مدت مجاز پوشیدن سوتین در روز - پورتال رنگی

بهداشت و سلامت بانوان ۳۰ مهر ۱۳۹۶ بدون دیدگاه

مدت مجاز پوشیدن سوتین در روز

13 اکتبر(21 مهر) روز بدون سوتین نام گرفته است. علت نام گذاری این روز افزایش آگاهی درباره سرطان سینه و راهکارهایی برای پیشگیری از آن است.باید در نظر داشت همیشه بین خانم ها اختلاف است، برخی می‌گویند باید سوتین پوشید و برخی می‌گویند نه. یک عده هم می‌گویند تنها برخی ساعات روز باید سوتین به تن کرد و در عین حال بعضی هم معتقدند هیچ نیازی به پوشیدن سوتین نیست! این نظرات متنوع شاید شما را یاد داستان پیرمرد و بچه و الاغ بیندازد که هر کسی از ظن خودش پیشنهاد سوار شدن بر الاغ را می‌داد! شاید هم سوال کمی فلسفی به نظر بیاید: پوشیدن یا نپوشیدن سوتین!

در ادامه درست و غلط بودن چند باور درباره پوشیدن یا نپوشیدن سوتین را با هم مرور می کنیم:

1. پوشیدن سوتین الزامی است

براساس برخی مطالعات سوتین باعث ترک پوست، لاغر شدن و از بین رفتن استحکام سینه می‌شود بنابراین این باور می‌تواند غلط باشد.

باور غلط

2. پوشیدن سوتین برای مقابله با جاذبه زمین لازم است

بیشتر خانم‌ها فکر می‌کنند که استفاده از سوتین ممکن است از افتادگی سینه‌ها و آویزان شدن آنها جلوگیری کند. در حالی که به نظر می‌رسد این فقط یک قانون زنانه است و ربطی به کشف نیوتن ندارد. واقعیت این است که این لباس می‌تواند رشد بافتی را که از سینه محافظت می‌کند، محدود کند. به همین دلیل هیچ مزایای فیزیولوژیکی برای استفاده از سوتین مطرح نیست.

مدت مجاز پوشیدن سوتین در روز

باور غلط

3. سوتین هایی که زیرشان میله دارند بهترند

این نوع لباس زیر به سینه فرم می‌دهد و به نظر بسیار ظریف می‌آید، اما جنبه‌های منفی زیادی دارد. استفاده بیش از حد از این نوع لباس زیر می‌تواند باعث زخم‌های داخلی و خارجی شود. این نوع سوتین با افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه همراه است.

باور غلط

4. سوتین را شب‌ها هم باید به تن داشته باشید

برخی خانم‌ها سوتین را شب‌ها هم در نمی‌آورند زیرا آنها درباره اثرات جاذبه زمین نگران هستند و باور دارند که به تن داشتن سوتین احساس راحتی بیشتری به آنها می‌دهد تا به روی شکم بخوابند. این باور نیز اشتباه است اما این مورد کاملا بستگی به راحتی و عادت هر فرد دارد.

همچنین بخوانید:  روش های مقابله با علایم یائسگی

باور غلط

5. سینه‌های بزرگتر بند سفت‌تر می‌خواهد

قبل از اینکه بدانید نیاز به تنظیم چه چیزی دارید بهتر است بدانید سوتینی که می‌پوشید باید دارای بندهایی متناسب با اندازه و وزن سینه باشد. اگر سینه‌های بزرگ دارید بند باید کلفت‌تر باشد. بهتر است به این نکته هم دقت کنید که هرچه فشار بیشتری به نوارها وارد شود لیگامان‌ها کمتر کار می‌کنند. زمانی که شما لباس زیر تنگ را در‌می‌آورید سینه‌ها شل‌تر از حالت معمول است و به نظر می‌رسد آنها پیوندهای الاستیکی داشتند که بعد از ساعت‌ها کشیده شدن آزاد شده‌اند.

مدت مجاز پوشیدن سوتین در روز

باور درست

6. هنگام ورزش و بارداری نیاز به حمایت بیشتری دارید

این موضوع می‌تواند درست باشد زیرا زمانی که ورزش می‌کنید همانطور که وقتی باردار هستید سینه‌ها رشد بیشتری می‌کنند. بنابراین باید سوتین خاصی بپوشید و همیشه به خاطر داشته باشید که شب‌ها و بعد از یک ورزش که حسابی عرقتان را درآورد سوتین تان را درآورید.
باور درست

انتخاب سوتین مناسب

بحث انتخاب سوتین تنها مربوط به رنگ و مدل نیست و این لباس، بهداشت و سلامت شما را تضمین می‌کند. سوتینی که اندازه نباشد یا درست از سینه حمایت نکند، بافت سینه را از جای خود می‌چرخاند و به سمت زیربغل یا اطراف دیواره سینه می‌برد. سوتینی که حمایت کافی را ایجاد نمی‌کند ممکن است بافت سینه را در طول زمان کشیده و باعث شود سینه آویزان شود. لباس زیرتان را از پارچه ابریشمی یا پارچه‌های سبک انتخاب نکنید. این پارچه‌ها اگر چه برای پوست نرم به نظر می‌رسند اما نوک سینه را نشان می‌دهند و آن را در برابر ضربه محافظت نمی‌کنند. از سوی دیگر به نخی‌ها هم اعتماد نکنید. چون باعث ایجاد رطوبتی می‌شوند که تبخیر نمی‌شود. در عوض از اجناس میکروفایبر استفاده کنید.

بیشتر از 12 ساعت ممنوع

استفاده از سوتین تنگ سینه‌ها را تحت فشار قرار می‌دهد، در نتیجه راه‌های لنفاوی سینه بسته می‌شود و ایجاد برجستگی می‌کند. در این حالت مایعی که به تدریج انباشته شده، متورم و حساس شده و به شکل کیست در می آید. ضمن این که سموم هم باید از طریق عروق لنفاوی به بیرون رانده شوند. به هر حال در یک سینه با سوتین محکم و تنگ این مراحل به خوبی انجام نمی‌شود و در نتیجه سموم در سینه‌ها تجمع می‌یابند. محققان می‌گویند استفاده از سوتین بیش از 12 ساعت در روز می‌تواند خود عامل سرطان سینه شود. به همین دلیل توصیه اکید بر این است که فقط زمان‌هایی که بیرون از خانه هستید از این لباس زیر استفاده کنید. خانم هایی که هر روز و 24 ساعت سوتین به تن دارند 3 از 4 نفر احتمال بروز سرطان سینه در آنها بیشتر است. زنانی هم که 12 ساعت در روز سوتین به تن دارند اما شب ها هنگام خواب آن را درمی‌آورند یک نفر از 7 نفر در خطر بروز سرطان سینه هستند. اما زنانی که کمتر از 12 ساعت سوتین دارند یک نفر از 52 نفر در معرض خطر قرار دارند.

همچنین بخوانید:  مکمل های مناسب برای دوران یائسگی

بالاخره آری یا خیر؟!

بیایید صادق باشیم. استفاده از سوتین می‌تواند باعث درد شده و حتی فلزات به کار رفته در آن ایجاد مشکل و ناراحتی کند. اما استفاده نکردن از سوتین برای خانم‌هایی که سینه‌های کوچک دارند راحت‌تر است. در حالی که مزایای استفاده از سوتین چندان قوی نیست برخی مطالعات نشان می‌دهد نداشتن لباس زیر درد شانه‌ها را کم کرده و استفاده از آن باعث خم شدن شانه‌ها می‌شود. اما هیچ وقت استفاده نکردن از لباس زیر به عنوان یک گزینه مناسب مطرح نبوده است. با توجه به اولین پژوهش‌ها زمانی که از لباس زیر استفاده نمی‌شود نوک سینه‌ها 7 میلی‌متر بلندتر می‌شود که دلیل آن کشیده شدن سینه است. در زنان باردار که سینه‌های‌شان بزرگتر می‌شود معمولا توصیه به استفاده از سوتین بیشتر از سایر مواقع است.

نکات مهم که زنان باید درباره سینه هایشان بدانند

از بستن سینه بند (سوتین) گرفته تا درد گرفتن سینه ها قبل از دوران پریود به علت احتباس آب در آن ها.

وقتی یک دختر کم کم بالغ می شود، از تغییرات بدن خود غافلگیر می شود، تغییرات هورمونی یکی از این شگفتی هاست. علاوه بر اینکه صدا تغییر می کند، در قسمت های مختلفی از بدن موها ظاهر می شود، بارزترین چیزی که یک دختر در هنگام رشد با آن روبرو می شود،

بزرگ شدن ناگهانی سینه ها در هنگام رشد است. مثل دیگر قسمت های بدن، سینه هم به مراقبت نیاز دارد، اگر این قسمت از بدن دچار آسیب شود ممکن است خطرات زیادی در پی داشته باشد. در اینجا نکاتی را به شما ارئه می کنیم که هر زنی ممکن است در آنها اشتباه کند:

همچنین بخوانید:  کیست تخمدان و فیبروم رحم منجر به نازایی می‌ شوند؟

مدت مجاز پوشیدن سوتین در روز

۱٫ پوشیدن سوتیئن در اندازه های اشتباه :

به گزارش نیک شو شاید فکر کنید که پوشیدن سوتئین های تنگ تر ، به شما جذابیت بیشتری خواهد بخشید. اما این کار برای سینه بسیار ضرر دارد. فضای محدود برای سینه ها می تواند مانع از جریان خون در سینه ها شود. همچنین می تواند به بافت سینه آسیب برساند. در نتیجه احتمال ابتلا به سرطان سینه افزایش می یابد.

۲٫ استفاده از موچین:

اگر برای برداشتن موهای سینه خود از موچین استفاده می کنید، پیشنهاد می کنیم این روش را ترک کنید. کشیدن موهای سینه به فولیکول های پوست این قسمت از بدن آسیب می رساند که منجر به عفونت می شود. موهایی که دوباره در این قسمت رشد خواهند کرد ضخیم تر خواهند شد و می توانند بعدها شما را با شمکل روبرو سازند.

۳٫ به وجود آوردن تروما

اگر همسر شما سینه های شما را به شدت فشار دهد ممکن است سینه هایتان دچار تروما و یا ضربه شود. تروما باعث درد و آسیب رسندن به بافت ها می شود.

۴٫ سیگار کشیدن:

همه ما می دانیم که سیگار کشیدن برای بدن ضرر دارد و سینه ها هم نمی تواند مستثنا باشد. دود سمی که وارد ریه ها و جریان خون می شود، وارد سینه ها می شود و بر کالوژن و الاستین سینه ها تاثیر می گذارد.سیگار کشین مرتبط با سرطان سینه نیز می باشد.

۵٫ روی سینه ها خوابیدن:

اگر عادت به خوابیدن روی سینه دارید بهتر است هر چه زودتر این عادت را ترک کنید. این کار ممکن است به جریان خون و شکل سینه ها تاثیر بگذارد.

۶٫خشک نگه داشتن سینه ها:

پوست سینه بسیار آسیب پذیر است. بنابراین، باید سینه ها را مرطوب نگه دارید.

زندگی رنگی با پورتال رنگی

vote
نظر شما در مورد این مطلب
Subscribe
Notify of
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x