مصرف نمک، کی و کجا ؟

خواص خوراکی ها ۲۴ مهر ۱۳۹۶ ۳ دیدگاه

مصرف متعادل نمک در برنامه غذایی چنان اهمیت دارد که مقدار دریافتی روزانه آن در نظامیان در مناطق گرم تا ۳۰ گرم یعنی ۵ برابر افراد عادی هم توصیه می‌شود. نمک از موادی است که عمدتاً توصیه به کاهش مصرف آن می‌شود. کم‌کردن مصرف نمک، این رایج‌ترین چاشنی غذایی، برای برخی افراد ضروری است اما نه برای همه. البته سال‌هاست که در محافل پزشکی در مورد مصرف نمک مباحثات داغی در جریان بوده است و پرسش محوری هم این بوده است: آیا باید نمک کمتری بخوریم؟ بعضی از ما وقتی که به اندازه کافی به ما نمک (سدیم) نرسد در معرض خطر کم شدن میزان نمک قرار می‌گیریم. جوی دوبوست که یک PHD است، اکثر مردم مقدار کافی از مقدار سدیم مصرف می‌کنند که مقدار بیشتری از توصیه های ۲۳۰۰ میلی‌گرم در روز نیست. متوسط رژیم غذایی آمریکایی احتمالاً همراه با مقدار کافی نمک است؛ بنابراین اگر شما مقدار بیشتری از این ماده خوراکی را مصرف می‌کنید، شما احتمالاً دچار اندکی نگرانی در مورد میزان سدیم بدن خود هستید. استثنائاتی وجود دارد که ما در آن باید مصرف نمک خوراکی را افزایش دهیم. اگر هر یک از موارد موجود در این لیست در مورد شما صدق کند یا اگر فکر می‌کنید که مصرف نمک خود را به دلایل دیگری می‌خواهید افزایش دهید، ابتدا یک یا دو هفته میزان مصرف سدیم خود را با دقت بررسی کنید. برنامه هایی مانند SuperTracker یا MyFitnessPal می توانند به شما کمک کنند. همچنین با اندازه‌گیری میزان نمک غذا و تغذیه با استفاده از پایگاه اطلاعات غذایی USDA، به تشخیص میزان سدیم مصرفی شما در تمام مواد غذایی و یا مواد غذایی بدون بسته بندی کمک می‌کند. در نهایت و مهم تر از همه، قبل از اینکه مشغول مصرف نمک شوید، با پزشک خود مشورت کنید. حالا این هشدارها را کنار بگذارید، چه زمانی هایی ممکن است نمک بیشتر برای شما گزینه مناسب باشد؟
مصرف بیش از اندازه نمک تعادل کلسیم بدن را بهم زده و موجب میشود که کلسیم را که ساختار اصلی استخوان را تشکیل میدهد بدلیل مصرف بیش از حد سدیم (نمک) باعث کاهش جذب کلسیم و افزایش دفع کلسیم استخوان گردد که این حالت برای زنان در سنین بالا و کودکان در حال رشد مناسب نمی باشد.

اگر شما در برخی از تمرینات شدید ماراتن شرکت می‌کنید

مصرف نمک - اگر شما در برخی از تمرینات شدید ماراتن شرکت می‌کنید

ورزشکارانی که در طول تمرینات شدید برای یک دوره زمانی طولانی مانند یک ساعت یا بیشتر تمرین می‌کنند، ممکن است در یک زمان هایی نیاز به افزایش سدیم داشته باشند. هیپوناترمی می‌تواند زمانی رخ دهد که یک عارضه ناشی از افت سطح سدیم در خون است که باعث سرگیجه، سردرگمی، ضعف و حتی مرگ می‌شود.  درحالی که  این مشکل چندان شایع نیست، هیپوناترمی زمانی می‌تواند رخ دهد که مردم به شدت عرق می‌کنند و آب زیادی را وارد بدن بدون جایگزینی سدیم می کنند، درحالی که سطوح سدیم بدن در حال کاهش است. اگر شما فقط یک تمرین خسته کننده یا اگر در طول یک تمرین استقامتی، شما در معرض هر کدام از علائم هستید، خوردن برخی مواد غذایی سالم می‌تواند سطوح سدیم را در بدن شما را بهبود بخشد.

اگر شما در آب و هوای داغ و خفه کننده زندگی می کنید

مصرف نمک - اگر شما در آب و هوای داغ و خفه کننده زندگی می کنید

یک بار دیگر، عرق کردن بیش‌ از حد می تواند باعث کاهش سطوح سدیم  در بدن شود. همان طور که در تمرینات شدید، عرق کردن بیش از حد می‌تواند در برخی موارد منجر به هیپوناترمی شود، اگر شرایط آب و هوایی سبب عرق کردن شدید و سردرد، سرگیجه یا تشنگی دیوانه کننده در شما شود، برخی از نمک‌های خوراکی  که می‌خورید، ممکن است علائم شما را تسکین دهند.

اگر شما یک مشکل پزشکی دارید ممکن است نیاز به مصرف نمک خوراکی داشته باشید

مصرف نمک و بیماری کلیوی

نفروپاتی که باعث  دست دادن نمک می‌شود، یک نوع از بیماری کلیه است که در آن بدن شما به دشواری قادر به حفظ سطوح کافی سدیم است. افراد مبتلا به این وضعیت، سدیم اضافی بدن خود را در ادرار از دست می‌دهند و نیاز به تلاش جدی برای حفظ سطح سدیم خوددارند. اگر این کار را نکنند در نتیجه ممکن است یک‌بار دیگر این امر منجر به هیپوناترمی باشد که می‌تواند علائمی مانند سرگیجه، سردرد، ضعف یا خستگی را ایجاد کند. در صورت مواجهه با این مشکل با پزشک خود در این زمینه تماس بگیرید.

اگر شما داروهای دیورتیک مصرف می کنید

مصرف نمک و اگر شما داروهای دیورتیک مصرف می کنید

با افزایش میزان تولید ادرار به خاطر مصرف چندین دارو به‌خصوص داروهای دیورتیک می‌توانند منجر به عدم تعادل مواد معدنی در بدن شما شود. درحالی‌که این درست است که اغلب دیورتیک ها برای کسانی که دارای فشارخون بالا هستند تجویز می‌شود و همچنین درست است که خوردن بیش‌ازحد نمک می‌تواند برای افرادی که دارای فشارخون بالایی هستند خطرناک باشد؛ اما ممکن است زمانی که فردی که دیورتیک مصرف می‌کند، دچار کمبود سدیم در بدن شود و نیاز به مصرف نمک خوراکی برای جبران این کمبود پیدا کند.

اگر شما جز افراد سالمند هستید و فکر شما به‌ هم‌ ریخته است

مصرف نمک و اگر شما جز افراد سالمند هستید و فکر شما به‌ هم‌ ریخته است

سلامت و پیری، سالمندان، به ویژه در افراد بالای ۸۰ سال سن یا بالاتر، ممکن است با افزایش مصرف نمک خود، تقویت مغز را تجربه کنند. گروه تحقیقاتی دریافت که در مقایسه با افراد سالخورده در رژیم‌های کم‌سدیم، افرادی که مقدار متوسطی از سدیم را مصرف می‌کنند، در برخی از آزمایش‌ها عملکرد مغز نتیجه بهتری داشتند. لازم به ذکر است که این مطالعه مقدماتی است؛ بنابراین درحالی‌که ممکن است مقداری سدیم اضافی به مغز شما سود برساند، تا توسط پزشک خود اطمینان پیدا نکرده‌اید، به سراغ آجیل‌های آغشته به نمک نروید.

اگر شما از این سندرم نادر رنج می برید

نمک نمک و اگر شما از این سندرم نادر رنج می برید

دسته‌ای از مشکلات که به‌طورکلی به‌عنوان سندرم بارتتر شناخته می‌شوند، می‌تواند توانایی کلیه شمارا برای پردازش نمک مصرفی توسط شما تحت تأثیر قرار دهد. اپل می‌گوید، اساساً، مقدار زیادی سدیم در ادرار شما ترشح می‌شود و به بدن شما  باز جذب نمی‌شود.  این مشکل یک وضعیت نادر است و از ناهنجاری های ژنتیکی ریشه دارد. علائم این سندرم شامل همه چیز از استفراغ و تشنگی بیش از حد تا گرمای شدید بدنی است. مجدداً باید قبل از بالا بردن مصرف نمک خوراکی خود با پزشک خود در این زمینه صحبت کنید.


3
دیدگاه بگذارید

2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
  Subscribe  
Notify of
سارا

منظورم نمک ید دار بود.

سارا

ممنون . خیلی جالب و کامل بود.کلیه از مهمترین اعضای داخلیه ، نباید با مصرف زیاد نمک و املاح زیاد بهش آسیب زد. نمک های درشت سنگ مانند هم چون تصفیه نشدن و املاح و گچ بالایی دارن خطرناکترین. . باید نمک تصفیه شده بود دار مصرف کرد. سلامتی هم نعمت بزرگیه