آموزش روشهای فراموش کردن یک رابطه عشقی

روانشناسی ۱۹ مرداد ۱۳۹۶ یک دیدگاه

«شکست عشقی»، «شکست عاطفی» یا هر نام دیگری که روی «نه شنیدن از کسی که دوستش داریم» یا «به هم خوردن یک رابطه عاطفی» بگذاریم، این پدیده یکی از رایج ترین اتفاق های دوران آشنایی یا نامزدی است.

چگونه می توان نقش کسی را از ذهن خود پاک کرد

عشق چیزی بسیار خاص است زیرا وقتی شکست می خورد قدرت آسیب زدن به ما را دارد. نباید این شکست را به خودتان بگیرید. هر روز روابط بسیاری با شکست مواجه می شوند و این به آن معنی نیست که دیگر عشقی وجود نخواهد داشت. دلیل آن هر چه که باشد، اینکه یاد بگیرید چطور کسی که خیلی دوست داشته اید را فراموش کنید کار بسیار سختی است و نیازمند گذشت زمان است. خوشبختانه، خیلی ها این کار را انجام داده و با موفقیت روبه رو شده اند. ما روش آن را به شما آموزش می دهیم.

نامزدی تان به تازگی بهم خورده است؟ غذا می خورید یاد او می افتید؟ توی خیابان راه می روید یاد او می افتید؟ بوی عطر به مشامتان می خورد یاد او می افتید؟ هر چیز و هر جا و هر کسی توی این دنیا شما را یاد او می اندازد؟ نگران نباشید. شما هیچ مشکلی ندارید. هر آدم سالمی بعد از جدا شدن از کسی که دوستش داشته، چنین حالی خواهد داشت. فرقی نمی کند رابطه تان تا چه حد پیش رفته و دلیل کناره گیری تان از یکدیگر چه بوده است، مهم این است که حالا به این وضعیت دچار شده اید و برای بیرون آمدن برای آن باید کاری کنید؛ چون هیچ کس و هیچ چیز به جز خود شما نمی تواند در فراموش کردن یک شخص خاص کمکتان کند. البته بهتر است از عبارت «فراموش کردن» استفاده نکنیم. چرا که درواقع فراموش کردن اتفاق نمی افتد مگر در وضعیتی که دچار آلزایمر شوید. شما فقط می تواند نقش کسی را در ذهن و زندگی تان کمرنگ کنید. برای کمرنگ کردن دیگران به اندازۀ افراد روی کرۀ زمین راه وجود دارد، اما چیزی که در اینجا به آن اشاره می کنیم، چند راه کار عمومی است که جدای از سن، جنسیت، موقعیت زندگی و دیگر مسائل، معمولا تاثیر یکسانی روی افراد می گذارد.

آموزش روشهای فراموش کردن یک رابطه عشقی

۱۰ راهکار ساده برای فراموش کردن کسی که عاشقش بودید

۱٫ بپذیرید:

اولین کاری که باید بکنید این است که اتفاقی را که افتاده، بپذیرید. فکر کردن به موضوعاتی که درصد وقوعشان خیلی پایین است، مثل اینکه «شاید برگرده»، «شاید این بار همه چی عوض شه» و… را کنار بگذارید. به هیچ وجه دنبال خبرگیری از او نباشید. اگر واقعا رابطۀ شما با شخص مورد نظر قطع شده، بهتر است واقعیت را باور کنید و با فکر کردن به مسایل غیرواقعی خودتان را آزار ندهید.

۲٫ پاکسازی کنید:

یکی از نخستین مراحل فراموش کردن یا کمرنگ کردن دیگران، پاک کردن زندگی مان از وسایلی است که ما را مستقیما به یاد آن فرد می اندازد. یادگاری هایی را که از شخص مورد نظر داشته اید، از جلوی چشم تان دور کنید. بیخود نگفته اند «از دل برود هر آنکه از دیده برفت»، برای از دل رفتن او باید خودش و یادگاری هایش را از دیده تان دور کنید.

۳٫ سرشلوغ باشید:

هیچ چیز به اندازۀ سر شلوغی شما را از فکر کردن به او خلاص نمی کند. هرچقدر هم که آدم توانایی باشید و قدرت فکر کردن هم زمان به چند موضوع را داشته باشید، وقتی به معنای واقعی کلمه ذهنتان درگیر کاری بشود، نمی توانید او را در اولویت های فکری تان بگذارید. پس بهتر است یک پروژۀ درسی یا کاری جدی و پرکار را قبول کنید و مشغول انجام دادنش بشوید. این کار دو فایده دارد. یکی اینکه وقتتان را صرف کار مهمی می کنید، دوم اینکه او را در ذهنتان کمرنگ می کنید.

۴٫ وارد گروه شوید:

بودن در جمع تاثیر بسیاری در فکر نکردن به یک شخص خاص دارد. حتی بهتر است جمعی را انتخاب کنید که صمیمیت کمتری با آن ها دارید. در این صورت به طور جدی تری درگیر مسایل گروه می شوید. باتوجه به علاقه هایتان می توانید دوستان جدید پیدا کنید. عضویت در انجمن های ادبی، ورزشی، هنری، گردشگری و… نمونه هایی از این گروه ها هستند که شما را با افراد جدید آشنا کرده و به طور غیرمستقیم باعث کمرنگی «او» در ذهنتان می شوند.

۵٫ به گذشته برگردید:

منظور این نیست که بنشینید و خاطراتتان را با آن شخص مرور کنید. منظورمان خیلی گذشته تر است. برای مدتی از لوازم الکترونیکی که به هزار و یک روش می توانند خبری از او به شما برسانند، فاصله بگیرید. خودتان را با چیزهایی سرگرم کنید که سالیان سال قبل مردم از آن ها استفاده می کردند. کاردستی درست کنید، پیاده روی کنید، گل وگیاه پرورش بدهید. تعمیر خودرو یاد بگیرید یا هزار کار دیگر که ربطی به لوازم الکترونیکی ندارند.

۶٫ موسیقی را فراموش نکنید:

همان قدر که شنیدن آهنگ های غمگین و عاشقانه در این روزهای بعد از جدایی می تواند حال شما را خراب کند، گوش دادن به آهنگ های شاد می تواند خوشحالتان کند. شاید اولش مسخره به نظرتان برسد که با این وضعیت روحی نشسته اید و موسیقی شش و هشت گوش می دهید، اما کم کم تاثیر ناخودآگاه آن در روحیه تان شما را به وجد خواهد آورد.

۷٫ بدوید:

ورزش هم مانند موسیقی تاثیر زیادی در بهبود حال روحی شما دارد. البته منظورمان ورزش های کم تحرکی مثل شطرنج نیست! برای این روزهایتان بهتر است سراغ ورزش های هوازی بروید که میزان سوخت وساز بدن شما را بالا برده و گردش هوا را در بدنتان بیشتر می کنند. کافی است یک بار در محیطی مثل یک پارک شروع به دویدن کنید، تا این ادعا به شما ثابت شود.

۸٫ سلامت بخورید:

اگر هیچ وقت در زندگی تان به فکر سلامتی خوراک نبوده اید، وقت آن است که به طور جدی آن را وارد برنامۀ زندگی تان کنید. یک رژیم سلامتی، نه رژیم چاقی یا لاغری، بگیرید. در طول روز حواستان را به خوراکتان جمع کنید. از تمام پنج گروه غذایی شامل لبنیات، غلات، پروتین، سبزیجات و میوه ها و البته کمی (!) چربی و شیرینی استفاده کنید. تغذیۀ سالم فقط به بهبود وضعیت جسمی تان کمک نمی کند، بلکه تاثیر فراوانی هم در وضعیت روحی تان دارد.

۹٫ به فکر خودتان باشید:

اگر شما تا آخر عمر زانوی غم بغل بگیرید و از عالم و آدم کناره گیری کنید، اتفاقی در دنیا می افتد؟ آیا به شخصی که روزی دوستش داشتید (یا دوستتان داشته) و دیگر نیست، ضرری می رسد؟ پس بهتر است بلند شوید و کمی به فکر خودتان باشید. آراستگی ظاهری کمترین کاری است که می توانید برای خودتان بکنید. این جمله که «برای کی دیگه تیپ بزنم؟» عجیب ترین سوالی است که معمولا برای افراد پیش می آید. برای خودتان تیپ بزنید و از دیدن خودتان لذت ببرید!

۱۰٫ ببخشید:

انگلیسی ها عبارتی دارند که می گوید «ببخش و فراموش کن» یا همان «forgive and forget». اگر همۀ کارهای بالا را کردید و حالتان کمی بهتر شد، اگر به زندگی عادی برگشتید، اگر دیگر به فکر انتقام نبودید، اگر از وضعیت زانوی غم بیرون آمدید، وقت آن است که ببخشید و فراموش کنید. او و تمامی رفتارهایش را که موجب آزارتان شده، ببخشید. با این قدم نهایی شاید باز هم نتوانید به طور کامل فراموشش کنید، اما قطعا آن قدر در ذهن و دلتان کمرنگ می شود که دیگر بودن یا نبودن یک خط مثل او در دفتر نقاشی زندگی تان آزاردهنده نخواهد بود.
این ده مورد راهکارهای ساده ای هستند که به شما در فراموش کردن «او»، کمک می کنند، البته یادتان باشد که هیچ راهکاری به داد شما نخواهد رسید اگر خودتان نخواهید. پس لطفا بخواهید و دست به کار شوید.

چه کسانی بیشتر مستعد شکست عشقی اند؟

آموزش روشهای فراموش کردن یک رابطه عشقی

ناماهرها یکی از افرادی هستند که مستعد شکست عشقی می باشند

وقتی که آمار ارتباط عاطفی به هر دلیلی بالا رود، معلوم است که آمار شکست عشقی هم بالا می رود، اما این دلیل آماری برای اینکه بگوییم چرا یک نفر شکست عاطفی می خورد، کافی نیست. اگر این گونه بود، همه رابطه ها بی سرانجام می شدند، اما نیستند. چند گروه هستند که

این افراد بیشتر مستعد شکست عشقی هستند

۱. بیشتر افرادی که از دسته خود تنها پندارها هستند در روابطشان شکست عشقی میخورند

البته خودتنها پنداری یک عبارت جعلی است، اما شاید عبارت خوبی برای توصیف کسانی باشد که اگر هزاران نفر هم صبح تا شب به آنها محبت کنند، باز هم فکر می کنند که از لطف دیگران محرومند. معمولا این افراد در کودکی از پدر و مادر خود به هر دلیلی به اندازه کافی محبت ندیده اند یا برعکس، چنان در محبت غرق بوده اند که حالا مهربانی های طرف مقابل توقعشان را برآورده نمی کند. طرف مقابل بیچاره هم بالاخره یک روز خسته می شود و رابطه را کات میکند و منجر به شکست عشقی می شود.

۲. بی اعتمادها افرادی هستند که بیشتر مستعد شکست عشقی هستند.

بی اعتمادها معمولا وارد رابطه نمی شوند، اما وقتی هم با تردیدهای بسیار وارد رابطه میشدند، آنقدر احساس ناامنی می کنند که می خواهند مرتب طرف مقابل را چک کنند. معمولا این افراد در کودکی به وجود محبت دایمی مطمئن نبودند.

آنها یا در خانواده های پرتنشی بزرگ شده اند که مرتب دعوا برقرار بوده یا یکی از والدین به هر دلیلی مثلا اعتیاد رفتار باثباتی نداشته یا خود پدر و مادر الگوی تمام و کمال بی اعتمادی بوده اند. بی اعتمادها هم بالاخره طرف مقابل را به جایی می رسانند که نداشتن رابطه را به همیشه مظنون بودن ترجیح دهند.

۳. افراد وابسته بیشتر شکست عشقی میخورند

وابسته ها یا از ترس ترک شدن وارد رابطه نمی شوند یا اگر شدند، چنان به طرف مقابل میچسبند که نمی گذارند بنده خدا به راحتی نفس بکشد. آنها تمام معنای زندگی شان را به طرف مقابل وابسته می کنند. تفریح و درست خواندن و شغل و مهارت آموزی و همه و همه چیزها باید با حضور طرف مقابل باشد.

بالاخره یک روز طرف مقابل از نداشتن فضای شخصی خسته می شود و پیشنهاد می دهد رابطه قطع شود و شکست عشقی رخ میدهد. وابسته ها هم معمولا در کودکی با نیاز به محبت مشکل داشته اند.

۴. از دیگر افرادی که مستعد شکست عشقی هستند ناماهرها می باشند

ممکن است افرادی که شکست عشقی می خورند در هیچ کدام از سه دسته بالا نباشند. در این صورت یا آدم هایی هستند که گیر افرادی از سه دسته بالا افتاده اند یا مهارت های ارتباطی ضعیفی دارند. آدم هایی که نمی توانند نه بگویند، نمی توانند خودشان را جای طرف مقابل بگذارند یا به اصطلاح همدلی کنند، نمی دانند چه حرفی را باید در چه جایی و با چه لحنی و به چه وسیله ای بگویند از نظر ارتباطی ناماهرند.

آنها هم نمی توانند رابطه را پیش ببرند و هدفمند کنند و هم در مقابل زنگ هشدارهایی مثل توهین، بی خبری، پرخاشگری فیزیکی و چک شدن بیش از حد حساس نیستند.

زندگی رنگی با پورتال رنگی

1

Please Login to comment
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
مهشید

خدانکنه کسی شکست بخوره من عاشق نیستم ولی ازنزدیک افرادی روکه دچارشکست میشن دیدم.خیلی سخته.
پورتال رنگی ممنون راهکارای جالبی بود.
هرچندامیدوارم هرگز کارم به جایی نرسه که بخوام ازشون توزندگی استفاده کنم.