علل و راه درمان سوختگی زبان

دهان و دندان ۲۳ خرداد ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

علل و راه درمان سوختگی زبان

سوختگی زبان : احتمالا شما هم نام سوختگی زبان را تجربه کرده باشید. زبان یکی از قسمتهای پر کاربرد بدن هر انسانی است چرا که به کمک آن غذا می خوریم، صحبت می کنیم؛ بنابراین باید در حفظ سلامت آن کوشا باشیم. مشکلات زبان زیاد نیستند، مشکلاتی از قبیل آفت و سوختگی از شایع ترین آنها هستند اما چون زبان حساس است درد زیادی را باید تحمل کرد. در این مطلب سوختگی زبان را با شما کاربران عزیز مورد بحث قرار داده ایم.

سوختگی زبان / عل و راه درمان

عضو انجمن حمایت از بیماران سوخته به «سوختگی زبان» پرداخت و توصیه‌های پیشگیری و درمانی آن را تشریح کرد.
به گزارش پورتال رنگی به نقل از تسنیم، شهرزاد تقوی اظهار داشت: سوختگی زبان٬ سوختگی شایعی است که معمولاً بعد از خوردن یا نوشیدن مواد غذایی داغ اتفاق می‌افتد. سوختگی خفیف زبان ممکن است بسیار آزاردهنده باشد اما خودبه‌خود رفع خواهد شد. در صورت بروز سوختگی جدی در ناحیه زبان٬ حتماً به پزشک مراجعه شود.

علل و راه درمان سوختگی زبان

وی ادامه داد: در سوختگی درجه یک زبان٬ لایه سطحی دچار آسیب شده و درد٬ قرمزی و تورم ایجاد خواهد شد. در صورتیکه سوختگی شدیدتر باشد و لایه‌های عمقی‌تر را درگیر کند سوختگی درجه ۲ با تشکیل تاول٬ تورم و قرمزی اتفاق خواهد افتاد. در سوختگی درجه ۳ تغییر رنگ سفید یا سیاه٬ درد شدید و احساس گزگز در زبان رخ خواهد داد.

عضو انجمن حمایت از بیماران سوخته تصریح کرد: در صورت ایجاد سوختگی درجه ۲ و ۳ با توجه به ایجاد عفونت در مراحل بعد٬ حتماً باید به پزشک مراجعه شود. همچنین کاهش حس چشایی به دنبال سوختگی معمولاً کوتاه مدت است و ظرف دو هفته مجدداً به حالت طبیعی باز خواهد گشت.

تقوی با اشاره به اینکه برای کاهش درد و پیشگیری از عفونت در سوختگی درجه یک زبان باید زبان را با آب خنک به مدت چند دقیقه شستشو دهید و در صورتیکه ذرات غذا یا آلودگی روی ناحیه سوخته است به آرامی آن را پاک کنید و یک تکه پارچه تمیز را با آب خنک٬ خیس کرده و در دهان٬ روی ناحیه سوختگی قرار دهید، همچنین برای کاهش درد تکه‌های کوچک یخ را در دهان بمکید و آب سرد یا آب نمک غرغره کنید و از نوشیدن مایعات گرم خودداری شود.

پورتال رنگی _ علل و راه درمان سوختگی زبان
منبع: سلامت نیوز

برچسب ها
loading...

اولین نفری باشید که در این بحث شرکت می کنید !