همین دلیل است که منیزیم در بسیاری از مکمل های خواب آور مورد استفاده قرار می گیرد. بنابر این کمبود منیزیم می تواند منجر به انقباض غیر ارادی عضلات صورت، گرفتگی و انقباض عضلات یا انقباض عضلات پا در هنگام خواب شود.

۳٫ افسردگی

ارتباط بین میزان منیزیم در بدن و افسردگی از یک قرن پیش شناخته شده است. زمانی که پزشکان از منیزیم در درمان این بیماری روحی استفاده کرده اند. علم مدرن امروزی نیز با مطالعه و بررسی این ارتباط را بدرستی تایید می کند. بررسی های انجام شده در یک بیمارستان روانی در کرواسی نشان داد، بسیاری از بیمارانی که اقدام به خودکشی می کنند، دچار کمبود شدید منیزیم در بدن می باشند.

۴٫ عملکرد غیر طبیعی قلب

همانطور که گفته شد، کمبود منیزیم در بدن می تواند بر عضلات در سراسر بدن از جمله عضلات قلب تاثیر داشته باشد. کمبود منیزیم می تواند منجر به بیماری آریتمی قلبی شود. در این بیماری ضربان قلب به صورت نامنظم می باشد، که این به نوبه خود می تواند موجب افزایش خطر حملات قلبی و سکته قلبی شود. به عنوان مثال، به همین دلیل پزشکان در کلینیکی در کانکتیکات به منظور درمان بیماران آریتمی از دارویی که شامل منیزیم است استفاده می کنند.

۵٫ سنگ کلیه

بسیاری از افراد بر این عقیده هستند که سنگ کلیه در اثر افزایش بیش از حد کلسیم در بدن ایجاد می شود، اما حقیقت آن است که کمبود منیزیم موجب تشکیل سنگ کلیه می گردد. منیزیم از اتصال کلسیم و اگزالات، دو ترکیب اصلی در تشکیل سنگ کلیه جلوگیری می کند. سنگ کلیه می تواند بسیار دردناک و ناراحت کننده باشد، بنابر این بهتر است بدانید که با استفاده از مکمل های منیزیم می توانید از سنگ کلیه پیشگیری نمایید.
اگر شما هر کدام از این علائم را در بدن خود مشاهده می کنید، بهتر است به پزشک مراجعه نمایید. علاوه براین شما می توانید از مواد غذایی که منبع طبیعی از منیزیم هستند مانند بامیه، تخمه آفتاب گردان، تخمه کدو، بادام، سویا، لوبیا و اسفناج نیز مصرف کنید.

loading...

اولین نفری باشید که در این بحث شرکت می کنید !