مذاکرات ثبات نفت بخاطر کشمکش ایران عربستان در حاله ای از ابهام

بین الملل , سیاسی ۲۹ فروردین ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

 

مذاکرات ثبات نفت بخاطر کشمکش ایران عربستان

مذاکرات ثبات نفت در دوحه قطر – ایران و عربستان در کشمکش مسائل سیاسی

روز یکشنبه عربستان سعودی مدعی شد پیوستن ایران به معاملات ثبات جهانی در تولیدات نفت، سبب به خطر افتادن قرارداد و پیمان های بین تولید کنندگان اوپک و غیر اوپک خواهد شد که تاکنون فرض می کردند به کاهش و نوسانات قیمت نفت خام کمک خواهد شد، لذا این کشور خواستار حذف ایران از این بخش شد.

بسیاری از ۱۸ کشور عضو اوپک و غیر اوپک شامل روسیه در نشست صبح یکشنبه در دوحه قطر دور هم جمع شدند که این به منزله تصدیق نشست حول بررسی شرایط و اقدامات مبنی بر کاهش سطح تولید و تجارت از فوریه تا اکتبر ۲۰۱۶ می باشد.

 

مذاکرات ثبات نفت طبق منابعی در اوپک: این نشست با توجه به صحبت های دبیر عربستانی اوپک که ( از شرکت کنندگان  خواسته تمام اعضای اوپک در ایجاد ثبات قیمت نفت شرکت کرده و سهیم شوند )، فعلا به تعویق افتاده است. ریاض پیشتر نیز بر حذف ایران از مذاکرات تاکید داشته است، زیرا تهران پایداری تولیدات را رد کرده است و بر بدست آوردن مجدد سهام بازار بعد از لغو تحریم های غرب علیه خود اصرار داشته است .

با به مشکل خوردن مذاکرات، وزرای نفت در دوحه با امیر قطر شیخ تمیم بن حمد آل ثانی که نقش ویژه ای در پیشبرد ثبات خروجی نفت در ماههای گذشته داشته است، ملاقات کردند.

اما خبرهایی به گوش می رسد که هیچ نقطه مشترکی از سرتیتر مطالب قبلی وجود ندارد .

گفته می شود تولید کنندگان در داخل و خارج سازمان کشورهای صادرکننده نفت باید با تولید نفت با ثبات در حد قابل قبول موافقت کنند که این تا زمانی که تمام کشورهای اوپک و صادرکنندگان بزرگ نفتی در آن مشارکت کنند، ادامه می یابد .

Please Login to comment