فواید ماساژ دادن برای زنان باردار - پورتال رنگی

بارداری و زایمان ۱۶ مرداد ۱۳۹۶ بدون دیدگاه

فواید ماساژ دادن برای زنان باردار

برای والدین عزیز که در پی بهترین ها برای تربیت و پرورش فرزندان خود هستند در بخش کودکان و والدین پورتال رنگی مطالب مطابق علم روز در زمین های مختلف را گردآوری و منتشر می کنیم که در این مقاله در مورد مراقبت های دوران بارداری صحبت کرده ایم.

ماساژ برای زنان باردار مفید است یا مضر

برای انجام ماساژ در دوران بارداری بهتر است ابتدا با پزشک خود مشورت کنید. ماساژ ممکن است برای برخی از زنان باردار مشکلاتی ایجاد کند. درصورتی که قصد دارید طبق نظر پزشک برای ماساژ بارداری مراجعه کنید، باید درحفظ سلامت جنین هنگام ماساژ دقت کنید.ماساژ بارداری

تحقیقات اندکی درباره تاثیرات ماساژ درزمان بارداری انجام شده و هنوزهیچ فایده قطعی برای آن اعلام نشده است. اما طبق یک تحقیق انجام شده در دانشکده پزشکی دانشگاه میامی، ماساژدرمانی می تواند تاثیرات مثبتی داشته باشد:

کاهش اضطراب
کاهش درد کمرو پا
خواب بهتر
کاهش میزان تولید هورمون استرس

در مطالعه دیگری که در زمینه تاثیر ماساژ در دوران بارداری در زنان افسرده انجام شد، نتایج زیر به دست آمد:
* افزایش میزان تولید هورمون های سروتونین ودوپامین (هورمون هایی که در افکار عمومی به عنوان جاری کنندگان “حس خوب” شناخته شده است)
کاهش میزان کورتیزول، شاخص استرس در بدن
بهبود خلق و خو
کاهش استرس و دلهره
کاهش درد پشت و پا
بهبود خواب
رهایی از تنش ماهیچه و بهبود سردرد
کاهش ورم دست و پا
بهبود گردش خون

فواید ماساژ دادن برای زنان باردار

آیا ماساژ بارداری بی خطر است؟

به دلیل این که ماساژهای بارداری انواع گوناگون دارد، پزشکان متخصص مردد هستند که آن را به خانم های باردار توصیه کنند. یکی دیگر ازدلایل تردید پزشکان درخصوص انجام ماساژ بارداری، نبود گواهی نامه استاندارد کشوری در خصوص ماساژ بارداری است.
بسیاری از ماساژهای بارداری در سه ماه اول انجام نمی شود و دلیل آن به احتمال زیاد سقط جنین است. بعضی از کارشناسان، بر این باورند که این نوع ماساژها سبب سقط جنین نمی شود اما تاکنون تحقیقاتی که ارتباط بین ماساژ و سقط جنین را نشان دهد انجام نشده است. به دلیل این که بیشتر سقط ها در 3 ماه اول بارداری انجام می شود، بعضی از پزشکان متخصص و درمان شناسان برای جلوگیری از بروز هرگونه مشکلی که به سقط منجرمی شود، انجام ماساژ در این دوره از بارداری را مجاز نمی دانند.
به تمام خانم های باردار توصیه می شود قبل از انجام ماساژهای بارداری، با پزشک متخصص خود مشورت کنند.

**تغييرات بدن مادر باردار :

** رحم وافزايش وزن مادر :

رحم كه يك كيسه عضلاني ودر حالت عادي به شكل يك گلابي است ، در حاملگي وبا رشد جنين به تدريج بزرگتر مي شود تا حدي كه جنين ، جفت وكيسه آب را در خود جاي مي دهد . در پايان سه ماهه اول بارداري ، رحم به اندازه اي بزرگ است كه در معاينه ، لبه آن در پايين شكم لمس مي شود . به تدريج در سه ماهه دوم با پيشرفت بارداري، قسمت فوقاني رحم در بالاي ناف لمس ميشود . وزن اغلب خانمها در سه ماهه اول ۱ تا ۵/۱ كيلو گرم ودر سه ماهه دوم ۵/۴ تا ۵كيلو در سه ماهه سوم ۵ تا ۵/۵كيلوگرم اضافه مي شود در پايان حاملگي به طور متوسط حدود۸ تا ۱۲ كيلو گرم اضافه وزن خواهد داشت .

**طريقه كنترل وزن :

-بدون كفش باشد .
-مقدار لباس كم باشد .
-حتي الا مكان در ساعات معيني از روز وزن گردد .
-تعادل ترازو بررسي گرددو عقربه ترازو روي صفر باشد .

**پستانها :

در بارداري پستانها به تدريج بزرگ ودردناك شده ، برآمدگي كوچك اطراف نوك پستان برجسته وهاله اطراف آن تيره رنگ مي شود وبا رشد غدد شيري ، پستان براي شيردهي آماده مي شود . از ماه پنجم به بعد ممكن است مايع زرد و شفافي از پستان خانم باردار ترشح شود ، در اين موارد بايد فقط با آب ولرم نوك پستانها را شستشو داد .

** خلق وخوي :

در اوايل دوران بارداري همراه با شروع تغييرات ناشي از حاملگي ، معمولا تغييراتي در خلق وخوي و احساسات برخي از خانمها ديده مي شود كه امري طبيعي است در سه ماهه دوم به دليل احساس حركات جنين دوره لذت بخشي براي خانمها خواهد بود اما در اواخر حاملگي مادر معمولا بي حوصله وعجول است .

** پوست :

در حاملگي خطوط تيره رنگي روي شكم خصوصا از ناحيه ناف به طرف پايين وتركهايي در پوست شكم وگاهي پستان ورانها ظاهر مي شود كه به علت تغييرات هور موني بوده و طبيعي است . چرب نگه داشتن اين نواحي تا حدي از زياد شدن تركهاي حاملگي جلوگيري مي كند همچنين در بعضي از خانمها ، لكه هاي قهوه اي رنگ نا منظم در صورت ظاهر مي شود كه آن را ماسك حاملگي گويند .معمولا بعد از زايمان اين لكه ها ناپديد يا بسيار كمرنگ مي شوند .

زندگی رنگی با پورتال رنگی

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of