معرفی سبزیجات چربی سوز و لاغر کننده - پورتال رنگی

چاقی و لاغری ۱۷ مرداد ۱۳۹۶ بدون دیدگاه

معرفی سبزیجات چربی سوز و لاغر کننده

ما در بخش سلامت پورتال رنگی سعی می کنیم مطالب بروز در حوزه پزشکی و سلامت را برای شما کاربران عزیز گردآوری کنیم و در این مقاله برای شما خبری درمورد سبزیجات برای چربی سوزی را گرداوری کرده ایم. با ما همراه باشید.

اگرچه گنجاندن سبزیجات در رژیم غذایی مهم است اما قرار نیست که مصرف همه آنها به کاهش وزن کمک کند و شما را به اهداف تناسب اندام برساند. برخی از سبزیجات نقش موثرتری در از بین بردن چربی های اضافه بدن دارند که 6 نمونه از مهمترین آنها از این قرارند:

سبزی های لاغر کننده

کاهوی سبز:

کاهو سرشار از فیبر، ویتامین ث، فولات و منگنز است و احتمال اینکه پس از خوردن این غذا به سراغ پرس دوم غذا یا دسر بروید را کمتر می‌کند.

آووکادو:

آووکادو حاوی مقادیر مناسب اسیدهای چرب غیراشباع تک زنجیره است که در چربی سوزی شکم، نقش دارند. همچنین دارای ٢٠ نوع ماده مغذی ضروری مثل فیبر، پتاسیم، ویتامین ای و اسید فولیک بوده و تحقیقات نشان می دهند کسانی که از آووکادو به صورت منظم در برنامه غذایی خود استفاده می کنند، شکر کمتری مصرف کرده و شاخص توده بدنی و سایز دور کمر آنها نیز کمتر است.

تخم کدو:

تخم کدو حاوی مواد معدنی ضروری مثل آهن، فسفر و منیزیم است و منبع بسیار خوب عنصر روی نیز می گذارد. این آجیل، سرشار از آنتی اکسیدان بوده و خطر ابتلا به بیماریهای قلبی را نیز کاهش می دهد. اگ تخم کدو باب میل تان نیست، پسته نیز جایگزین خوبی است و تقریبا همان خواص این دانه را دارد.

معرفی سبزیجات چربی سوز و لاغر کننده

فلفل سبز:

مملو از ویتامین ث بوده و خاصیت چربی سوزی دارد. مطالعات نشان می دهند که کسانی که دچار کمبود ویتامین ث هستند، چربی اندوخته بیشتری در بدن خود دارند. پس خوردن میوه ها و سبزیجاتی که منبع این ویتامین هستند، می تواند بدن را به سوی چربی سوزی سوق بدهد. همچنین، ویتامین ث به بدن در جذب آهن کمک می کند.

کلم پیچ:

این سبزی، سرشار از کلسیم است که به چربی سوزی و کاهش سایز دور کمر کمک می کند. همچنین، حاوی آهن و لوتئین (ویتامین چشم) است و آنقدر قابل تطبیق است که می توان از آن به جای سبزیجات دیگر در تهیه انواع سوپ استفاده کرد.

لیمو ترش:

بین مصرف لیمو ترش و کاهش وزن رابطه وجود دارد. لیموهایی رو انتخاب کنید که سفت و نسبت به اندازه شان، سنگین باشند و پوست براق داشته باشند و رنگشان هم سبز تیره باشد.

چربی‌سوزی (Fat burning) چیست؟

وقتی شما چربی بدن‌تان را “از دست می‌دهید”، سلول‌های چربی (که به آنها آدیپوسیت (adipocyte) هم می‌گویند) جایی نمی‌روند یا برای سوزانده شدن وارد سلول عضله نمی‌شوند؛ بلکه دقیقاً سر جایشان یعنی روی عضله‌ها و زیر پوست ران، شکم، باسن، بازوها و غیره می‌مانند. به همین دلیل است که وقتی چربی بدن‌تان زیاد است، عضله‌‌هایتان دیده نمی‌شوند.

چربی به‌صورت تری‌گلیسرول (triaglycerol) در درون سلول چربی ذخیره می‌شود ولی در آنجا نمی‌سوزد، بلکه باید طی فرایندهای پیچیده‌ی هورمونی-آنزیمی، از سلولِ چربی آزاد شود. وقتی سلول چربی فعال می‌شود، به‌راحتی محتویات (تری‌گلیسرول) خود را در قالب اسیدهای چرب آزاد (free fatty acids یا FFAها) وارد جریان خون می‌کند. این اسیدهای چرب از راه جریان خون به بافت‌ها منتقل می‌شوند.

یک مرد جوان معمولی، در سلول‌های چربی بدن خود حدود ۶۰,۰۰۰ تا ۱۰۰,۰۰۰ کالری انرژیِ ذخیره‌ شده دارد. حال سوال این جاست که چه چیزی باعث می‌شود این اسیدهای چربِ انباشته‌شده، از سلول‌های چربی آزاد شوند؟ پاسخ ساده است؛ وقتی کالری‌ای که مصرف می‌کنید از کالری‌ای که می‌سوزانید کمتر باشد، بدن‌تان دچار کمبود انرژی می‌شود بنابراین هورمون‌ها و آنزیم‌هایی ترشح می‌کند و پیام‌هایی برای سلول‌های چربی‌تان می‌فرستد تا ذخایر چربی انباشته‌شده‌ را آزاد کنند.

برای آزاد شدن چربی ذخیره‌شده از سلول چربی، چربی طی فرایند هیدرولیز تجزیه می‌شود و مولکول تر‌‌ی‌گلیسرول به گلیسرول و سه اسید چرب تقسیم می‌شود. یک آنزیم مهم به نام لیپاز حساس به هورمون (HSL)، کاتالیزور این واکنش است. چربی‌های ذخیره‌شده به‌عنوان اسیدهای چربِ آزاد، وارد جریان خون می‌شوند و به عضلات می‌روند. با افزایش جریان خون در عضلات، تعداد بیشتری از اسیدهای چربِ آزاد به عضلات فرستاده می‌شوند. سپس یک آنزیم مهم به نام لیپوپروتئین لیپاز (LPL)، به اسیدهای چربِ آزاد کمک می‌کند تا وارد میتوکُندری‌های سلول عضله شوند. میتوکندری “نیروگاه سلولی” است، یعنی جایی که اسیدهای چربِ آزاد می‌سوزند و انرژی تولید می‌‌کنند.

زمانی که اسیدهای چرب آزاد از سلول چربی خارج می‌شوند، سلول چربی به اصطلاح آب رفته و کوچک می‌شود. به همین دلیل است که وقتی چربی‌ها را می‌سوزانید، لاغرتر به‌نظر می‌رسید. سلول‌هایی بدون چربی، همان چیزی است که شما برای داشتن اندامی زیبا و عضلانی‌، به‌دنبالش هستید.

زندگی رنگی با پورتال رنگی


دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of