چرا قرص مسکن فنتانیل ، که علت مرگ ستاره پاپ بود، بسیار خطرناک است !

بین الملل , پزشکی و سلامت5 , فرهنگ و هنر ۲۰ خرداد ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

سرعت اثر بالای قرص ضد درد و مسکن فنتانیل ، در کاهش درد بسیار موثر است اما در عین حال خطرناک هم هست.

هنوز سوالات زیادی درباره مرگ نابهنگام و دردناک هنرمند معروف موسیقی، “پرینس راجر نلسون” که در ۲۱ آوریل ۲۰۱۶ فوت کرد باقی است. اما در گزارشی که از یک مرکز پزشکی در سه شنبه گذشته منتشر شد مشخص شده که مرگ وی در اثر اوردوز غیرعمد داروی مخدر فنتانیل بوده است.

دقیقا مشخص نیست که بروز چه اتفاقاتی در نهایت سبب مرگ وی شد اما این موضوع نشان می دهد که او هم مثل میلیون ها آمریکایی از این دارو برای رفع دردهای مزمن استفاده می کرده است.

فنتانیل یک داروی مخدر است و منبع آن مانند مورفین و هروئین، خشخاش است  و بطور شیمیایی سنتز می شود. این ماده کار مولکول های تنظیم کننده درد ( معروف به مخدر درونی) در سیستم عصبی بدن را تقلید می کنند. مخدرها برای کاهش درد مفید هستند، در واقع آنقدر خوب هستند که در مقایسه با دیگر داروهای مسکن گزینه اول به شمار می روند. اما خطرات بزرگی هم دارند. یکی از خطرات آنها که موجب مرگ “پرینس” شد  “دپرسیون تنفسی ” است که یعنی بدن فرآیند تنفس را متوقف می کند.

محققی به نام “فرانکلین” از دانشگاه واشنگتون و مدیر پزشکی وزارت کار و صنایع واشنگتون می گوید : ” در واقعا پرینس می تواند به عنوان نماد ضررهای استفاده مداوم از مخدر ها و افزایش مدام دوز آنها در نظر گرفته شود.”

فرانکلین حدس می زند که پرینس برای درمان درد مزمن و مقاومت به دارو از مخدر استفاده می کرده است. به این معنا که، بدن بعد از مدتی به دوز دارو عادت می کند و باید برای رفع درد از دوز قویتری از دارو استفاده کرد. هر چه دوز بالاتر رود، خطرات زیادتر می شود.

وی افزود: ” به نظر می رسد مدت کوتاهی طول می کشد تا بدن به دارو عادت کند. پس اگر سعی شود تا به دوز قبلی برگردیم، عوارض ترک دارو نمایان می شود . این یک چرخه معیوب است.”

اما اگر بدن پرینس به دارو عادت کرده بوده چرا باید از اوردوز بمیرد؟

باید گفت که فنتانیل داروی بسیار قوی هست. این دارو ۱۰۰ برابر از مورفین قویتر است، یعنی ۱۰۰ میکروگرم از این دارو تاثیر ۱۰ میلی گرم دوز مورفین را ایجاد می کند. در بین سایر مخدرها، فنتانیل بسیار سریع الاثر است که موجب می شود مرگبار هم باشد.

پرینس مدتها بود که مواد مخدر را ترک کرده بود یعنی از مواد خیابانی استفاده نمی کرد. اما فنتانیل هم بصورت غیرقانونی فروخته می شود و نکته در اینجاست که اغلب با هروئین ترکیب می شود و موجب مرگ و میرهای دیگری هم می شود، زیرا افرادی که میخواهند هروئین بخرند ممکن است ندانند که با داروی بسیار قویتری ترکیب شده است.

فنتانیل در یک مورد که مربوط به درد پس از جراحی است، برای رفع درد تجویز شده است. اما بیماران به طور افزاینده ای از آن برای رفع دردهای مزمن استفاده  می کنند و معمولا بصورت تزریقی در پوست دریافت می شود. البته گاهی بصورتی شبیه به آبنبات برای توقف درد بیماران سرطانی که درد لاعلاجی دارند ارائه می شود.

به نقل از منبعی، خانم ” وبستر” متخصص درد و اعتیاد از مرکزی در “سالت لیک سیتی”و مدیر سابق مرکز درمان درد آمریکا، می گوید: ” در واقع ما نمی دانیم که پرینس بصورت کنترل شده  یا بیش از حد از این دارو استفاده می کرده است. “

مصرف همزمان داروهای مسکن ، از قرص خواب گرفته تا انواع دیگر مخدرها همزمان با فنتانیل، خطرات را افزایش می دهد. البته در گزارش فوت “پرینس” نامی از داروی  مخدر دیگری که در بدن مشاهده شده باشد نبوده است. براساس گفته “وبستر”، جثه کوچک وی که در گواهی فوت بصورت قد ۱۶۰ سانتی متری و وزن ۵۰ کیلوگرمی درج شده، ربطی به مرگ در اثر اوردوز ندارد.

“فرانکلین” در ادامه بیان کرد : ” معمولا مرگ افراد در حالت ” دپرسیون تنفسی”  بصورتی است که میخوابند و سپس بیدار نمی شوند. اما احتمال هست که پرینس اینگونه نبوده باشد زیرا وی را در آسانسور پیدا کرده بودند درحالیکه ۶ ساعت از فوتش گذشته بوده است.”

وبستر می گوید: ” جدا از این یافته که وی بر اثر اور دوز فوت کرده، هیچ دلیلی وجود ندارد که بگوییم او در آن زمان معتاد بوده است.  لازم است بدانیم که فرد استفاده کننده از مواد مخدر می تواند بدون اعتیاد پیدا کردن به آن هم دچار مقاومت دارویی و وابستگی جسمی شود. کمتر از ۱۰ درصد استفاده کنندگانی که برای رفع درد مزمن از فنتانیل استفاده می کنند ، بصورت عرف کلمه ” اعتیاد” ، معتاد می شوند.”

فرانکلین در پایان گفت : ” وی چند روز قبل از مرگ، برای دریافت داروی نالوکسان بمنظور نجات جانش که در اثر اوردوز فنتانیل به خطر افتاده بود  با هواپیما به بیمارستان آورده شد.  این موضوع نشان می دهد که شرایط  سلامتی وی حاد بوده است.”

loading...

اولین نفری باشید که در این بحث شرکت می کنید !