مزاج‌ ها و آدم‌ ها

طب سنتی ۲۳ تیر ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

دانشمندان طب سنتی ایران معتقدند مزاج‌ ها بی‌ نهایت است و مزاج هیچ فردی مشابه دیگری نیست؛ همان‌طور که اثر سر انگشتان افراد متفاوت است، ولی برای یادگیری اولیه و همچنین سهولت انجام دستور العمل‌ها، طبقه‌ بندی چهار گانه مزاج‌ ها می‌تواند تا حد زیادی مشکلات را حل کند.

بر‌ این‌ اساس، در یک طبقه‌ بندی ساده، افراد سالم به ۴ گروه مزاجی تقسیم می‌شوند. در واقع، اگر بدن انسان از مقادیر متناسب خاک، آب، هوا و آتش ترکیب شده باشد، «مزاج معتدل» به وجود می‌آید که صرفا در حالت فرضی وجود دارد.

اگر یکی بر دیگری برتری داشته باشد، مزاج‌ های چهارگانه اصلی؛ یعنی مزاج‌ های «سوداوی، بلغمی، دموی و صفراوی» ایجاد می‌شود.

در شخص «سوداوی»، سردی و خشکی، در فرد «بلغمی»، سردی و تری، در فرد «دموی» گرمی و تری و نهایتا در شخص «صفراوی» ‌گرمی و خشکی غلبه دارد. این کیفیات؛ یعنی سردی و گرمی و تری و خشکی باعث بروز علائمی در فرد می‌شوند که در مبحث آتی ۴ گروه مزاجی مورد بحث قرار می‌گیرد.

تمام این گروه‌ها سالم هستند و اعمال و افعال آنها به خوبی انجام می‌شود، ولی مشخصات بدنی، روانی و اجتماعی‌ شان متفاوت است. درست مانند وسایل نقلیه متفاوتی که هر کدام نسبت به عملکرد خود، دارای مشخصات و ویژگی‌ های خاص خود (از جهت سرعت و قدرت) هستند و این ویژگی‌ ها نه دلیل برتری و نه نشانه پستی است بلکه هر شخص باید ویژگی‌های خود را بشناسد و مطابق آن برنامه‌ ریزی کند و در نهایت وظایف خود را انجام دهد.

این ویژگی‌ ها محصول داده‌ های مادی هر شخص است. داده‌ های معنوی می‌ توانند مشخصات فردی را تغییر دهند، ولی موضوع بحث ما داده‌ های مادی هر فرد و ویژگی‌ های مربوطه است.

انسان تا خصوصیات مزاجی خود را نشناسد، نمی‌ تواند برنامه‌ ریزی درستی برای زندگی‌ اش داشته باشد. سلامت و دستور العمل‌ های آن متکی بر شناخت کافی از خود فرد است.

loading...

اولین نفری باشید که در این بحث شرکت می کنید !