مطلب داغ برای پدران دختردار

روانشناسی و موفقیت ۲۲ شهریور ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

مطلب داغ برای پدران دختردار

داشتن فرزند یکی از نعماتی است که نصیب والدین می شود و در واقع یک زوج با فرزنددار شدن زندگی شان رنگی دیگر می یابد و رفع مشکلات زندگی مشترک برای زن و شوهر به نسبت گذشته آسان تر می شود. برای والدین نوع رفتار با دختر و پسر باید متفاوت باشد تا تربیتی صحیح برای فرزندانشان شکل بگیرد.

مطلب داغ برای پدران دختردار

تفاوتهای دختر و پسر

رشد مغز

در دخترها نیمکره مغز (نیمکره زبان) سریع تر از پسرها رشد می کند، بنابراین خواندن و صحبت کردن دخترها معمولا بهتر است و نسبت به پسرها دامنه لغات وسیع تری دارند. پسرها منطقی تر و در حل مسائل و معماها موفق ترند. به فرزند خود کمک کنید تا متعادل رشد کند. پسرها را تشویق کنید با شما حرف بزنند و دخترها را تشویق کنید تا با اسباب بازی هایی بازی کنند که به کار کردن با دست نیاز دارند. وقتی فرزند پسر شما به مدرسه می رود ممکن است در نوشتن مشکل داشته باشد و دخترتان فکر می کند که ریاضی برایش سخت است. بیشتر مواقع این تفاوت ها برطرف می شوند، اما بهتر است از نیازهای مختلف فرزندان خود آگاه باشید.

کارکرد مغز

در دخترها احساس و زبان در ناحیه یکسانی از مغز عمل می کنند. برای بیشتر دخترها حرف زدن در مورد احساسات شان راحت است. در پسرها بخش هایی از مغز که در ارتباط با حرف زدن است از مناطقی که به احساسات مربوط است جدا می باشد. بنابراین یکی از سخت ترین سوالات برای پسرها این است که «چه احساسی داری؟». دخترها دوست دارند در مورد مردم و احساسات خود حرف بزنند در حالی که پسرها نیاز دارند در مورد اشیا و مشاغل حرف بزنند. به نظر می رسد پسرها از شش تا سیزده سالگی به مردانگی تغییر وضع می دهند و می خواهند بجنگند و گلاویز شوند و سر و صدا راه بیندازند. آن ها نیاز دارند تماس بیشتری با پدر داشته باشند و وقت بیشتری با او بگذرانند، برخلاف مادر که اغلب در سال های اول اهمیت بیشتری دارد.

واکنش متفاوت نسبت به استرس

تحقیقات نشان می دهد که میزان معینی استرس، یادگیری پسرها را افزایش می دهد اما همان میزان استرس در دخترها باعث کاهش یادگیری می شود. پسرها با دستیابی به اهداف و تمام کردن کارها خود را اثبات می کنند زیرا احساس توانمدی و تسلط دارند. دخترها با کیفیت روابط و نیاز به مشارکت و حمایت از دیگران خود را متمایز می کنند. متوجه باشید فرزند شما چگونه نسبت به فشارهای مدرسه واکنش نشان می دهد. اطمینان پیدا کنید که دخترتان در مورد نگرانی هایش حرف می زند و پسرتان به نحو مناسبی اعتراض می کند.

روانشناسی کودک : رفتار با دختر

به جرات می توان گفت که همه مردها آرزو دارند روزی پدر شوند. دختر یا پسر بودن فرزند به واقع برای پدر و مادر تفاوتی ندارد. اما معمولا می شنویم که پدر علاقه شدید و خاصی به دخترش دارد و نگاه های سرشار از عشق او را همه از همان روزهای تولد می بینند.

آیا عکس العمل پدر نسبت به فرزند دختر یا پسرش متفاوت است؟

این مسئله در بین همه مردان یکسان نیست و در درجه اول به دوران کودکی خود او بر می گردد. برخی از مردان تصور می کنند که می توانند در آینده پدر خوبی برای یک دختر باشند و گروه دیگر خود را پدری ایده آل برای یک پسر می دانند. اما به آن معنا نیست پدر که منتشر تولد پسری است و پس از سونوگرافی متوجه شود به زودی صاحب دختری می شود نتواند پدر خوبی باشد.

طرز رفتار مردها در مقابل فرزند دختر یا پسر، متفاوت است. به همین دلیل است که هیچ یک از ما تا موقعی که بچه نداشته باشیم، نمی توانیم بفهمیم چه والدینی هستیم. اما به هر حال باید بدانیم که نوازش، ابراز محبت و گفتن کلمات محبت آمیز در رشد کودک بسیار مهم است.

علاقه شدید مردان به داشتن فرزند پسر، به رابطه آنها با جنس مونث بر می گردد. چنانکه می بینیم پدرانی که تمایل دارند فقط دختر داشته باشند. معمولا ترس از اینکه فرزندشان رقیب آنها شود، در وجودشان شکل گرفته است. اما باید گفت که این رفتارهای افراطی به ندرت دیده می شود.

نگاه ارزشمندانه به خانم ها و تاثیر آن در رابطه پدر و دختر

این مسئله یکی از نکات بسیار مهمی است که در این باره باید مدنظر داشت. امروزه خانم ها به تحصیلات عالیه می رسند، در شغل های مهمی مشغول به کار می شوند، در زندگی اجتماعی بسیار موفق هستند و… که این نکته می تواند تا حد زیادی نگرانی پدر و مادر را در مورد آینده دخترشان برطرف کند. اما نمی تواند تنها دلیل این علاقه شدید باشد. با این حال، تصوراتی هستند که در زندگی همه ما سایه افکنده است.

دختربچه ها شیرین تر و نازتر هستند و خود را بیشتر پیش پدر محبوب و لوس می کنند و در یک کلمه بسیار مورد علاقه پدر هستند. ناز و نوازش پدرانه نسبت به دختر برای همه آشناست و پدر سعی دارد تا نهایت عشقش را به پرنسس کوچولو ابراز کند. اما توجه داشته باشید. اگر محدودیت هایی برای کوچولوی نازنین که از ۲۰-۱۸ ماهگی سعی می کند ناز بیاورد، قائل نشویم، مشکلاتی در آینده پیش خواهدآمد. به عبارت دیگر، برای اینکه او را برای ارتباط با دیگر مردان در آینده آماده کنیم، از همین الان باید فاصله هایی را در نظر بگیریم.

اعمال محدودیت در این پیوند شیرین

پدر باید با صحبت و رفتارهای صحیح این مسئله را مدیریت کند. دختربچه ها در یک برهه زمانی آرزو دارند پدر را فقط برای خود داشته باشند. آنها حتی دوست دارند مادر را نیز از این رابطه دور نگه دارند؛ چرا که او را برای خود رقیب می دانند. در این شرایط پدر باید هوشمندانه بر این رفتارها کنترل داشته باشد و به او بگوید: «من تو را خیلی دوست دارم. اما همسر مادرت نیز هستم. تو نیز وقتی بزرگ شدی با مردی متناسب خودت ازدواج می کنی.»

مطلب داغ برای پدران دختردار

نقش پدر در رشد شخصیت زنانه دختر

شناخت پدر از حالات زنانگی دختر یکی از مسائل بسیار مهم و حائز اهمیت است. به عنوان مثال، او باید به دخترش بگوید که زیباست، چه لباسی به او می آید، برای تولدش هدایای مثل عروسک، گردنبند و… بدهد. اگر دختر از طرف پدر احساس شناخت و توجه نکند و یا برعکس، به شیوه ای افراطی خانم ها را جنس برتر و ارزشمندتر بداند، در رشد شخصیت او در آینده و حتی پذیرش جنسیت خود دچار مشکلاتی می شود.

جایگاه مادر در رابطه پدر و دختری

تصورات دختربچه ها از زمان نوزادی تا ۳ سالگی در مورد جنس مونث، عملا به خانم های اطرافشان بر می گردد. اما معمولا تنها مرد زندگی آنها پدر است. طبیعتا مادر در شکل گیری ارتباط پدر و دختر نقش دارد، چرا که رابطه با یکی از والدین در برقراری ارتباط با طرف دیگر نیز تاثیرگذار است. پدر، مادر و فرزند مثلث اساسی خانواده را می سازند. پدر نقشی جداکننده را در رابطه مادر و فرزندی دارد. مادر باید به همسرش اجازه دهد تا او نیز به کارهای بچه برسد، حتی اگر نتواند مانند خودش به همه چیز مسلط باشد. او باید به همسرش اعتماد کند، زیرا اوقاتی که فرزند با پدرش تنهاست، برای آنها بسیار مهم است.

خانواده های تک والد

در اکثر موارد جدایی ها، فرزند با مادر زندگی می کند. در این صورت، پیوند شدید مادر و دختر می تواند این خطر را در پی داشته باشد که او همیشه پیش مادرش بماند. دختر کوچولو می تواند نقش حامی را داشته باشد و همیشه وابسته به مادر است که این مسئله می تواند زمینه ساز مشکلاتی از قبیل عدم شناخت و اعتماد به نفس در این بچه ها باشد. بسیار مهم است که مفهوم پدر را در قالب کلمات به بچه بیاموزیم و بگذاریم تا وجود شخصی دیگر مانند دایی، پدربزرگ، همسر جدید مادر و… را به جای پدر در کنار خود حفظ کند. بچه به پدر و مادر نیاز دارد. آنها نقش های متفاوتی در زندگی او دارند و هیچ کدام نیز نمی تواند در غیاب دیگری، جای او پر کند.

پورتال رنگی _ مطلب داغ برای پدران دختردار

منبع: دانشنامه فرزند – بیتوته

loading...

اولین نفری باشید که در این بحث شرکت می کنید !