محققان استرالیایی می گویند که قدیمی ترین تبر جهان را یافته اند!

اخبار و حوادث , گردشگری و تاریخ تمدن ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

قدیمی ترین تبر جهان یافته شد !

حدود ۴۴,۰۰۰ یا ۴۹,۰۰۰ سال پیش، یک استرالیایی ما قبل تاریخ، قطعه ای از لبه تبرش در هنگام تیز کردن از آن جدا شد. این قطعه جدا شده از تبر سنگ بازالت می باشد که حدودا به اندازه یک دکمه پیراهن است. این تراشه از اولین تبر جهان با قدمتی نزدیک بر ۵۰ هزار سال در دل خاک پنهان شد و تنها توسط یک باستان شناس در اوایل دهه ۱۹۹۰ جمع آوری و کشف گردید.
در حال حاضر باستان شناسان استرالیایی، کسانی که این قطعه را مورد بررسی قرار داده اند اذعان داشتند که این تراشه، تاریخ تبرهای جهان را متحول می کند. یک گروه چهار نفره از محققان استرالیایی در یک مجله باستان شناسی استرالیایی منتشر کرده اند که “این قطعه از اولین شواهد موجود از تبر در جهان می باشد.” پیش از این، قدیمی ترین تبر با لبه ای صاف و صیقل خورده قدمتی حدود ۳۵,۰۰۰ سال داشته است.

تاریخ قدیمی ترین تبر جهان

این تبر منحصر به فرد در مدت شش هزار سال از بدو ورود بشر اولیه به قاره استرالیا اختراع شده است. سو اوکانر، باستان شناس دانشگاه ملی استرالیا، کسی که این تراشه از تبر را کاوش کرده و همچنین نویسنده مقاله منتشرشده در این زمینه، در بیانیه ای اظهار داشت که ” نمونه های تبر در ژاپن دارای قدمتی حدود ۳۵,۰۰۰ سال می باشند. اما قدمت ابزارهای کشاورزی در بسیاری از کشورهای جهان به ۱۰,۰۰۰ سال پیش بر می گردد.”
اوکانر و همکارانش در رشته کوه های صخره ای استرالیا، مکانی که به عنوان شکاف کارپنتر شناخته شده این تراشه تبر را یافته اند. از این جهت این مکان اولین سکونتگاه بشر در استرالیا می باشد. محققان از طریق بررسی قطعه زغال چوبی که در کنار این تراشه یافت شده است می توانند بازه زمانی تقریبی از ۴۴,۰۰۰ تا ۴۹,۰۰۰ سال را برای آن تعیین کنند.

loading...

اولین نفری باشید که در این بحث شرکت می کنید !