مزایای ورزش برای بچه‌های مبتلا به اوتیسم

بهداشت و سلامت کودک ۰۱ شهریور ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

ورزش می‌ تواند آمادگی جسمانی کودکان و نوجوانان مبتلا را افزایش دهد و کسب مهارت، موفقیت، اعتماد به‌ نفس و روابط اجتماعی آنها را نیز بالا ببرد.

ورزش‌ های منظم باعث بهبود رشد در کودکان می‌ شود چراکه از طرفی، فعالیت فیزیکی باعث کاهش گلوکز و در نتیجه ترشح هورمون رشد می‌ شود و از طرف دیگر باعث منظم شدن و افزایش خواب و تغذیه کودک خواهد شد که این عوامل برای رشد کودکان ضروری هستند.

به علاوه، فعالیت‌ های منظم باعث افزایش تراکم استخوانی و کاهش احتمال بروز پوکی استخوان و درد های مفاصل در بزرگسالی می‌ شود، ولی برای ورزش باید با متخصصان طب فیزیکی و ورزش مشورت کرد زیرا گاهی انتخاب نادرست در ورزش مضرات جبران‌ ناپذیری به‌ خصوص برای کودک ایجاد می‌کند.

 

مزایای-ورزش-برای-بچه‌های-مبتلا-به-اوت/

اما تحقیقات نظام مند در زمینه تاثیر ورزش در بهبود این اختلال هنوز هم کم و فقط در گروه‌ های شرکت‌ کننده کوچک است. تصور کلی‌ ای که از نتایج موجود تا سال ۱۹۹۸ به‌ دست آمده، نشان می‌ دهد تمرین بدنی نه‌ تنها باعث بهبود وضعیت جسمی می‌ شود بلکه رفتار های ناسازگارانه اوتیسم را نیز کاهش می‌ دهد.

کودکان اوتیستیک نسبت به کودکان معمولی در عین اینکه فعالیت کمتری دارند، بیشتر هم در معرض خطر هستند چرا که شیوه زندگی بی‌ حرکتی دارند که خطرات ناشی از بیماری‌ های قلبی، دیابت و چاقی را در آنها افزایش می‌ دهد.

از آنجا که ثابت شده ورزش در جمعیت عادی وسیله‌ ای موثر برای جلوگیری از این مشکلات است، این احتمال وجود دارد که در جمعیت اوتیسم نیز موثر باشد.

مزایای ورزش برای بچه‌های مبتلا به اوتیسم

تحقیقات نشان می‌ دهد تمرین فیزیکی باعث بهبود مهارت‌ های اجتماعی، ارتباطی و حرکتی، کاهش رفتار های کلیشه‌ ای کودکان اوتیسم و رفتار های خود تحریکی آنها می‌ شود.

در مجموع غربالگری جهانی از متون مربوطه نشان می‌ دهد تمرین فیزیکی یک رویکرد معقول است که به انواع مشکلات مرتبط با ASD می‌پردازد، اما متاسفانه هنوز مطالعات و تحقیقات زیادی انجام نگرفته تا بتواند ما را در یافتن نوع ورزش و مداخلات تمرینی که در درمان ASD مفیدتر باشد، هدایت کند.

مزایای ورزش برای بچه‌های مبتلا به اوتیسم

تحقیقاتی که تا امروز انجام گرفته بیشتر به صورت انفرادی یا در گروه‌ های کوچک بوده (مثل شنا و پیاده‌ روی) و در زمینه ورزش‌ هایی که به معنای واقعی گروهی باشد(مثل فوتبال) مطالعه‌ ای انجام نشده است. در ضمن، لازمه شرکت افراد اوتیستیک در برنامه‌ های ورزشی بهبود مهارت‌ های حرکتی آنهاست ولی آنچه روشن است، فعالیت‌های ورزشی یکی از موثرترین راه‌ ها برای غلبه بر ناتوانی است.

مزایای ورزش برای بچه‌های مبتلا به اوتیسم

loading...

اولین نفری باشید که در این بحث شرکت می کنید !