لبخند زیبا با سلامت لبها

پزشکی و سلامت5 ۲۶ آذر ۱۳۹۴ بدون دیدگاه

لبخند زیبا با سلامت لبها

شاید چشم‌ها پنجره روح آدم‌ها به دنیای واقعی باشند و البته مهم‌ترین عامل زیبایی صورت اما قطعا لب‌ها هم در تکمیل زیبایی آدم‌ها نقش مهمی دارند. تصور کنید صورتی با چشم‌های زیبا و گیرا و سالم اما با لب‌هایی رنگ‌پریده یا پر از زخم و پوست‌های اضافی. انگار که یک جای کار می‌لنگد و آن زیبایی ناقص است. برای داشتن لبخندی زیبا در کنار دندان‌های سفید و سالم و لثه‌هایی بی‌نقص باید لب‌هایی سالم و خوش‌رنگ هم داشت. لب‌‌های زیبا می‌‌تواند لبخند شما و چهره‌‌تان را زیباتر کند؛ یعنی نصف بار زیبایی صورت را به دوش بکشد.
پس اگر سلامت و البته زیبایی لب‌ها برای‌تان مهم است،  این مطلب را بخوانید. دکتر اکبر فاضل، دندانپزشک و دکترای دندانپزشکی از دانشگاه علوم‌پزشکی تهران درباره انواع بیماری‌های لب و اینکه چگونه می‌توانیم لب‌های سالم و باطراوتی داشته باشیم، توضیح می‌دهد.

لب های کوتاه و لبخندهای  لثه‌ای

لب حد فاصل بین مخاط مرطوب و پوست بدن است. طرفی که پوست بدن قرار دارد خشک و طرف دیگر مرطوب است؛ به همین دلیل برخی از ضایعات و بیماری‌های لب ممکن است ناشی از بیماری مخاطی و برخی دیگر ناشی از بیماری‌های پوستی باشد که برای تشخیص نوع آنها حتما پزشک متخصص باید نظر قطعی دهد.  در حالت عادی وقتی لبخند می‌زنید باید بخش فوقانی لب بالا در تماس با محل رویش دندان‌‌ها از درون لثه قرار ‌گیرد و تقریبا مقدار کمی از لثه‌ فک بالا پیدا ‌شود.
در هنگام لبخند زدن اگر این قاعده رعایت شود می‌توان گفت که لبخند شما زیبا و استاندارد است. لبخند لثه‌ای یا لثه‌نما یکی از مشکلاتی است که برخی از افراد به آن دچار هستند. نمایان شدن لثه‌ها هنگام لبخند زدن ناشی از مشکلات لثه‌ای نیست، گرچه خیلی از افراد به اشتباه فکر می‌کنند که مشکل از لثه‌هاست اما لب بالا به دلیل نازک بودن قادر نیست لثه‌ای را که روی ریشه دندان قرار گرفته است، بپوشاند. این مساله یا جنبه ژنتیک دارد یا به فرم استخوان یا اسکلت فک شخص مربوط می‌شود.

اگر مجبورید، زیر تیغ جراحی بروید!

برای لبخند‌های لثه‌نما و درمان آن اقدام خاصی نباید انجام دهید؛ البته تنها در یک مورد نیاز به درمان جدی وجود دارد و آن زمانی است که لب بالا به دلیل کوتاه بودن قادر به حفاظت لبی و براق لبی نباشد که در این صورت التهابات لثه‌ای و به دنبال آن عفونت لثه‌ای بروز خواهد کرد. در این شرایط با عمل جراحی می‌توان این مشکل را برطرف کرد. به‌طور کلی جراحان توصیه می‌کنند فقط برای جنبه زیبایی این عمل‌های سخت را انجام ندهید.

اگر تبخال در راه است

بعد از پشت سر گذاشتن یک روز پراسترس یا یک سرماخوردگی شدید، یک یا دو روز ممکن است در قسمتی از دهان احساس خارش یا سوزش کنید. این نشانه‌ها خبر از تبخال دارند. تبخال یک عفونت ویروسی است که در اثر ویروسی به نام هرپس ایجاد می‌شود؛ البته این بیماری فقط مختص لب نیست و ممکن است به غیر از لب، لثه‌ها را هم مبتلا کند. با یک‌بار ابتلا به تبخال ویروس آن در ریشه‌های عصبی در این ناحیه باقی می‌ماند و معمولا وقتی سیستم  ایمنی بدن به هر دلیلی ضعیف می‌شود، مثلا به دنبال استرس، عصبی شدن یا بیماری‌های شدید مانند سرماخوردگی‌ها دوباره عود می‌کند.

وسایل شخصی خودتان را داشته باشید

تبخال از طریق روبوسی، استفاده از وسایل غذاخوری (مثل قاشق و چنگال)، حوله و تیغ انتقال پیدا می‌کند؛ البته باید توجه داشت که تبخال وقتی از آن حالت پرآب خارج شده و اصطلاحا دلمه بسته باشد، باز هم مسری است و می‌تواند باعث انتقال بیماری شود. تبخال درمان قطعی و ریشه‌کنی ندارد. در هر حال با کنترل استرس‌ها و قوی نگه داشتن سیستم ایمنی بدن می‌توان عودهای تبخال را کاهش داد. اگر تبخال بیشتر از دو هفته باقی ماند و خود به خود از بین نرفت، توصیه می‌شود به پزشک مراجعه کنید.

آفت‌ها یک‌جا ثابت نمی‌مانند!

آفت یکی از مشکلات دهانی است که در داخل دهان زده می‌شود؛ البته برخی از آفت‌ها ممکن است نزدیک به لب زده شوند که جلوه بدی به لب‌ها می‌دهند. این زائده‌های سفید یا زردرنگ که ابتدا به صورت چند نقطه قرمزرنگ دردناک نمایان می‌شوند، ممکن است سایر قسمت‌های دیگر دهان مثل لپ‌ها، زبان، سقف دهان و پایین لثه‌ها را هم درگیر کنند.

درد آفت را کاهش دهید

این زائده‌های دهانی درمان خاصی ندارند و با گذشت زمان بهبود پیدا می‌کنند. در برخی از موارد ممکن است از درمان‌های موضعی کمک بگیریم. به عنوان مثال اگر آفت همراه با درد زیاد باشد می‌توان از بی‌حس‌کننده‌های موضعی برای تخفیف درد استفاده کرد. همچنین در بعضی از مواقع اگر آفت به صورت خودی به خود از بین نرود می‌توان با کمک لیزر آنها را از بین برد؛ البته آفت‌ها بسته به نوعی که دارند طول درمان و نوع درمانشان متفاوت است.

وقتی لب ترک می‌خورد

خراش و زخم‌های گوشه دهان گاهی اوقات آن‌قدر دردناک هستند که در اکثر مواقع باعث ناراحتی فرد می‌شوند. از نظر بالینی دلایل مختلفی باعث به وجود آمدن این ترک‌ها می‌شود؛ از جمله کمبود ویتامین B یا کمبود آهن در به وجود آمدن این مشکل دخیل هستند. ترشح زیاد بزاق دهان، خشکی دهان یا برخی از عفونت‌های دهانی، هم ممکن است باعث به وجود آمدن ترک‌های گوشه لب شوند. با این حال اگر با این مشکل مواجه شدید بهتر است به یک متخصص مراجعه کنید تا دلیل اصلی ریشه‌یابی شود. همچنین گاهی اوقات ترک‌های گوشه لب ناشی از بروز قارچ‌های کاندیداست. با این حال اگر زخم‌ها شدت پیدا کرد و زمان بهبود طولانی شد، می‌توانید احتمال دهید پای قارچ‌های کاندیدا در میان است.

بزاق مصنوعی بسازید

اگر مشکل ترک‌های گوشه لب ناشی از کمبود ویتامین باشد، می‌توان با کمک مکمل‌ها یا مصرف بعضی از مواد غذایی این مشکل را برطرف کرد. اگر مشکل از ترشح زیاد بزاق باشد باید این مشکل از نظر سیستماتیک بررسی و درمان شود. یکی دیگر از دلایل  ترک هاخشکی دهان است. خشکی دهان بر اثر کاهش بزاق دهان ایجاد می‌شود که دلایل مختلفی مثل اشعه‌درمانی، فیزیوتراپی و… دارند. تنها راه درمان، تشخیص علت و بعد از آن افزایش ترشح بزاق است  اما تا درمان قطعی می‌توان از بزاق مصنوعی استفاده کرد. کافی است یک قاشق روغن زیتون را با یک قاشق آبلیمو مخلوط کنید و هر چند دقیقه یک‌بار این مخلوط را در دهان بچرخانید و سپس قورت دهید. این روش موقتی است و باید دلیل اصلی، ریشه‌یابی و درمان شود. استفاده از کرم‌های مرطوب‌کننده که حاوی ویتامین هستند هم می‌تواند تا حدودی تاثیرگذار باشد.

دندان مصنوعی‌دار‌ها دقت داشته باشند!

دست دندان‌ها از متهم‌های ردیف اول در به وجود آمدن ترک‌های گوشه لب هستند. اگر ارتفاع دست دندان شما کوتاه شده باشد، چنین مشکلی دور از انتظار نیست. ممکن است دست دندان شما در مراحل ساخت به صورت صحیح اندازه‌‌گیری نشده باشد یا اینکه بسیار قدیمی باشد و دندان‌‌های آن سایش پیدا کرده و ارتفاع خود را از دست داده باشند. با این حال برای برطرف کردن این مشکل باید به دندانپزشک مراجعه کرد.

جویدن لب‌ها، ممنوع!

جویدن لب‌ها یکی از عادت‌هایی است که خیلی از افراد به‌طور ناخودآگاه یا خودآگاه آن را انجام می‌دهند. بهتر است از این به بعد از این کار خودداری کنید زیرا این کار باعث به وجود آمدن زخم‌هایی می‌شود که اگر این زخم‌ها مزمن شوند ممکن است تومورهای خوش‌خیم یا بدخیمی در این ناحیه ایجاد شود. توصیه می‌شود این عادت اشتباه خود را زودتر ترک کنید تا مشکلاتی از این قبیل سراغ‌تان نیاید.

نکاتی که درباره بهداشت لب‌ها باید بدانید

معمولا موادی که روی لب استفاده می‌شوند کرم، رژلب و. . . ممکن است به دلیل مواد افزودنی روی لب‌ها ایجاد حساسیت کنند. توصیه می‌شود از لوازم بهداشتی و آرایشی متفرقه که فاقد برند معتبر هستند، استفاده نکنید. کرم‌های ویتامینه به‌خصوص ویتامین A یا وازلین می‌توانند در طراوت لب‌ها تاثیرگذار باشند. لب‌ها به‌طور طبیعی پوست نازک‌تری دارند و آسیب‌های خورشیدی روی آنها بسیار بیشتر از سایر نقاط بدن است. کرم‌های ضدآفتاب که مخصوص لب هستند می‌توانند در سلامت لب‌ها نقش بسزایی داشته باشند. توصیه می‌شود به‌طور مداوم لب‌ها را با کرم مرطوب‌کننده ماساژ دهید و این مراقبت را به زمان ترک‌خوردگی و خشکی لب‌ها موکول نکنید.

بیماری فوردایس

هایپرپلازی سباسه / بیماری فوردایس

هایپرپلازی سباسه نامی دلهره آور برای بیماری است که در آن غده های سباسه اضافی بر روی نواحی که به صورت طبیعی این غدد در آنجا وجود ندارند ظاهر می شوند. غدد سباسه از فولیکول های مو چربی ترشح میکنند که این چربی مو و پوست را نرم میسازد. همه ما در بدن خود این غدد را داریم, اما بعضی از افراد در نواحی که مستقیما با مو ارتباطی ندارند, غدد بیشتری از این دست دارند.
بیماری فوردایس نوعی هایپرپلازی سباسه است که نام آن از کاشف آن گرفته شده است, یک درماتولوژیست آمریکایی. در این بیماری, فرد در ناحیه ای که لب به پوست صورت اتصال می یابد برآمدگی های کوچک مایل به زرد یا قرمز رنگی دارد. در بعضی موارد, این برآمدگی ها در ناحیه تناسلی, سینه و آرئولا نیز دیده می شود. این برآمدگی ها کوچک هستند, معمولا قطر آنها به بیشتر از یک تا ۳ میلی متر نمیرسد, اما اگر چندین برآمدگی کنار هم قرار گیرند و یک توده ایجاد کنند موضوع جدی می شود.

چه چیز باعث ایجاد این بیماری پوستی می شود؟

عامل اصلی این بیماری هنوز مشخص نشده است. این بیماری از نوعی الگوی توارثی پیروی می کند. هایپر پلازی سباسه یا بیماری فوردایس واگیر دار نیست.
کاهش در سطح آندروژن که به صورت طبیعی با افزایش سن اتفاق می افتد با ایجاد این بیماری ارتباط مستقیم دارد. قرارگیری در معرض پرتوی UV یا کارکرد نامناسب سیستم ایمنی در شکل گیری این بیماری نقش دارد, گرچه لکه ها در نواحی که در معرض نور خورشید نیستند نیز ظاهر می شوند.

آیا درمانی برای هایپرپلازی یا فوردایس وجود دارد؟

از آنجائیکه این بیماری اصلا خطرناک نیست, درمانی نیز یرای آن وجود ندارد. مصرف روزانه ژل یا کرم ترتینوئین هایپرپلازی را به آرامی طی گذشت زمان از بین میبرد و از بدتر شدن آن جلوگیری می کند.
اگر زخم ها آزاردهنده شدند و احساس کردید که باید اقدام جدی در مورد آنها صورت گیرد, میتوانید از داروی گران قیمت آکوتان استفاده کنید, اما پس از توقف مصرف, زخم ها مجددا باز میگردند مگر اینکه به صورت منظم از کرم ترتنوئین استفاده کنید.
پوست کنده شده شیمیایی میوه TCA نیز میتواند هایپرپلازی را متوقف سازد اما پس از توقف درمان این زخم ها به آرامی ظاهر می گردند.
در اکثر موارد بهتر است در مورد این بیماری هیچ درمانی انجام نشود.
از جمله روش های جراحی مورد استفاده در درمان این بیماری میتوان به خشک کردن الکتریکی, CO2 لیزر تراپی و لیزرهای رنگی پالس دار اشاره کرد. در اکثر موارد, این روش ها درمان همیشگی ایجاد نمی کنند و لکه ها مجددا ظاهر می شوند.
این روش ها در فرد ترس و دلهره ایجاد می کنند, بنابراین بهتر است با احتیاط و دقت انجام شوند.
مطالعه ای که در فواصل سالهای ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۱ صورت گرفت به بررسی بازدهی استفاده از تکنیک میکروپانچ برای جدا کردن لکه ها پرداخت. نتایج این مطالعه نسبتا مطلوب بود به طوریکه پس از هفت ماه هیچگونه بازگشتی مشاهده نشد. در اکثر موارد, پزشک ها توقف درمان را پیشنهاد می کنند چون درمان کارآمد و دائمی نیست. از آنجائیکه درمان فقط با هدف زیبایی انجام می شود, اصلا حیاتی و اورژانسی نیست و به ریسک آن نمی ارزد.

پورتال رنگی _ لبخند زیبا با سلامت لبها
سلامت لبها, زیبایی لبها, لبخند زیبا با سلامت لبها, زیبایی و سلامت لبها, تقویت لبها

loading...

اولین نفری باشید که در این بحث شرکت می کنید !