معجزه ای در درمان سرطان ، درمان اختصاصی بسیار بهتر از درمان های موجود است !

سرطان ۱۵ خرداد ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

معجزه ای در درمان سرطان

در یک تحقیق برجسته مشخص شده است که نوعی درمان که برای هر شخص خاص تجویز می شود ۶ بار موثرتر از درمان های فعلی سرطان است.

پزشکان با افتخار از اعلام این موضوع بیان کردند که این درمان “شخصی شده” بزرگترین کشف در این زمینه بعد از شیمی درمانی است.

در این روش بلافاصله بعد از تشخیص سرطان، تومور توسط پزشکان مورد ارزیابی ژنتیکی قرار می گیرد تا تشخیص دهند که آیا سرطان بدخیم است و آیا باید شیمی درمانی انجام بگیرد و اینکه چه نوع داروهایی لازم است.

این تحقیق که ۱۳۲۰۳ نفر را در برگرفته است، هفته دیگر در بزرگترین کنفرانس سرطان شناسی ارائه می گردد. نتایج آن نشان می دهد که این روش در افزایش شانس زنده ماندن و کاهش خطر سرایت به دیگر نقاط بدن و همچنین بازگشت سرطان تاثیر زیادی دارد.

تحقیق دانشگاه کالیفورنیا نشان می دهد که درمان شخصی شده ،در نابود کردن تومور  (بعنوان یک روش درمان نابود کردن تومور بطور کلی) ۶ بار موثرتر است و طول مدت سلامتی بیمار قبل از بازگشت سرطان – اگر اصلا برگردد-  ۲ بار بیشتر از درمان های فعلی است.

هفته دیگر دانشمندان کالج لندن و دانشگاه کمبریج آزمایش متد جدیدی را  برای تعیین تاثیر این روش در درمان بیماران مبتلا به سرطان سینه شروع خواهند کرد که اگر موفقیت آمیز باشد، سالیانه ۷۰۰۰ زن از شیمی درمانی نجات خواهند یافت.

هم اکنون اکثر بیماران مبتلا به سرطان، به یک روش و براساس نوع سرطان و میزان گستردگی آن درمان می شوند. ابتدا تحت جراحی برای برداشتن تومور قرار می گیرند، سپس شیمی درمانی یا رادیو تراپی می شوند و یا داروهای خاصی را مصرف می کنند. اما محققین معتقدند که این روش یکسان برای همه، باعث می شود برخی بیماران درمان نامناسبی دریافت کنند و داروهایی که برایشان بهتر است به آنها داده نشود.

در روش جدید، بالافاصله پس از تشخیص از تومور نمونه تهیه شده و تست ژنتیکی گرفته می شود. درنهایت براساس کد ژنتیکی و نه تنها براساس نوع سرطان درمان صورت می گیرد. مثلا بیمار با سرطان پروستات توسط داروهای سرطان سینه و تخمدان بخوبی درمان می شود.

درمان “شخصی شده” اخیرا در آمریکا بسیار رایج شده است و بزودی در برنامه درمان عمومی انگلستان (NHS) نیز قرار می گیرد.

درمان سرطان

پروفسور بونو از انیستیتو سرطان شناسی انگلیس می گوید: ” این روش فایده زیادی برای بیماران خواهد داشت… ما بسیار خوشحال هستیم … دیگر مهم نیست که سرطان از سینه، روده یا ریه آمده است. ضمنا برای برخی موارد دیگر هم مفید است. مثلا خود سرطان سینه ۲۰ نوع دارد.”

پروفسور هربست ، رییس مرکز سرطان شناسی در دانشگاه یل بیان کرد: “در واقع این کار بمعنای یافتن کلید مناسب برای باز کردن قفل است ، یافتن اینکه چه چیزی موجب ایجاد سرطان شده است. در حال حاضر براساس حدس و گمان درمان انجام می شود و الزاما برای جمعیت زیاد بیماران، جواب نمی دهد. در این روش جدید، درمان متمرکز می شود و با کمتر میزان سموم انجام می گیرد و در نتیجه عوارض جانبی کمی خواهد داشت.”

دوشنبه هفته دیگر در انجمن درمان سرطان در شیکاگوی آمریکا، نتایج این تحقیقات که بزرگترین تحقیقات  مربوط به درمان “شخصی شده” هست بیان خواهد شد.

این تیم ۳۴۱ آزمایش درمان شخصی شده از انواع سرطان را در آمریکا بررسی کرده است و نتایج بسیار موثری یافته ،بطوریکه تومورها در ۳۱ درصد از بیماران کاملا از بین رفتند. در قیاس یا آن، ۵ درصد از بیماران تحت جراحی کلی، شیمی درمانی و رادیوتراپی قرار گرفته اند و زمان بازگشت تومور در این نوع درمان به ۲ برابر افزایش یافته است.

بیماران بطور متوسط ۶ ماه سالم زندگی کردند و البته خیلی از آنها مدت طولانی تری سالم بودند. در قیاس با آن، روش درمان معمولی تنها ۳ ماه سلامتی بیمار را تامین می کند.

کمی بعد در همین تابستان ، گروه انگلیسی نیز آزمایشات خود برای تاثیر این روش در درمان سرطان سینه را آغاز خواهند کرد. در این آزمایشات ۷۵۰۰ زن تحت مطالعه قرار خواهند گرفت و نتایج بعد از سال ۲۰۲۰ منتشر خواهد شد.

دکتر استین رابرت از دانشگاه UCL بیان کرد که این روش احتمالا حدود ۷۰۰۰ زن را سالیانه از شیمی درمانی نجات خواهد داد و هزینه های NHS را ۱۷ میلیون پوند در سال کاهش می دهد. وی افزود: ” این یک گام به جلو است… ما تاکنون در همه حوزه های درمان سرطان ، برای همه بیماران یک روش را بکار میبردیم زیرا روش بهتری نمیشناختیم.”

بیمارستان های انگلستان تجهیزات کافی را دارا هستند اما پزشکان هنوز نگران هزینه ها هستند زیرا هر آزمایش ژنتیک ۲۰۰۰ پوند هزینه دارد.

loading...

اولین نفری باشید که در این بحث شرکت می کنید !