عمر آب در شیشه شما ممکن است قدیمی تر از خورشید باشد .

تکنولوژی , خبری , علمی ۳۰ فروردین ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

عمر آب بیشتر است یا خورشید ؟

عمر آب در زمین چقدر است ؟ آیا تا به حال این سوال در ذهن شما نقش بسته است که عمر آب زمین چقدر است ؟

زمین عمر زیادی دارد . خورشید نیز عمر زیادی دارد . اما آیا می دانید چه چیز عمر بیشتری از این دو دارد؟ عمر آب!

این یک راز است که چگونه جهان لب ریز از آب شد. یک نظریه غالب می گوید آب بر سرزمین ما از تکه های یخ شناور در ابر کهکشانی پیش از افروخته شدن خورشید حدود ۶٫۴ بیلیون سال پیش ایجاد شده است .

مطابق محاسبات اخترشناسان بیش از نیمی از آب موجود در کره زمین از گاز مابین ستارگان آمده است . بدین معنا که آبی که مصرف می کنیم ، آبی که مینوشیم و در اقیانوس ها وجود دارد ممکن است بیش از میلیون ها سال نسبت به منظومه شمسی عمر داشته باشد .

این تفکر می گوید که بسیاری از یخ های ایجاد شده از بی منظمی منظومه شمسی بر روی زمین بوجود آمدند. برای اثبات آن ، محققان مولکولهای آب در اقیانوس را با شاخص های قدیمی آنها مقایسه کردند .

سرنخ از جایی که به آب سنگین معروف است بدست می آید . همانطور که می دانید آب از دو اتم هیدروژن و یک اتم اکسیژن بوجود امده است . اما بسیاری از مولکولهای آب شامل دوتایی از هیدروژن ، دوتریوم می باشد . ( دوتریوم نوترون دارد در حالی که هیدروژن عادی نوترون ندارد. )

آب غنی از دوتریوم در سیارات و قمرهای دیگر و حتی روی زمین نیز یافت می شود اما محققین نمی دانند این آب از کجا آمده است . یک ایده این است که آب سنگین در ابرهای میان کهکشانی و میان ستارگان تشکیل می شود و سپس در منظومه شمسی سفر کرده و منتقل می شود .

با استفاده از مدل کامپیوتری ، دانشمندان در سال ۲۰۱۴ مقاله ای منتشر کردند که مولکول های یخ با بیلیون ها سال عمر می توانند از اصابت و آسیب های پرتو های شدید نور خورشید در امان باشند و حالتی مثل حمام تشکیل داده که زمین و سایر سیارات را در خود غوطه ور کنند .

آنها نتیجه گرفتند بقایای یخ تاریخی در سراسر منظومه شمسی پراکنده شده است : بر روی ماه ، ستاره های دنباله دار ، بقایای ذوب مریخ ، قطب عطارد ، قمر مشتری و حتی در بطری آب انسانها !

Please Login to comment