مبلغ اقساط وام مسکن و شرایط بازپرداخت آن

اخبار و حوادث ۲۹ آذر ۱۳۹۴ بدون دیدگاه

مبلغ اقساط وام مسکن و شرایط بازپرداخت آن

این روزها اخبار دنیای اقتصاد در ایران حسابی داغ است و یکی از این خبرها در مورد وام مسکن است که این مطلب از دلنگاره را به جزئیات این خبر اختصاص داده ایم.

مبلغ اقساط وام مسکن و شرایط بازپرداخت آن

شرایط باز پرداخت وام مسکن

بازپرداخت این تسهیلات وام مسکن به منظور رفاه مشتریان به سه صورت ساده،پلکانی سالیانه و پلکانی دوره ای امکان پذیر می باشد؛ به میزان اقساط این تسهیلات اشاره و تصریح کرد :میزان اقساط تسهیلات ۶۰۰ میلیون ریالی به صورت ساده یک میلیون و ۴۰هزار تومان است. ابوالقاسم رحیمی انارکی عضوهیات مدیره بانک مسکن در خصوص افزایش سقف تسهیلات وام مسکن گفت: افزایش سقف تسهیلات بدون سپرده برای شهرهای زیر ۲۰۰ هزار نفرجمعیت ۴۰ میلیون تومان، شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر و مراکز استانی  ۵۰ میلیون تومان و شهر تهران ۶۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

وی درخصوص نرخ سود این تسهیلات نیز گفت: در حال حاضر این تسهیلات با نرخ ۱۸٫۵ درصد پرداخت می شود.

وی در پاسخ به این سوال مبنی بر این که چطور این سقف از تسهیلات تعیین شد و آیا این رقم برای تهران کافی است یا خیر گفت: ممکن است کافی به نظر نرسد اما آن چیزی که در نظر می گیریم درواقع توان و استطاعت پرداخت اقساط گروه هدف این نوع تسهیلات است.

رحیمی انارکی در ادامه گفت: در طراحی هر محصول و تسهیلات یکی از مواردی که به عنوان عامل کلیدی تعیین کننده طرح لحاظ می شود این است که گروه های هدف بانک آیا توانایی پرداخت اقساط را در طرح مورد نظر دارند یا خیر.

عضوهیات مدیره بانک مسکن با بیان اینکه با توجه به بررسی های انجام شده گروه های هدف این طرح مشخص است گفت: این تسهیلات دهک های ۵ تا ۷ را شامل می شود یعنی گروههایی که درحال حاضر واحد مسکونی نداشته باشند.

رحیمی انارکی در پاسخ به این سوال که اقساط این وام در توان وام گیرنده هست یا خیر،گفت: اقساط این وام به هر حال بیش از اجاره بهایی که ماهانه می دهند نیست و البته با توجه به شرایط شهر ها و مراکز استانها به نظر میرسد این نوع تسهیلات میتواند پوشش مناسبی برای مراکز استانها را داشته باشد.

وی در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه وام حدود ۲۵ درصد کل هزینه خرید یک آپارتمان است کدام مناطق می تواند مناسب برای خرید مسکن باشد ادامه داد: از ویژگی های نظام تامین مالی کشور ما این است که شخص خریدار خانه ،بیش از اتکا به پس انداز های آینده و اقساط باید به پس اندازهای گذشته خود متکی باشد بنابراین استفاده از این تسهیلات بستگی به پس اندازهای گذشته افراد دارد که تصمیم بگیرند در کدام منطقه اقدام به خرید مسکن کنند.

رحیمی انارکی در همین راستا افزود: در حال حاضر در شهر تهران مناطقی وجود دارد که حتی زیر دو میلیون تومان واحد نوساز را به فروش می رسانند و می توان گفت این فرصت خوبی برای خرید مسکن به شمار می رود.

این عضو هیات مدیره با بیان اینکه طبق بررسی های کارشناسان بانک مسکن در حال حاضر قیمت مسکن در پایین ترین سطح خود قرارگرفته است افزود: در شهرستان ها پوشش بهتری نسبت به تهران وجود دارد که این امر باتوجه به اینکه ۱۰ میلیون تومان تسهیلات جعاله را علاوه بر خود تسهیلات ۴۰ ، ۵۰ و ۶۰ میلیون تومانی به متقاضیان پرداخت می کنیم.

وی با برشمردن مزیت های این تسهیلات گفت: باتوجه به محدودیت منابع بانک ها یکی از مزیت های این تسهیلات این است که محدودیت های سایر محصولات را ندارد و کسانی که می خواهند واحد مسکونی خود را به واحد دیگر تغییر دهند می توانند از این تسهیلات برخوردار شوند.

*** جزییات وام مسکنی که از دی ماه پرداخت می شود

رحیمی انارکی با اشاره به پرداخت این تسهیلات از ابتدای دی ماه سال جاری ، گفت: افرادی که اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن صادره در نمادهای ۹۴۰۷ و قبل از آن را دارند صرفا می توانند از تسهیلات خرید تا سقف ۳۵۰ میلیون ریال و نیز تسهیلات زوجین تا سقف ۵۰۰ میلیون ریال استفاده نمایند.ضمن اینکه متقاضیان مذکورمی توانند مابه التفاوت این تسهیلات را تا سقف های جدید از محل اوراق صادر شده در نمادهای ۹۴۰۸ و به بعد دریافت کنند.

رحیمی انارکی ادامه داد:به منظور پیشگیری از افزایش قیمت اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن افرادی که اوراق ۹۴۰۸ و قبل آن را خریداری کرده اند تا دوماه و افرادی که اوراق ۹۴۰۹ و بعد آن را خریداری کرده اند تا چهارماه بعد از خرید حق فروش اوراق را ندارند.

عضو هیات مدیره بانک مسکن در خصوص واحدهای مسکونی مشمول این تسهیلات گفت:ساختمان هایی که تاریخ صدور پروانه ساختمانی آنها کمتر از ۲۰سال باشد مشمول افزایش تسهیلات می شوند اما ساختمان هایی که بین ۲۰ تا ۲۵ سال از تاریخ صدور پروانه ساختمانی آنها بگذرد تا ۳۵۰ میلیون ریال از تسهیلات به آنها تعلق می گیرد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه حداکثر مدت بازپرداخت این تسهیلات ۱۲سال است افزود:با کاهش نرخ سپرده قانونی از ۱۰ به دو درصد نرخ سود تسهیلات از محل اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن نیز از ۲۰درصد در مصوبه قبلی شورای پول و اعتبار د رتاریخ ۹۴/۰۷/۲۸ به ۱۸/۵ درصد کاهش یافت.

رحیمی انارکی با بیان این مطلب که بازپرداخت این تسهیلات به منظور رفاه مشتریان به سه صورت ساده،پلکانی سالیانه و پلکانی دوره ای امکان پذیر می باشد؛ به میزان اقساط این تسهیلات اشاره و تصریح کرد :میزان اقساط تسهیلات ۶۰۰ میلیون ریالی به صورت ساده یک میلیون و ۴۰هزار تومان و پلکانی سالیانه در سال اول ۸۶۷ هزار تومان است.اما در پلکانی دوره ای این مبلغ در پنج ساله اول،دوم و دوساله پایانی به ترتیب ۹۳۲ هزارتومان،یک میلیون و ۱۲۰ هزار تومان و یک میلیون و ۳۴۰هزار تومان درنظر گرفته شده است.

وی افزود:میزان اقساط تسهیلات ۵۰۰ میلیون ریالی به صورت ساده ۸۶۷هزار تومان و پلکانی سالیانه در سال اول ۷۲۳ هزار تومان است.اما در پلکانی دوره ای این مبلغ در پنج ساله اول،دوم و دوساله پایانی به ترتیب ۷۷۷هزارتومان،۹۳۲ هزار تومان و یک میلیون و ۱۲۰هزار تومان درنظر گرفته شده است.

به گفته رحیمی انارکی میزان اقساط تسهیلات ۴۰۰ میلیون ریالی به صورت ساده ۶۹۳ هزار تومان و پلکانی سالیانه در سال اول ۵۷۸هزار تومان است.اما در پلکانی دوره ای این مبلغ در پنج ساله اول،دوم و دوساله پایانی به ترتیب ۶۲۱هزارتومان، ۷۴۶ هزار تومان و ۸۹۵ هزار تومان درنظر گرفته شده است.

loading...

اولین نفری باشید که در این بحث شرکت می کنید !