علت بی خوابی زنان - پورتال رنگی

روانشناسی 22 دی 1395 بدون دیدگاه

تفاوت‌های جنسیتی خواب در زنان و مردان

بنابر اعلام بنیاد ملی خواب ایالات متحده، احتمال اینکه زنان چند روز در هفته از بی‌خوابی و خواب‌آلودگی روزانه شکایت کنند، بیشتر از مردان است.برخی زنان مشکل خواب ماندن دارند و مطالعه جدیدی این مسئله را کمی روشن ساخته است.به نقل از WebMD، بنابر تحقیق جدید، ساعت درونی یا شبانه‌روزی زنان سریع‌تر از مردان حرکت می‌کند.به گفته مؤلف راهبر مطالعه، دکتر دائن بویوین، استاد روان‌پزشکی در داشگاه مک‌گیلمانتریل: «انگار زنان در یک منطقه زمانی درونی متفاوت عمل می‌کنند. زنان در زمان زیست‌شناختی دیرتری می‌روند که بخوابند، زیرا ساعت درونی آنها به عقب کشیده شده است.»

مطالعه نشان داد که شیوه خواب زنان در طول ۲۴ ساعت شبانه‌روز هم از مردان پیشی می‌گیرد.به گفته بیونی این دو یافته توضیح می‌دهند که چرا چرخه خواب-بیداری زنان حدود دو ساعت پیش از مردان روی می‌دهد.بنابر اعلام بنیاد ملی خواب ایالات متحده، احتمال اینکه زنان چند روز در هفته از بی‌خوابی و خواب‌آلودگی روزانه شکایت کنند، بیشتر از مردان است.آنچه این مطالعه جدید را بی‌همتا می‌سازد آنست که محققان حساب فازهای چرخه قاعدگی زنان و استفاده آنها از قرص‌های ضد بارداری را هم کردند. به گفته مؤلفان مطالعه، تفاوت‌های گزارش شده در مورد خواب به تغییرات هورمونی که می‌توانند بر خواب اثرگذار باشند، ربطی نداشت.مانیکا مالامپالی، نایب‌رئیس امور علمی در جامعه تحقیق سلامت زنان واشنگتن، گفت: «اگرچه این مطالعه کوچک است، قطعاً به دانش ما در مورد تفاوت‌های جنسیتی خواب در زمینه ریتم شبانه‌روزی می‌افزاید.»

عوامل متعددي در خواب زنان تاثير مي گذارند

– نوسانات هورموني: نوسانات هورموني مرتبط با قاعدگي معمولا بر الگوهاي خواب، حالات و نحوه واکنش نسبت به استرس اثر مي گذارند. بسياري از زنان پيش از قاعدگي دچار اختلالات خواب مي شوند. سخت به خواب رفتن و از خواب برخاستن، راه رفتن در خواب و خواب آلودگي در طي روز، همگي با تغييرات هورموني پيش از قاعدگي ارتباط دارند. بي خوابي يکي از شايع ترين علائم سندروم پيش از قاعدگي (PMS ) زنان است.
– حاملگي: حاملگي نيز ممکن است خواب را مختل کند. در سه ماه اول بارداري زنان به خواب بيشتري نياز دارند و معمولا در طول روز احساس خواب آلودگي مي کنند. در سه ماهه دوم، وضعيت خواب بهتر مي شود. اما در سه ماهه سوم زنان کمتر مي خوابند و بيشتر بيدارند. شايع ترين دلايل بروز اختلال خواب در اين دوران عبارت اند از: دفع مکرر ادرار، سوزش سر دل، احساس ناخوشي عمومي، حرکات جنين، کمردرد، گرفتگي عضلات پا و کابوس هاي شبانه. تورم حفره هاي بيني نيز ممکن است باعث خروپف و وقفه تنفسي شبانه در دوران حاملگي شود.

– استرس هاي رواني- اجتماعي: شايد بتوان گفت که استرس هاي رواني- اجتماعي بيشتر از تغييرات هورموني مانع خواب مي شوند. بسياري از زنان جوان، براي سازگار شدن با شرايط کاري و نقش هاي مادري و همسري، کمتر مي خوابند و به ناچار خستگي و ساير عوارض خواب ناکافي را ناديده مي گيرند. در حدود ۳۰ درصد از زنان شاغل دچار اختلالات خواب هستند.

– افزايش سن: مشکلات مربوط به خواب در زنان بالاي ۴۰ سال بيشتر است. با افزايش سن، بروز تغييرات فيزيکي و هورموني در بدن زنان، خواب آنان را سبک تر مي کند. اختلالات خواب در دوران يائسگي به مراتب شايع تر است. زنان اغلب در طول شب بيدار و در طول روز خسته ترند. گرگرفتگي و تعريق شبانه ناشي از پايين بودن سطح استروژن نيز ممکن است اين مشکلات را تشديد کنند. خرناس کشيدن در زنان يائسه شايع تر است و مي تواند خوابشان را مختل کند. زنان در دوره بعد از يائسگي خواب سبک تري دارند و دفعات بيشتري در طول شب از خواب بيدار مي شوند. درد، غم و غصه، نگراني، مصرف بعضي داروها و مشکلات تنفسي نيز مي توانند در زنان يائسه اختلالات خواب ايجاد کنند.

شايع ترين اختلال خواب در زنان

شايع ترين اختلال خواب در زنان بي خوابي مفرط است، يعني سخت به خواب رفتن و تداوم نيافتن خواب، يا زود بيدار شدن و ناتواني در از سرگرفتن خواب. ساير اختلالات متداول خواب شامل اختلال تنفسي در حين خواب، سندروم پاهاي بي قرار، اختلال حرکتي دوره اي اندام ها و حمله خواب است.
– اختلال تنفسي در حين خواب: اختلال تنفسي در حين خواب (وقفه تنفسي) با خرناس هاي بلند، تنفس منقطع، خواب منقطع و خواب آلودگي در طي روز همراه است.
– سندروم پاهاي بي قرار و اختلال حرکتي دوره اي اندام ها: سندروم پاهاي بي قرار و اختلال حرکتي دوره اي اندام ها نيز مي توانند خواب را عميقا مختل کنند. عوامل ايجادکننده اين اختلالات ناشناخته اند. سندروم پاهاي بي قرار با احساس ناراحتي و خستگي در پاها پيش از شروع خواب همراه است که با حرکت دادن آنها تسکين مي يابد. اختلال حرکتي دوره اي اندام ها باعث حرکات دوره اي پا مي شود و فرد را از خواب بازمي دارد. هر دو اين اختلالات ممکن است باعث بي خوابي مفرط شوند و در افراد مسن شايع ترند.
– حمله خواب: حمله خواب ميل شديد و مقاومت ناپذير نسبت به خواب است و باعث خواب آلودگي بيش از اندازه در طول روز مي شود. بيماران دچار حمله خواب اغلب خواب منقطعي دارند.

تفاوت‌های جنسیتی خواب در زنان و مردان

علل اختلالات خواب در زنان

تغيير ميزان ترشح هورمون ها: تغيير ميزان ترشح هورمون ها در دوران قاعدگي ممکن است خواب شبانه را مختل کند و باعث خستگي و خواب آلودگي درطول روز شود. اثر مستقيم تغيير ميزان هورمون ها بر الگوي خواب و اثر غيرمستقيم آن بر احساسات و هيجانات است. درحدود ۸۰ درصد زنان، علائم سندروم پيش از قاعدگي گزارش شده است.
کاهش ميزان هورمون استروژن: کاهش ميزان هورمون استروژن در دوران يائسگي ممکن است باعث گرگرفتگي شود که خواب را مختل مي کند. حدود دوسوم زنان يائسه دچار اختلالات خواب مي شوند. با پايين رفتن ميزان ترشح استروژن در دوران يائسگي، احتمال خرناس کشيدن و اختلالات تنفسي حين خواب نيز بيشتر مي شود. خرناس کشيدن در دوران حاملگي نيز، بخصوص در سه ماه آخر، افزايش مي يابد و خطر ابتلا به فشار خون بالا و تولد نوزاد با
وزن کم را افزايش مي دهد.

دلایل بی خواب شدن

بی خوابی دلایل متعددی می تواند داشته باشد و از نظر محققان کامل شدن قرص ماه می تواند یکی از آن دلایل باشد.محققان در بوداپست کشف کرده اند که ماه می تواند بر اختلالات خواب و همینطور سلامت روانی انسان ها تاثیر داشته باشد و در زمانی که ماه کامل در آسمان می درخشد، خواب زنان و مردان سبک تر از بقیه روزها می شود.محققان می گویند گوشی بازی قبل از خواب گذشته از تاثیرات منفی که بر مغز می گذارد، می تواند کیفیت خواب شما را پایین بیاورد و باعث بی خواب شدن تان شود.امتخصصان می گویند در بسیاری موارد خود افسردگی هم می تواند باعث بی خواب شدن شما شود.محققان می گویند بسیاری از کسانی که بی خواب هستند و یا در میانه شب بارها بیدار می شوند، از مشکل پر بودن مثانه در شب رنج می برند و پس از دستشویی رفتن و روشن کردن چراغ خواب از سرشان می پرد.

منع: seemorgh و fa.parsiteb. و namnak

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of