فواید قدم زدن + انتخاب کفش مناسب پیاده روی - پورتال رنگی

استخوان و مفاصل 11 مهر 1396 بدون دیدگاه

فواید قدم زدن + انتخاب کفش مناسب پیاده روی

محققان دریافته‌اند که راه رفتن قدرت ایده پردازی را در ذهن انسان تقویت می‌کند.

همچنین محققان استنفورد فهمیدند راه رفتن قدرت ایده پردازى را زیاد مى‌کند. آن‌ها سطح ایده پردازى را در حال راه رفتن و نشستن اندازه گرفتند. به طور متوسط 60 درصد ایده پردازى هنگام راه رفتن افزایش مى‌یابد.

از دیگر فواید قدم زدن می توان به موارد زیر اشاره کرد؛

پیاده روی باعث بهبود عملکرد مغز می شود

پیاده روی به طور خاص روی افزایش سن مغز تأثیر گذاشته و خطر ابتلا به زوال مغز و پیری و مشکلات آن را کاهش می دهد. یک مطالعه که در مجله نورولوژی منتشر شد، نشان داد که پیاده قدم زدن در افراد ۵۵ تا ۸۸ ساله می تواند تأثیر مثبتی در کاهش خطر ابتلا به آلزایمر داشته باشد. حتی گفته می شود که قدم زدن در افراد عقب مانده می تواند اثرات مثبت زیادی روی بهبود عملکرد مغز آنها بگذارد.

قدم زدن باعث تقویت استخوان بندی می شود

پیاده روی می تواند در تقویت استخوان بندی و کاهش خطر ابتلا به پوکی استخوان به شما کمک کند. یک مطالعه نشان می دهد زنانی که دست کم چهار ساعت در هفته راه می روند تا ۴۰ درصد کمتر دچار شکستگی لگن می شوند. در حالی که ورزش های سنگینی مانند دویدن، پرش از مانع و وزنه برداری می تواند روی استخوان بندی مؤثر باشد باید بگوییم که یک پیاده روی ساده هم می تواند همان اثرات را داشته باشد.

بهبود خلق و خوی شما

قدم زدن می تواند حالتان را بهتر کند. بهترین کار این است که کمی در طبیعت و یا فضای سبز قدم بزنید. این کار برای کاهش احساس سرخوردگی و یا ناراحتی شما اثر خوبی خواهد داشت. قدم زدن با مدیتیشن برای آرام کردن مغز شما برابری می کند.

فواید قدم زدن + انتخاب کفش مناسب پیاده روی

پیاده روی باعث بهبود گردش خون می شود

فعالیت بدنی و پیاده روی منظم می تواند برای قلب شما مفید باشد. افزایش گردش خون می تواند فشار خون را پایین آورده و خطر ابتلا به سکته مغزی را کاهش دهد. اگر در روز تنها سی دقیقه قدم بزنید؛ قلب سالم تری خواهید داشت.

قدم زدن باعث تقویت عضلات ساق پا می شود

عضلات بدن شما می توانند با افزایش سن کارایی خود را از دست داده یا دیگر کمتر بتوانند خوب کار کنند. این مورد سبب از دست دادن تعادل بدن و همچنین مشکلات راه رفتن می شود. این در حالی است که قدم زدن با یک حالت تأکیدی روی پاشنه ی پا می تواند عضلات ساق پا را قوی کرده و به کارکرد بهتر آن کمک کند.

قدم زدن حافظه را تقویت می کند

آیا برایتان زیاد پیش می آید که سوئیچ ماشین یا گوشی موبایل تان را گم کنید و به یاد نیاورید که آنها را کجا گذاشته اید؟ قدم زدن می تواند این حالت ها را در شما رفع کند. به عبارتی پیاده روی سبب بهبود عملکرد و ساختار هیپوکامپ در مغز می شود. هیپوکامپ بخشی در مغز است که حافظه کلامی و یادگیری را ساپورت می کند. یک مطالعه روی زنان ۶۵ ساله و مسن تر نشان داد، ضعف حافظه در کسانی که کمتر راه می روند بیشتر رخ می دهد.

پیاده روی باعث کاهش درد در شما می شود

قدم زدن و پیاده روی می تواند علائم و درد بیماری هایی مانند آرتریت و فیبرومیالژیا را کاهش دهد. به این ترتیب کمی قدم زدن حتی می تواند بیماری شما را درمان کند؛ البته لازم به گفتن نیست که در این مواقع صحبت کردن با پزشک تان الزامی است.

تقویت سطح قند خون با پیاده روی

در هر زمان از روز کمی قدم زدن می تواند سطح قند خون شما را بهبود دهد اما بعد از غذا خوردن این اتفاق بیشتر رخ می دهد. مطالعات نشان می دهد، یک پیاده روی پانزده دقیقه ای بعد از غذا می تواند به اندازه یک پیاده روی ۴۵ دقیقه ای در کاهش قند خون مؤثر باشد.

بالا بردن ایمنی شما

قدم زدن حتی می تواند به سیستم ایمنی بدن شما برای دفع بیماری ها کمک کند. همچنین باید توجه داشت که پیاده روی هم یک ورزش است که مانند دیگر ورزش ها می تواند به کاهش وزن و بهبود سلامتتان کمک کند.

پیاده روی باعث می شود بهتر بخوابید

کمی پیاده روی می تواند سبب شود سریع تر به خواب بروید و بهتر بخوابید. به خصوص اگر از بی خوابی رنج می برید، یک پیاده روی صبحگاهی می تواند به تنظیم شدن ریتم شبانه روزی بدن تان و بهبود خواب شما تأثیر مثبت بگذارد.

فواید قدم زدن + انتخاب کفش مناسب پیاده روی

راهنمای کامل خرید کفش مناسب پیاده روی

هرگز کفش های چند کاره خریداری نکنید

کفش های مناسب برای پیاده روی معمولا سفت بوده و به راحتی خم نمی شوند؛ در حالیکه، کفش های مناسب دویدن، انعطاف بیشتری داشته و راحت تر خم می شوند. بنابراین، اگر قصد انجام هر دو کار را دارید، دو کفش مجزا خریداری کنید.

پاهای خود را بشناسید

همه ما می دانیم که پاهایمان روی هم 10 انگشت و 2 پاشنه دارند؛ اما چیز مهم تر شکل پاهاست. بنابراین، آگاهی از انحنا و فرم پاها در انتخاب کفش راحت، نقش مهمی ایفا می کند. البته بیشتر مارک های معروف کفش هایی تولید می کنند که برای انواع پاها مناسب باشد.

سایز پاهای خود را مدام بررسی کنید

اینکه در بزرگسالان سایز پاها تغییر نمی کند، یک باور غلط می باشد. در واقع، به مرور زمان سایز پاها تغییر می کند؛ بنابراین، سالی دو مرتبه پاهای خود را اندازه بگیرید. البته بین مارک های مختلف سایزها متفاوت می باشد؛ پس بر اساس مارک مورد نظرتان سایز پاهایتان را بشناسید.

آخر شب کفش بخرید

پاها در اثر کارکردن و راه رفتن و یا دویدن در طی روز متورم شده و بزرگتر خواهند شد؛ بنابراین، شب کفش خود را خریداری کنید تا بعدا مشکلی با سایز کفش پیدا نکنید.

حتما از جوراب استفاده کنید

هنگام دویدن و یا راه رفتن، حتما از جوراب استفاده کنید. بهتر است از جوراب های ارتز – که سبب بهبود عملکرد و یا کاهش درد شده و از پیشرفت بدشکلی در اندام جلوگیری می کند – استفاده نمایید تا پاهای شما کاملا با کفش جفت و جور گشته و سلامت پاهای شما تضمین شود.

کفش را امتحان کنید

به حرف فروشنده اعتماد صد در صد نکنید. بنابراین، کفش را قبل از خریداری پوشیده و در مقابل فروشگاه کمی با آن راه رفته و حتی بدوید تا از راحتی آن مطمئن شوید.

به شست پا توجه کنید

همیشه باید حدود 2 سانتی متر بین شست پا و جلوی کفش فاصله باشد. بنابراین، نباید کفشی را بخرید که پنجه پایتان را محکم بگیرد.

به قیمت و مارک کفش توجه کنید

کفش با کیفیت و مناسب دویدن، نسبتا گران قیمت می باشد و البته به منظور سلامت پا، ارزش خرید آن را خواهد داشت.

زمانی که باید کفش نو بخرید را درست تشخیص بدهید

تقریبا به طور میانگین بعد از 700 کیلومتر دویدن، کفش جدیدی باید خریداری کرد. به عبارتی دیگر، به محض اینکه پشت کفش مستهلک شد و یا اینکه در پاهای تان احساس خوبی نداشتید، کفش باید تعوض شود.

مقدار راحتی کفش را تشخیص دهید

برخی از کفش هابه قدری راحت و بی صدا هستند که شما حس می کنید دارید تو فضا و یا روی ابرها راه می روید. این کفش ها برای اهداف خاصی طراحی شده اند و مناسب دویدن در یک پارک نیستند.

مثلا پوشیدن این کفش ها برای افرادی که پاشنه درد دارند، می تواند مناسب باشد. اما کسانی که مچ پاهایشان به راحتی پیچ می خورد، به هیچ وجه نباید از این نوع کفش ها استفاده کنند.

ویژگیهای خاص کفش های پیاده روی

افرادی که دائما و در مدت طولانی پیاده روی می کنند می توانند از ویژگی های خاص کفش های پیاده روی بهره های زیادی ببرند. این ویژگی ها شامل جذب شوک و حمایت از تعادل می شوند.

جذب شوک

لژ بکار رفته در پاشنه کفش پا را در هنگام برخورد با زمین در هنگام راه رفتن محافظت می کند. بیشتر کفش های ورزشی لژ دارند ولی کفش های پیاده روی در قسمت پاشنه لژ بیشتری دارند. کفش ورزش هایی مانند تنیس و بسکتبال به دلیل نحوه حرکت در آن ها لژ بیشتری در قسمت جلویی دارند و به همین دلیل کفش های ورزشی برای پیاده روی طولانی مناسب نیستند.

تعادل

در کفش های پیاده روی بخشی وجود دارد که از چرخیدن پا جلوگیری می کند. پیاده روی طولانی باعث چرخیدن پا به داخل یا بیرون می شود که حرکتی طبیعی است ولی ممکن است باعث آسیب رسیدن به پا یا درد شود.

فواید قدم زدن + انتخاب کفش مناسب پیاده روی

کفش پیاده روی یا کفش دویدن

راه روفتن و دویدن مکانیزم مشابهی دارند ولی دویدن سریع تر است و در آن فشار بیشتری به پا وارد می شود. به دلیل ماهیت دویدن کفش های مخصوص آن گرانتر هستند و ویژگیهای خاصی در آن ها در نظر گرفته شده است. کفش های پیاده روی راحت تر هستند و انعطاف پذیری بیشتری دارند.

یک کفش پیاده روی بسیار عالی اگر اندازه مناسب پای شما نباشد سودی ندارد دقت کنید که در زمان خرید کفش به طول و عرض آن دقت کنید.

طول کفش

در بسیاری از افراد اندازه دو پا کمی با هم تفاوت دارند و مهم است که در هنگام خرید کفش با پای بزرگتر اندازه شود. دقت کنید که در جلوی کفش به اندازه ۱٫۲ سانت با بلند ترین انگشت پای بزرگتر فاصله باشد. اطمینان حاصل کنید که پاشنه پا در کفش نمی لغزد و در صورت وجود این حالت سایز کوچکتر کفش را امتحان کنید. همه انگشت های پا باید با رویه کفش فاصله مناسب داشته باشند تا در هنگام راه رفتن به آنها فشار وارد نشود.

عرض کفش

عرض کفش به اندازه طولش مهم است ولی بیشتر اوقات نادیده گرفته می شود. هنگامی که کفش را می پوشید نباید کناره های آن از فرم اصلی خارج شوند. اگر پای شما به کناره کفش فشار وارد می کند کفش برای شما باریک است و باید کفش های پهن تر را امتحان کنید. کفش های پیاده روی مانند کفش های مهمانی نیستند و دلیلی برای به زور جا دادن پا در کفش وجود ندارد.

قوس کف کفش

معمولا در یک مدل انتخاب قوس های مختلف ممکن نیست ولی بهتر است مدلی که ساپورت بهتری برای پا فراهم می کند انتخاب شود. نکته مهم در انتخاب کفش این است که مانند لباس سایز درج شده روی آن مهم نمی باشد و طوری که کفش در پا قرار می گیرد اهمیت بیشتری دارد. ممکن است برند های مختلف تا حدودی در اندازه با هم متفاوت باشند. حتما کفش پیاده روی مناسب انتخاب کنید تا از درد و آسیب دیدگی پا جلوگیری شود.

زندگی رنگی با پورتال رنگی

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of