مارگارت میچل؛ بانوی بربادرفته - پورتال رنگی

فرهنگ و هنر ۲۵ مرداد ۱۳۹۶ بدون دیدگاه

16 آگوست؛ سالروز درگذشت بانوی نویسنده

به گزارش پورتال رنگی مارگارت میچل، نویسنده معروف آمریکایى در هشتم نوامبر ۱۹۰۰م در آتلانتای ایالت جورجیا به‏ دنیا آمد. پدرش رئیس انجمن تاریخ و مردی برجسته بود. مادر و برادرش نیز چون پدر به تاریخ عشق می‌ورزیدند. در این محیط بود که مارگارت به وقایع جنگ داخلی منطقه خویش علاقه شدیدی یافت.

تحصیلات خود را ابتدا در آتلانتا انجام داد، سپس به تحصیل دانشگاهی در رشته پزشکی پرداخت، اما مرگ مادر راه زندگی او را تغییر داد و ناچار شد که به کانون خانوادگی، به کنار پدر و برادرش بازگردد. مارگارت چندی به روزنامه‌نگاری پرداخت، با روزنامه‌های گوناگون آتلانتا همکاری کرد و در این راه موفقیت بسیار یافت و ازدواج کرد.

اما در ۱۹۲۶میلادی آسیبی که بر اثر حادثه‌ای بر پایش وارد آمد، او را از ادامه کار روزنامه‌نگاری بازداشت. در همین سال بود که مارگارت نوشتن رمان تاریخی و معروف خود را به نام «بربادرفته» آغاز کرد و مطالب را به‌صورتی آشفته و بی‌نظم در کنار هم قرار داد، چنان‌که پایان داستان را پیش از ساختمان اصلی آماده ساخت، قطعه‌های پراکنده را روی هم می‌انباشت و در ضمن این‌که به فراهم آوردن مدارک تازه دست می‌زد، به‌تدریج خصوصیت‌های قهرمانان را مشروح‌تر بیان می‌کرد و به طرز زندگی آنان روشنی بیش‌تری می‌افکند، چنان‌که ده سال بر سر آن کار کرد تا به پایانش رساند.

در ۱۹۳۵م برحسب اتفاق، لیثام معاون بنگاه انتشاراتی مهم مک‌میلان به آتلانتا رفت و هنگامی که این بنای معظم و خارق‌العاده و شکل‌نیافته هزار صفحه‌ای را دید، به مارگارت پیشنهاد کرد که در فرصت لازم، به داستانش نظمی ببخشد و چاپ آن را به او سپارد.

همچنین بخوانید:  عکس های جدید تینا آخوند تبار در سال 94

سرانجام، کتاب در بهار ۱۹۳۶م منتشر شد و پیروزی برق‌آسائی به‌دست آورد، گفته شده است که مدت‌ها، روزانه پنجاه هزار نسخه از این داستان در ایالات متحده به فروش می‌رفت. «بربادرفته» در ۱۹۳۷م به دریافت جایزه ادبی پولیتزر نائل آمد و به‌سرعت به شانزده زبان ترجمه شد، حتی به شیوه خط نابینایان به چاپ رسید و فیلم سینمایی بلندی که در ۱۹۴۰م از آن ساخته شد، در سراسر دنیا با اقبال بسیار به نمایش درآمد.

اما این افتخار و شهرت، مارگارت میچل را تغییر نداد. وی هم‌چنان در خانه خود در آتلانتا به زندگی ساده خویش ادامه داد و با نرمی و مهربانی به توده انباشته نامه‌هایی که برایش فرستاده می‌شد، پاسخ می‌داد. با وجود این ناچار شد که در نخستین شب نمایش فیلم در برابر مردم ظاهر شود.

مارگارت در سن چهل و نُه سالگی، هنگامی که همراه همسرش از کوچه‌ای در آتلانتا می‌گذشت، زیر کامیون رفت و پنج روز بعد، در تاریخ شانزدهم آگوست سال ۱۹۴۹ میلادی در بیمارستان درگذشت. موفقیت عظیم داستان «بربادرفته» که در طی پانزده سال بیش از سه میلیون و هشتصد هزار نسخه از آن در آمریکا به فروش رفت، مانع شد که مارگارت اثر دیگری جز چند مقاله انتشار دهد.

votes
نظر شما در مورد این مطلب
Subscribe
Notify of
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x