مراقب ارتباط با این افراد کچل باشید!

پزشکی و سلامت5 ۰۱ شهریور ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

مراقب ارتباط با این افراد کچل باشید!

کچلی یکی از مشکلات پوستی است که گریبانگیر برخی از خانمها و آقایان می شود و البته این مشکل بیشتر در بین مردان مشاهده می شود. کچلی و ریزش مو دلایل گوناگونی دارند و البته انواع مختلفی دارد که در این مطلب بیشتر در این مورد با هم صحبت کرده ایم.

کدام نوع کچلی واگیردار است؟!

یک متخصص پوست گفت: عفونت‌های قارچی موی سر که متأسفانه به راحتی از فردی به فرد دیگر سرایت می‌کند، تنها طاسی واگیردار به شمار می‌آید.

به گزارش پورتال رنگی؛ پرویز طوسی متخصص پوست و رئیس مرکز تحقیقات پوست دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار داشت: ریزش مو یکی از عواملی است که می تواند فرد را با مشکلاتی روبرو کرده و روند زندگی وی را مختل کند. برای مقابله با ریزش مو ابتدا باید با عوامل متعدد بروز آن آشنا شد.

مراقب ارتباط با این افراد کچل باشید! (۲)

این متخصص پوست درباره علت های ریزش مو، بیان کرد: دلایلی همچون سوختگی، قرارگرفتن در معرض اشعه ایکس، عفونت های قارچی میکروبی، خونریزی و جراحی های شدید، مصرف داروهای ضد سرطان و پرکاری تیروئید می توانند تاثیر قابل توجهی بر ریزش مو داشته باشند.

وی ادامه داد : در این میان ریزش مو ناشی از عفونت‌های قارچی به راحتی قابل انتقال بوده و در سنین قبل از بلوغ به شکل طاسی سر اتفاق می‌افتد.

رئیس مرکز تحقیقات پوست دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه ریزش مو قارچی نشانه های مختلفی دارد، عنوان کرد: شکنندگی و تغییر رنگ مو به خاکستری و یا پوسته پوسته شدن کف سر از علایم ریزش مو قارچی به شمار می‌آید. همچنین عدم رعایت بهداشت مثل تماس پوست خراشیده با خاک منجر به سرایت این بیماری از حیوان به انسان و انسان به انسان می‌شود.

وی با اشاره به اینکه بیماری قارچی به راحتی سرایت می کند، افزود: متاسفانه ریزش مو قارچی به آسانی و با هر تماس مستقیمی از طریق وسایل شخصی بیمار و موهای ریخته شده قابل انتقال است. به همین خاطر اگر یکی از اعضای خانواده دچار این مشکل شد باید بقیه افراد خانواده نیز معاینه شده و درصورت سرایت در همان مراحل ابتدایی درمان شوند.

طوسی در راستای روند درمانی این بیماری یادآور شد: در صورت بروز مشکل باید به پزشک مراجعه کرد چرا که عفونت‌های قارچی در کف‌سر به راحتی با داروهای ضدقارچ قابل درمان است. این در حالی است که در صورت تعلل در درمان، امکان رویش مجدد مو وجود ندارد.

انواع کچلی سر

انواع کچلی سر

کچلی سر انواع گوناگونی دارد. این بیماری براساس نوع قارچ بیماری زا (میکروسپوریک یا تریکوفیتیک) و محل نفوذ اسپورهای بیماریزا شامل اندوتریکس (داخل ساقه مو) و اکتوتریکس (خارج ساقه مو) تقسیم بندی می شود. ممکن است کچلی سر با التهاب همراه باشد یا کاملا غیر التهابی باشد.

کچلی ساده

در کچلی های ساده ، موهای سر سست شده و به صورت نواحی گرد یا بیضی با حدود مشخص می ریزد در ناحیه طاسی پوسته ریزی (مانند شوره ) هم دیده می شود. در واقع علت ریزش موها ، شکسته شدن آن ها در سطح پوست سر است. کچلی سر مسری است و می تواند چند نفر از خواهر برادرها یا تعداد زیادی از دانش آموزان یک مدرسه را مبتلا کند. انتقال آلودگی از طریق صندلی ها ، کلاه ، شانه حوله و روبالشی انجام می شود.

خوشبختانه پس از درمان مناسب این نوع کچلی ها ، موهای سر رشد کرده کاملا به وضع اولیه بازخواهند گشت و اثری از طاسی باقی نخواهد ماند. عدم درمان به موقع به جز انتشار آلودگی به اطرافیان عارضه چندانی ندارد.

مراقب ارتباط با این افراد کچل باشید! (۱)

فاووس

یک نوع کچلی شدید و مزمن است . در این نوع کچلی پوسته ها به صورت دلمه های خمیری شکل زرد رنگ با بوی نامطبوع بر روی پوست سر چسبیده است. گاهی منطقه وسیعی از موهای سر گرفتار می شود. عامل بیماری قارچی است بنام تریکوفیتون شوئن لاینی. اگر موهای آلوده را با لامپ وود ( لامپ wood اشعه فرابنفش با طول موج بلند می تاباند ) مشاهده کنیم ، فلورسانس سبز را نشان می دهد. متاسفانه اگر فاووس به موقع درمان نشود پوست و موی سر آسیب می بیند و طاسی دائمی وسیع برجای می ماند.

کچلی التهابی

ممکن است کچلی با التهاب همراه باشد که معمولا منشا حیوانی دارد. عامل بیماری قارچی است به نام تریکوفیتون. این کچلی در ابتدا به صورت یک توده آماسی دردناک است که به سرعت بزرگ تر و ملتهب تر شده و به شکل یک توده متورم سفت به قطر چند سانتیمتر درمی آید و از آن چرک خارج می شود.به تدریج موهای آن منطقه کاملا می ریزد. گاهی غدد لنفاوی منطقه بزرگ شده و بیمار تب می کند. اگر درمان به موقع انجام شود موها مجددا رشد خواهند کرد اما اگر درمان به موقع و درست انجام نشود فولیکول های مو از بین می روند و طاسی دائمی برجای می ماند. در درمان کچلی التهابی می توان علاوه بر داروی ضد قارچ یک دوره کوتاه از کورتیکوسترویید خوراکی استفاده نمود.

پورتال رنگی _ مراقب ارتباط با این افراد کچل باشید!

منبع: سلامت نیوز – تهران هایر

Be the First to Comment!