لباس های موثر در بروز جوش و آکنه را بشناسید

پوست و مو 26 مرداد 1396 بدون دیدگاه

لباس های موثر در بروز جوش و آکنه را بشناسید

ما در بخش سلامت پورتال رنگی سعی می کنیم مطالب بروز در حوزه پزشکی و سلامت را برای شما کاربران عزیز گردآوری کنیم و در این مقاله برای شما خبری درمورد بروز آکنه و جوش را گرداوری کرده ایم. با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید:

انواع جوش صورت

لباس های موثر در ایجاد آکنه

آکنه منافذ بسته شده غدد چربی (دانه‏ های سرسیاه و سرسفید)، جوش‏ها و ضایعات عمیق‏تر (کیست‏ها یا ندول‏ها) است که در صورت، گردن، سینه، پشت، شانه‎ها و حتی بازوها بروز می‏کنند. کم و بیش اکثر نوجوانان به آکنه مبتلا می‏شوند. با این ‏حال این بیماری به گروه سنی خاصی محدود نمی‏شود و بزرگسالان حتی تا 40 سالگی نیز می‏توانند به آن مبتلا شوند.

غالباً نوع لباس خوب یا بد تأثیری در آکنه ندارد. اگر هم داشته باشد وجود چندین جوش روی گردن، بخصوص اگر گسترده باشد با پوشیدن لباس دارای یقهٔ سفت و محکم احتمالا بروز جوشهای دردناک را در پی خواهد داشت ،

و با تماسی و مالشی یقه، جوشهای جدیدی به وجود خواهد آمد. یقه های پشمی و کرکی سبب تحریک پوست و تشدید آکنه میشوند. یونیفورمهای زبر و خشن و لباسهای چسبان و تنگ ممکن است پوست را تحریک کنند و سبب ایجاد آکنه در محلهای غیرمعمول بدن بشوند (به عنوان مثال روی کفالها).

لباس های موثر در بروز جوش و آکنه را بشناسید

علت آکنه

لباس کار روغنی و آغشته به چربی احتمالاً روی کفل ها، جلو بازوان و یا هر جای پوست که در تماس با لباس باشد سبب ایجاد آکنهٔ روغنی می شود. لباسهای سنگین که باعث عرق زیاد میشوند، برای اشخاص آکنه ای مناسب نیستند. به طور کلی بهترین لباسها سبکترین و کم پرزترین آنها هستند که با اندام تناسب داشته باشند.

از آنجا که جوشهای آکنه غالباً اطراف خط مو و در جایی که موهای جراب فشار میآورند به وجود میآید ، پوشیدن کلاههای تنگ و ناراحت کننده مانند کلاه موتورسواران یا کلاه نظامیان به طور قابل ملاحظه ای آکنه را تشدید می کند.

راه حل های ساده برای پیشگیری از جوش و آکنه

يک جراح عمومي گفت: شست و شوي مداوم و حداقل يک بار پوست صورت در طول روز به کاهش بروز جوش هاي صورت کمک مي کند.

دکتر احسان ستوده افزود: جوش يک نوع عفونت يا التهاب پوستي است که برمبناي سه پايه وجود باکتري ها در سطح پوست، ترشحات پوستي و سيستم دفاعي بدن استوار است.

وي افزود: عوامل محيطي مانند آب وهوا، رطوبت منطقه و تغذيه و عوامل فردي مانند ترشحات پوستي، جنس پوست و وضعيت هورموني از عوامل تشديد کننده در بروز جوش هستند.

دکترستوده با بيان اينکه از نظرعلمي هيچ راهي براي پيشگيري از بروز جوش هاي صورت وجود ندارد، گفت: حساسيت برخي از افراد به مصرف کاکائو، قهوه ، مواد غذايي سرخ شده، شيريني و ادويه ها مي تواند درايجاد جوش هاي صورت موثر باشد.

وي راههاي درمان جوشها را کاهش ترشحات چربي پوست، کاهش تعداد باکتري پوست و کاهش التهاب پوستي نام برد.

وي زندگي سالم، ورزش و نبود استرس را عوامل موثر در کنترل يا ايجاد جوش ها عنوان کرد.

به گفته متخصص جراح عمومي، داروهايي مانند تجويز محلول آنتي بيوتيک موضعي براي استفاده سطح پوست، محلول کليندامايسين که بايد توسط قطره چکان يا نوک انگشت روي پوست ماليده شود، استفاده از آنتي بيوتيک هاي خوراکي (آزيترومايسين)، پوشش محافظ براي پوست صورت در مقابل اشعه خورشيد واستفاده از کرم هاي ضد آفتاب را براي کنترل جوش هاي صورت موثر دانست.

وي گفت: صابونهاي نوباکترياتيتري براي پوست صورت مناسب مي باشند و هرچه ميزان عطر و رنگ صابون کمتر باشد آن صابون به معيارهاي استاندارد نزديکتر است.

اين متخصص جراح عمومي درخصوص استفاده از کرم هاي لايه بردار بدون تجويز پزشک گفت: اين کرم ها ممکن است عوارض خطرناکي از جمله سوختگي عميق سطح پوست براي فرد مصرف کننده به همراه آورد. لذا توصيه مي شود هرگز اين کرم ها بدون تجويز پزشک استفاده نشود.

وي با بيان اين که چسب هاي جوش روي بيني اثر موثري در درمان دارند، يادآور شد: جوشهاي ناحيه بيني و بين دو ابرو به دليل ارتباط مستقيم با وريد مغزي هرگز نبايد تحريک شوند.

دکتر ستوده در پايان افزود: علت بوجود آمدن جوش هاي چرکي بسيار بزرگ، ميکروبها و عفونت بيش از حد مي باشند که تنها راه درمان آن مراجعه به پزشک و استفاده از آنتي بيوتيک هاست.

زندگی رنگی با پورتال رنگی

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of