قصر خورشید در کلات نادری

کاخ خورشید
سال نو مبارک

قصر خورشید در کلات نادری

باغ و عمارت خورشید در کلات نادری را می‌توان از جمله شاخص‌ترین باغ‌ ها و کوشک‌ های ایرانی به شمار آورد که در سایر نواحی ایران نظیری برای آن یافت نشده است.
نادرشاه افشار یکی از جنگاورترین مردان ایران و از نامدارترین چهره‌های جهان در جنگاوری و جهانگشایی است. او کسی است که موفق شد هندوستان را تسخیر کند و غنائم زیادی را از آن سرزمین به ایران بیاورد. نادرشاه به خاطر روحیه ایلیاتی و سرگرمی‌ دائم به جنگ، مانند دیگر شاهان ایران دارای پایتخت نبود اما در بعضی شهرها عماراتی را از خود بر جای گذاشت؛ معروف‌ترین این عمارات قصر خورشید در شهر کوچک کلات نادری واقع در ۱۶۸ کیلومتری شمال شرق مشهد است.
این مجموعه بزرگ، در دوران پادشاهی نادرشاه افشار در منطقه کوهستانی و صعب‌العبور کلات ساخته شد چنین می‌نماید که جایی بسیار امن برای نگاهداری خزاین معروف نادر به حساب می‌آمد.
قصر خورشید در کلات نادری
نادر به روزگار خویش، آثار و ابنیه بسیاری را در کلات بنا نهاد که شهره‌ترین آن‌ها عمارت خورشید و باغ پیرامون آن بود. شواهد موجود نشان می‌دهد که این ساختمان به سبب قتل ناگهانی نادر، نیمه‌کاره ماند و در نتیجه کاربری آن در هاله‌ای از ابهام باقی ماند.
معروف ترین جاذبه کلات نادری قصر خورشید است. این قصر از ۶۵ برش سنگی ساخته شده و دارای سه طبقه زیرزمین، هم کف و بالا است. گچ بری ها و طلاکاری های فراوانی در درون قصر دیده می شود و دیوارهای آن بارها برای یافتن گنج های نادر شکافته شده اند. نکته جالب در معماری و تزئینات خارجی این بنا نقش پرندگانی مانند طوطی و میوه هایی مانند موز و آناناس است که حکایت از هندی بودن معماران قصر می کند و نادرشاه آن ها را باید از هند آورده باشد.

فال روزانه

گالری تاروت رنگی _ قصر خورشید در کلات نادری

اگه دوست داشتین این مطلبو واسه دوستاتونم بفرستید - زندگی رنگی با پورتال رنگی :)
etemadlaw

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.