هشدار در مورد مصرف ماهی در مادران باردار

پزشکی و سلامت2 ۰۷ اسفند ۱۳۹۴ بدون دیدگاه

هشدار در مورد مصرف ماهی در مادران باردار

دوران بارداری یکی از مهمترین مراحل زندگی هر خانمی است که حساسیت های خاص خود را دارد. یکی از این حساسیت ها نوع مواد غذایی مورد مصرف خانمهای باردار است. این مطلب از دلنگاره را به تغذیه مادران باردار اختصاص داده ایم.

 مصرف ماهی در مادران باردار

یک مطالعه جدید نشان می دهد نوزادانی که مادرشان در طول دوره بارداری میزان زیادی ماهی مصرف کرده اند، بیشتر در معرض ابتلا به چاقی در دوره کودکی قرار دارند. تیم تحقیق دانشگاه کرت یونان به سرپرستی دکتر «لدا چاتزی» داده های مربوط به بیش از ۲۶ هزار زن باردار و فرزندانشان را در آمریکا و اروپا مورد مطالعه قرار دادند. وزن این کودکان تا سن ۶ سالگی تحت کنترل بود.

 

محققان دریافتند کودکانی که مادرشان در طول بارداری بیش از سه وعده ماهی در هفته خورده بود سرعت رشد بالای از زمان تولد تا ۲ سالگی داشتند. همچنین در سن ۴ و ۶ سالگی بیشتر در معرض اضافه وزن یا چاقی قرار داشتند. به گفته این تیم تحقیق، آلاینده های ارگانیک موجود در ماهی می تواند موجب اختلال در هورمون های بدن شود و ریسک چاقی را افزایش دهد.

 

در حال حاضر هم سازمان غذا و دارو آمریکا و همچنین سازمان حفاظت از محیط زیست توصیه می کنند زنان باردار، زنان شیرده یا زنانی که قصد بارداری دارند نباید بیش از سه وعده ماهی در هفته بخورند تا بدین ترتیب تاثیرات ناشی از مواد سمی نظیر جیوه به حداقل برسد.

loading...

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که در این بحث شرکت می کنید !