مشکلات جسمی که به ما علائم بیماری را هشدار می دهند

زندگی سالم ۰۲ مهر ۱۳۹۶ بدون دیدگاه

اگر این علائم را دارید حتما به پزشک مراجعه کنید

بدن ما بعضا در مورد ضرورت رفتن به نزد پزشک به ما اخطارهای عجیبی می دهد که باید آن ها را بسیار جدی گرفت و غفلت در خصوص این علائم می تواند عواقبی برای سلامتی به همراه داشته باشد.در عصری که دستگاه های بررسی علائم بیماری آنلاین و صحبت زنده کامپیوتری با متخصصین پزشکی بوجود آمده است، وقوع هیپوخاندریا ( یا خود بیمار انگاری، نگرانی بیش از حد و بدون دلیل در خصوص وضعیت سلامت جسمی) بسیار محتمل می شود. دانستن علائم عجیب مشکلات جدی سلامتی بدن، نکته ی خوبی است. البته این علائم اغلب زمانی پدیدار می شوند که بیماری نگران کننده ای وجود ندارد، اما باز هم این نکات می توانند در زمان و هزینه مردم برای کشف بیماری کمک کنند و یا حتی زندگی افراد را نجات دهند.

درد در ناحیه فک

فک در واقع فاصله ی نزدیکی با قلب دارد و حتی در نبود درد در ناحیه ی قفسه سینه، درد ناگهانی فک می تواند نشان دهنده ی انسداد عروق قلبی باشد. اگر فک درد با تنگی نفس و درد در ناحیه ی قلب همراه بود، می تواند نشانه ی صریحی از مشکلات قلبی عروقی باشد که مراجعه فوری به دکتر را می طلبد.

تورم زانو

دکترها اغلب موارد تورم زانو را بررسی می کنند تا نسبت به عملکرد کلیه ها اگاهی پیدا کنند. این کار به این دلیل است کاهش فعالیت کلیه و یا خرابی کلیه باعث دفع نشدن مقدار زیادی سودیوم از بدن شده و این موضوه باعث تورم در ناحیه ی پا و زانو می شود.

آسم

مشکل تنفس و تنگی قفسه سینه می توانند علائم بیماری های مختلفی نظیر حساسیت فصلی و اضطراب باشند، اما در کنار این موارد، ممکن است دلیلی برای مشکلات حادتر نظیر وقوع حمله ی قلبی نیز باشند. اگر سرخرگ دچار انسداد شود، کل قفسه سینه تحت تاثیر قرار گرفته و خود را به شکل تنگی نفس نشان می دهد.

سکسکه هایی که متوقف نمی شوند

سکسکه می تواند دلیلی برای اختلالات محلی نظیر تومور و یا سلول های سرطانی در گلو باشد. سکسکه های بدون انقطاع نیز خطر وقوع مشکلاتی در مغز، نظیر سکته را گوشزد می کند.

لرز مداوم

سرماخوردگی مداوم نشان از مشکلی در بدن است. این پدیده به مشکلات تیروئید، مخصوصا تیروئید ضعیف، اشاره می کند. تیروئید ضعیف میزان انرژی که قرار است شما بسوزانید را کاهش داده و بعضی مواقع دمای بدن را کاهش داده و منجر به لرز کردن بدن می شود.

تغییر در عادت های کار کاردن روده

حتی اگر دوست نداشته باشید که در مورد مدفوع صحبت شود، مهم است که بدانید عمل دفع شاخصه ای برای سلامتی بدن است. تغییر در عملکرد دستگاه گوارش، نظیر اسهال، یبوست و وجود خون یا مخاط در مدفوع نشان دهنده ی مشکلاتی اساسی هستند. بعضی از رایج ترین عوامل این مشکل عبارتند از سندرم روده، سرطان، انگل های روده و اضطراب.

درد زبان

درد در ناحیه زبان نشان دهنده ی کمبود ویتامین ب ۱۲ است و ممکن است علامت کم خونی باشد. زمانی که زبان درد با خستگی و ضعف و یا ناخن های شکننده همراه باشد، فاقد ویتامین ب ۱۲ است. با انجام تست خون، سطح ویتامین ب ۱۲ تعیین شده و پس از ان دکتر ممکن است قرص ویتامین و یا رژیم غذایی را تجویز کند.

موی زائد صورت و یا طاسی مردانه در بانوان

ممکن است مطرح کردن این علائم پیش دکتر سخت باشد، اما برای اشاره به عوامل بیماری (مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک) مفید هستند. این بیماری سیستم غدد درون ریز را مختل می کند و ممکن است در تخمدان ها کیست ایجاد نماید. سیستم غدد درون ریز هورمون های سراسر بدن را تنظیم می کند.

عطش سیری ناپذیر

دیابت ، بسته به نوع آن، باعث می شود که انسولین خون کاهش یابد. این پدیده منجر به آن می شود تا اندام های بدن سخت تر از قبل فعالیت کرده تا خون را تنظیم کنند و به بدن فرمان داده تا مواد زائد بدن را بیش از پیش دفع کند و همین باعث احساس کم آبی و عطش سیری ناپذیر می شود.

مور مور شدن دست و پا

دیابت به اعصاب بدن آسیب زده و خود را به شکل مورمور شدگی و درد در اعضای بدن نشان می دهد. اکثر افراد قبل از درد، مورمورشدن را حس می کنند. تکرار این احساس در دست و پا می تواند نشانه ای برای وجود بیماری دیابت در بدن می باشد.

از دست دادن حس چشایی

محققین هنوز نمی دانند که بیماری آلزایمر چیست و چگونه عمل می کند، اما می دانند که این بیماری مغز را تحت تاثیر قرار داده و به سیستم عصبی حمله می کند. یکی از علائم این بیماری از دست دادن حس چشایی است که می تواند در مراحل اولیه بیماری و قبل از شروع سایر علائم آشکار دیگر رخ دهد.

Please Login to comment