چرا باید هر چه سریعتر ظروف تفلون و نچسب خود را دور بریزید؟

پزشکی و سلامت , سرطان ۰۴ خرداد ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

همه ما می دانیم که ظروف نچسب محبوبیت خاصی را در میان مشتریان خود یافته اند، چراکه این ظروف براحتی تمیز می شوند. به همین دلیل است که بسیاری از مردم در سراسر جهان روزانه از این ظروف برای پخت و پز استفاده می کنند. اما متاسفانه شما برای حفظ این راحتی باید سلامت و ایمنی خود را به خطر بیاندازید. بهتر است بدانید که اغلب در ساخت و تولید ظروف نچسب از تفلون (پلی تترا فلورو اتیلن) که به عنوان عاملی سرطان سزا شناخته شده استفاده می شود. بر اساس آخرین آمارها، کارشناسان می گویند که تقریبا ۹۰% از تمام ظروف آلومینیومی آشپزخانه موجود در بازار با این ماده شیمیایی پوشیده شده است.

دیگر عوارض ناشی از ظروف نچسب تفلونی عبارتند از:

  • افزایش سطح کلسترول خون در بدن
  • سطح غیر طبیعی هورمون تیروئید
  • التهاب کبد
  • تضعیف سیستم ایمنی بدن
  • تومور
  • مشکلات رشد در کودکان و نوجوانان

توجه داشته باشید :

بهتر است بدانید این ظروف تفلون و نچسب در حین فرایند پخت و پز گازهایی سمی تولید می کنند که موجب بروز علائمی مانند سرماخوردگی می شود. این گازها واقعا خطرناک هستند و می توانند در مدت کمتر از چند ثانیه موجب مرگ یک پرنده شوند. به منظور بررسی این ادعا، گروه محیط زیست یکی از ظروف تفلون آشپزخانه را بر روی اجاق گازی معمولی گرم کرد. آنها دریافتند که در مدت زمان ۲-۵ دقیقه سطح ظروف تفلون شروع به تولید گازها و ذرات سمی می کنند. در این باره در سال ۲۰۱۵  مقامات امنیتی ۸ شرکت بزرگ تولید کننده این ظروف را وادار به خروج تفلون از خط تولیدشان نمود. به همین دلیل است که شما باید این ظروف تفلون را کنار گذاشته و به جای آنها از این ظروف آشپزی برای پخت و پز استفاده نمایید.

اگر شما به دنبال جایگزینی مناسب و ایمن برای ظروف تفلون هستید

در اینجا ۵ نوع ظروف آشپزخانه به شما پیشنهاد می شود:

۱٫ ظروف چدنی

بهتر است بدانید که امنیت این ظروف بارها امتحان شده و در بازار نیز موجود می باشند. این ظروف جز برای جوش یا بخار، برای سرخ کردن و پخت و پز مناسب هستند. بهترین مزیت ظروف چدنی آن است که می توان بدون صدمه به راحتی آنها را تمیز کرد. و تنها عیب این ظروف در سنگین بودن آنها است.

۲٫ ظروف استیل

اگر شما از طرفداران غذاهای بخازپز هستید، پس بنابر این ظروف استیل برای شما مناسب می باشد. این ظروف بسیار سبک هستند اما دیر گرم می شوند. ظروف سنگین گرما را سریع انتقال می دهند، به همین دلیل زود گرم می شوند. استفاده از این ظروف در آشپزی موجب حفظ طعم و بوی غذا نیز می شود. تنها عیب ظروف استیل آن است که در حرارت بالا یا در صورت خشک بودن ظروف غذا سریع می سوزد. علاوه بر این شستشوی ظروف استیل سخت و دشوار است.

۳٫ ظروف سرامیک

اگر شما تا به حال از این ظروف سرامیکی در آشپزخانه خود استفاده کرده باشید، می دانید که چقدر کار با این ظروف راحت، جذاب و سازگار با محیط زیست است. اکثر ظروف سرامیکی قابل استفاده بر روی اجاق گاز و در درون فر هستند و حتی می توان آنها را با ماشین ظروف شویی تمیز کرد. اما سعی کنید از ظروف سرامیکی با کیفیت بالا استفاده نمایید چراکه در ساخت برخی از این ظروف ارزانتر مواد سربی و سایر مواد شیمیایی آلوده به کا ر می رود.

۴٫ ظروف آلومینیومی آنودایز شده

همانطور که می دانید استفاده مکرر از ظروف آلومینیومی موجب بیماری آلزایمر و سرطان سینه می شود. اما به منظور رفع این مسئله ظروف آلومینیومی آنودایز شده با لایه ای از اکسید آلومینیوم پوشیده شده اند، این کار همچنین باعث افزایش مقاومت ظروف شده و شستشو و تمیز کردن آنها را نیز آسان می کند. اگر شما به دنبال جایگزینی مناسب برای ظروف تفلون هستید، این ظروف بهترین گزینه برای انتخاب شماست.

۵٫ ظروف شیشه ای

بر اساس گفته کارشناسان ظروف شیشه ای کاملا ایمن، عاری از مواد سمی و شیمیایی و بسیار متنوع نیز هستند. این ظروف کاربردهای فراوانی از جمله نگهداری مواد غذایی تا ظروف آشپزی را دارند. تنها عیب این ظروف شیشه ای حساسیت بالای آنها به دما و حرارت است. بنابر این اگر شما ظروف شیشه ای داغ را در مکانی سرد مانند سینک آشپزخانه یا اجاق گاز قرار دهید، آنها خرد و شکسته می شوند. با این همه بهتر است که ظروف تفلونی خود را کنار گذاشته و از این ظروف ایمن و مناسب در پخت و پز استفاده نمایید.

loading...

اولین نفری باشید که در این بحث شرکت می کنید !