مجموعه کامل پخت مارمالاد توت فرنگی

مربا و مارمالاد ۰۳ تیر ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

مجموعه کامل پخت مارمالاد توت فرنگی

مجموعه کامل پخت مارمالاد توت فرنگی

طرز تهیه مارمالاد توت فرنگی

دستور اول : مارمالاد توت فرنگی

مواد لازم :

 • شکر : نیم کیلوگرم یا دو کاسه ماست خوری / ۱۰۰ گرم
 • توت فرنگی : نیم کیلوگرم یا دو کاسه ماست خوری / ۱۰۰ گرم
 • پودر ژله توت فرنگی : دو قاشق غذاخوری / ۱۰۰ گرم

طرز تهیه مارمالاد توت فرنگی :

مارمالاد توت فرنگی : نیم کیلو گرم یا دو کاسه ماست خوری توت فرنگی را پاک کرده و شسته سپس در مخلوط کن می ریزیم تا پوره توت فرنگی به دست آید. پوره توت فرنگی و شکر را در قابلمه ریخته، در آن را گذاشته تا به جوش آید. سپس در قابلمه را برداشته تا سه الی پنج دقیقه بجوشد. مرتب آن را هم می زنیم تا سر نرود. دو قاشق غذاخوری پودر ژله توت فرنگی را (یا در صورتی که بخواهیم مارمالاد سفت شود، کل پودر ژله را در یک لیوان آب جوش حل کرده) کم کم اضافه کرده، هم می زنیم تا مارمالاد آماده شود. شعله را خاموش کرده و بعد از کمی سرد شدن، در یخچال قرار می دهیم تا آماده پذیرایی شود.

دستور دوم : مارمالاد توت فرنگی

مواد لازم :

 • توت فرنگی : ۱ کیلوگرم
 • شکر : ۱ کیلوگرم
 • ژلاتین : ۶ ورق

طرز تهیه مارمالاد توت فرنگی :

ابتدا توت فرنگی‌ها را بشوئید سپس ریز خرد کنید ؛ شکر را روی توت فرنگی های خرد شده بریزید و به مدت ۳ ساعت استراحت دهید.
پس از مدت زمان لازم مخلوط توت فرنگی و شکر را همراه با چند لیوان آب داخل قابلمه‌ بریزید و روی حرارت زیاد قرار دهید تا آب به جوش آید ، سپس حرارت را کم کنید و بگذارید تا قوام بیاید ، در این مدت چند بار کف روی مربا را بگیرید.
پس از قوام آمدن مربا باید ورقه های ژلاتین را در کمی آب جوش حل کرده و به مایه اضافه کرده و مخلوط کنید ، پس از چند جوش مایه را از روی حرارت بردارید و بگذارید خنک شود.
چنانچه ورقه ژلاتین در دسترس ندارید میتوانید برای تهیه مارمالاد مربا را غلیظ تر بردارید و در انتهای کار ۲ قاشق غذاخوری ابلیمو اضافه کنید.

 

دستور سوم : مارمالاد توت فرنگی

مواد لازم :

 • پودر ژلاتین : ۲ قاشق غذاخوری (۶ ورق)
 • توت فرنگی : ۱ کیلو
 • شکر : ۱ کیلو
 • گلاب : ۴ قاشق غذاخوری

طرز تهیه مارمالاد توت فرنگی :

ابتدا توت فرنگی را از برگ و سایر مواد زائد و کلاهک آن پاک کنید و بعد تمیز با آب سرد بشویید و ریز خرد کنید.
ظرفی در دار را انتخاب کنید و شکر و توت فرنگی را به صورت لا به لا داخل آن ریخته و درب آن را ببندید و ۴تا۵ ساعت داخل یخچال قرار دهید. پس از طی زمان توت فرنگی را داخل قابلمه ریخته و به همراه ۲لیوان آب اجازه دهید به جوش بیاید.سپس حرارت را کم کنید و اجازه دهید شربت آن غلیظ شود.در این مدت کف تشکیل شده روی آن را با کفگیر بردارید.
پس از قوام آمدن مربا پودر ژلاتین را در کمی آب جوش حل کرده و روی بخار کتری قرار دهید یا ۳۰ ثانیه داخل مایکروویو قرار دهید تا کاملا ذرات ژلاتین حل شود سپس آن را به همراه گلاب به مارمالاد اضافه کرده و مخلوط کنید ، پس از چند جوش مایه را از روی حرارت بردارید و بگذارید خنک شود.

نکات:
۱) اگر در انتها دیدید مارمالاد کاملا له نشده آن را با گوشتکوب برقی میکس کنید یا داخل مخلوط کن بریزید.
۲) اگر ژلاتین در دسترس ندارید میتوانید برای تهیه مارمالاد مربا را غلیظ تر بردارید (بیشتر بگذارید بجوشد)و در انتهای کار ۲ قاشق غذاخوری آبلیمو اضافه کنید.

مارمالاد توت فرنگی

دستور چهارم : مارمالاد توت فرنگی

مواد لازم :

 • توت فرنگی : ۳ کیلوگرم
 • شکر : ۱٫۵ تا ۲ کیلوگرم
 • ژلاتین : ۳ ورق

طرز تهیه مارمالاد توت فرنگی :

توت فرنگی ها را می شوییم و سر آنها را می گیریم. سپس آنها را کمی له می کنیم و شکر را روی آن می ریزیم و می گذاریم ۲ الی ۳ ساعت بماند تا شکر، کمی آب شود.
مواد را داخل یک قابلمه لعابی می ریزیم و آن را روی حرارت می گذاریم و گاهی بهم می زنیم تا مارمالاد به جوش آید و مایه، کاملاً سفت شود.
ژلاتین را در کمی آب جوش حل می کنیم و آن را داخل مارمالاد می ریزیم و می گذاریم یکی دو جوش دیگر بزند. سپس آن را از روی حرارت بر می داریم و می گذاریم کمی خنک شود.
مارمالاد باید بعد از سرد شدن، کاملاً غلیظ و بدون آب باشد.

دستور پنجم : مارمالاد توت فرنگی

مواد لازم :

 • توت ‌فرنگی : ۲۵۰ گرم
 • شکر : ۲۰۰ گرم
 • چوب دارچین : یک عدد
 • دانه کامل فلفل سیاه : یک قاشق چایخوری
 • پودر ژلاتین : یک قاشق چایخوری
 • آب سرد : یک قاشق سوپخوری

طرز تهیه مارمالاد توت فرنگی :

مارمالاد نوعی مربا و در واقع همان مربای له شده خودمان است که از قدیم‌الایام مادربزرگ‌ها آن را تهیه کرده و در زمستان کنار سفره ناهار و شام به عنوان پس غذا و بر سر سفره صبحانه با نان و چای می‌گذاشتند. توت‌فرنگی‌ها را در دستگاه غذاساز یا مخلوط‌کن می‌ریزیم و کاملا پوره می‌کنیم. شکر را اضافه کرده و می‌گذاریم دو ساعت بماند . مواد را در قابلمه‌ای که بهتر است لعابی باشد می‌ریزیم. سپس ادویه‌ها را اضافه می‌‌کنیم. به این صورت که ابتدا چوب دارچین را شکسته به همراه دانه‌های فلفل داخل کیسه ریخته بعد درون مارمالاد می‌‌اندازیم. وقتی ادویه‌ها را اضافه کردیم شعله را زیاد کرده تا مارمالاد به جوش آید. سپس حرارت را ملایم کرده و همزمان کف روی مواد را هم می‌گیریم. (مارمالاد خیلی زود ته گرفته و می‌سوزد بنابراین هرازگاهی هم‌زدن را فراموش نکنید) زمانی که مارمالاد شفاف و شیشه‌ای شد از روی حرارت برداشته و ادویه‌ها را خارج می‌کنیم. یک روش هم برای امتحان آماده شدن مارمالاد هست؛ کمی از آن را با یک قاشق بر می‌داریم و کمی صبر می‌کنیم تا از حرارت بیفتد، بعد قاشق را بر می‌گردانیم، مارمالاد باید به حالت غیرمنظم و کشدار ریخته شود. به این مرحله که رسیدیم، پودر ژلاتین و آب را مخلوط کرده و بعد روی مارمالاد می‌ریزیم. حرارت را خاموش نموده و چند بار هم می‌زنیم می‌گذاریم مارمالاد در همان ظرف لعابی سرد شود و به شیشه‌ای تمیز منتقل می‌کنیم. مارمالادها معمولا در جاهای خشک، خنک و تاریک نگهداری می‌شوند.

نُقل خبر : مجموعه کامل پخت مارمالاد توت فرنگی

برچسب ها
loading...

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که در این بحث شرکت می کنید !