مربای توت فرنگی و روش تهیه و نگهداری آن

مربا و مارمالاد ۱۶ خرداد ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

مربای توت فرنگی و روش تهیه و نگهداری آن

مربای توت فرنگی و روش تهیه و نگهداری آن

مربای توت فرنگی و روش تهیه و نگهداری آن : در نسخه های قدیمی مربای توت فرنگی دست ساز از مواد بسیار کمی استفاده میشود.این مواد عبارت اند از : توت فرنگی، شکر دانه ریز و  آب لیمو. در تهیه این مربا از هیچگونه ماده نگهدارنده ای استفاده نمیشود و مقداری معادل دو فنجان دارد.
این مقدار کم برای روکش کردن بیسکویت ها و یا نان تست و همچنین قرار دادن روی مافین های انگلیسی بسیار کافی میباشد. همچنین میتوانید مربا را گرم کرده و روی پنکیک خود را بپوشانید.
حال سوال اینجاست که چگونه از مربا در برابر آلودگی های احتمالی محافظت کنیم.
ابتدا ظرف مربا را  قبل از پر کردن در داخل آب گرم و کف که در حال جوشیدن هست قرار دهید. به این دلیل که قصد دارید شیشه مربا در یخچال قرار دهید پس نیازی نیست که مربا را داخل زودپز قرار دهید تا دوباره بجوشد.مرکز بین المللی حفظ غداهای خانگی توصیه میکند که این مربا را حد اکثر به مدت سه هفته در یخچال یا فریزر نگداری کنید.اگر قصد دارید تا از این مربا در دمای محیط نگهداری کنید پس زمان نگهداری از آن کاهش میابد. نشانه های فساد تنها چند هفته پس از تولید این مربا قابل مشاهده میباشد.

۲ دستور پخت مربای توت فرنگی

دستور اول : پخت مربای توت فرنگی

مواد لازم :

  • توت فرنگی ریز و سفت و رسیده : ۱ کیلو گرم
  • شکر : ۱ کیلو گرم
  • وانیل ( در صورت تمایل ) : ۱ قاشق چای‌خوری

طرز تهیه :

رایج‌ترین روش برای درست کردن مربای توت فرنگی به شرح زیر است:
پس از آنکه دم توت‌فرنگی‌ ها را جدا کردید و آنها را خوب شستید، توت‌ فرنگی‌ها را داخل قابلمه‌ای که بهتر است لعابی باشد بریزید، لابه‌لای آنها شکر بپاشید و حدود ۸ الی ۹ ساعت بگذارید تا توت‌فرنگی‌ها به اصطلاح آب بیندازند. سپس قابلمه را روی شعله زیاد اجاق گاز قرار دهید. هنگام جوشیدن، کفی روی سطح مربا ایجاد می‌شود که بهتر است آن را یکی دوبار بگیرید. در صورتی که مایل هستید طعم وانیل نیز در مربای شما باشد حالا هنگام اضافه کردن وانیل است. وقتی که شربت مربا قوام آمد، قابلمه را از روی اجاق گاز بردارید. برای آماده شدن مربای توت‌فرنگی، به حدود نیم‌ساعت زمان نیاز است؛ هر چه این مدت طولانی‌تر شود، مربا تیره‌رنگ‌تر می‌شود.
شربت توت فرنگی : در صورتی که می‌خواهید از شربت مربا نیز به صورت جداگانه استفاده کنید، پیش از پخت کامل توت فرنگی‌ها، مقدار زیادی از آب آن را به داخل ظرف دیگری منتقل کنید و سپس با اضافه کردن مقدار نیم کیلوگرم شکر به توت‌فرنگی‌های داخل قابلمه، حرارت دادن را برای چند دقیقه دیگر ادامه دهید تا شربتی که بعد از اضافه کردن شکر حاصل شده نیز قوام بیاید.
نکته: در چنین شرایطی مدت زمان نیم‌ساعته برای پخت کامل توت فرنگی باید کم شود زیرا در غیر این صورت توت فرنگی‌ها در مرحله دوم حرارت دیدن، له می‌شوند یا تغییر رنگ می‌دهند.

مربای توت فرنگی و روش تهیه و نگهداری آن

دستور دوم : پخت مربای توت فرنگی

مواد لازم :

  • توت فرنگی : ۱ کیلوگرم
  • شکر : ۱ کیلوگرم
  • آبلیمو : ۲ قاشق غذاخوری

طرز تهیه مربای توت فرنگی روش اول:

دم توت فرنگی ها را بگیرید ، سپس آنها را شسته و از وسط نصف کنید؛ شکر را لابلای توت فرنگی ها بریزید و بگذارید ۲۴ ساعت در یخچال بمانند تا توت فرنگی ها آب بیندازند.
توت فرنگی ها را درون قابلمه بریزید و روی حرارت متوسط قرار دهید تا به جوش بیاید، هنگام جوشیدن کف روی مربای توت فرنگی را بگیرید، پس از اینکه شربت مربا قوام آمد قابلمه را از روی حرارت بردارید.
برای آماده شدن مربای توت‌فرنگی به حدود نیم‌ساعت زمان نیاز است و هر چه این مدت طولانی‌تر باشد مربا تیره تر می شود؛ در پایان کار آبلیمو را برای جلوگیری از شکرک زدن اضافه کنید و این کار را حتما در انتهای پخت مربای توت فرنگی انجام دهید تا مربا تیره نشود ، در قابلمه را در زمان پخت باز بگذارید تا مربای توت فرنگی تیره نشود.

طرز تهیه مربای توت فرنگی روش دوم :

برخی ها مربای توت فرنگی را به روش دیگری آماده می کنند، در این روش پس از شستشوی توت فرنگی‌ ها مقداری شکر را در یک لیوان آب بریزید و روی شعله اجاق بگذارید تا بجوشد، در مدت زمان جوشیدن آب و شکر، کف روی آب را بگیرید و پس از آن که شربت کمی غلیظ شد توت فرنگی‌ها را به آرامی داخل شربت بریزید و بگذارید روی شعله اجاق گاز چند دقیقه بجوشند تا مربای توت فرنگی پخته شوند.
نکته : هیچ گاه از قاشقی که خوب تمیز نشده برای هم زدن مربای توت فرنگی استفاده نکنید چون موجب می شود مربا توت فرنگی زود کپک بزند.

نشانه قوام آمدن مربا توت فرنگی:

وقتی مربای توت فرنگی بیش از حد بجوشد شکرک میزند
مقداری از شربت توت فرنگی را در قاشقی بریزد ، اگر شیره پس از خنک شدن سریع از قاشق نریخت یعنی که شربتش قوام آمده است.

دلیل کپک زدن مربای توت فرنگی:

شکر مربا کم باشد، قوام نیامده باشد، مربای توت فرنگی کاملا پخته نشده باشد.

دلیل شکرک زدن مربای توت فرنگی:

این حالت معمولاً در مرباها و شیره ها دیده می‌شود، وقتی شیره یا مربای توت فرنگی بیش از حد بجوشد یا آنکه شیرینی آن کم باشد شکرک می‌زند و برای رفع شکرک مربای توت فرنگی باید در شربت یا مربا کمی آب جوش و مقداری آبلیمو اضافه کنید و بگذارید چند جوش بزند تا شکرک آن از بین برود.

پورتال رنگی _ مربای توت فرنگی و روش تهیه و نگهداری آن
منبع: بیتوته
مربا توت فرنگی

برچسب ها
loading...

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که در این بحث شرکت می کنید !