ملاسما چیست؟

پوست و مو ۰۵ مرداد ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

لک‌ هایی که بیشتر روی گونه‌ ها ایجاد می‌ شوند ملاسما یا لک‌ های مشابه لک‌ های بارداری هستند.

این لک‌ ها در مردان هم دیده می‌ شوند و حدود ۱۵ درصد مردان در دنیا و حتی خانم‌ هایی که هرگز ازدواج نکرده‌ اند هم دچار آن می‌ شوند، اما از آنجا که شیوع این لک‌ ها در دوران بارداری افزایش پیدا می‌ کند نام آن را ماسک بارداری گذاشته‌ اند، بنابر این وجود ملاسما در مردان یا خانم‌ هایی که هرگز ازدواج نکرده‌ یا باردار نشده‌ اند نباید عجیب باشد.

هنوز مکانیسم دقیق ایجاد این لک‌ ها مشخص نیست. بعضی‌ ها می‌ گویند شاید افزایش استروژن و پروژسترون محرک اصلی برای ایجاد لک‌ ها باشند. برخی دیگر بحث ژنتیک را مطرح می‌ کنند و معتقدند دختران مادرانی که به این لک‌ ها مبتلا شده‌ اند بیشتر در معرض ابتلا به آن هستند.

آفتاب عامل بسیار مهم برای ابتلا به ملاسماست، اما مصرف داروها هم می‌ تواند در ایجاد آن تاثیر داشته باشد. متاسفانه ملاسما، کلواسما یا ماسک بارداری درمان ریشه‌ کنی ندارد.

البته با انجام کارهای غیر دارویی می‌توان لک‌ ها را کمرنگ کرد اما احتمال پر رنگ شدن یا برگشتن لک‌ ها بالاست. استفاده منظم از ضدآفتاب‌ ها احتمال بازگشت لک‌ ها را کاهش می‌ دهد، اما به طور کلی نباید این لک‌ ها را خیلی تحریک کرد.

 

ملاسما چیست؟

 

میکرودرم یک روش غیر دارویی و بسیار سطحی روی پوست است، بنابر این نباید انتظار داشته باشید لک‌ ها را به طور کامل از بین ببرد. میکرودرم فقط باعث می‌ شود لایه‌ های سطحی پوست برداشته شود تا نفوذ دارو به لایه‌ های زیرین افزایش پیدا کند.

ملاسما باید کمتر تحت کار های تهاجمی قرار بگیرد زیرا هر چه پوست بیشتر تحریک شود، لک‌ ها پررنگ‌ تر می‌ شوند.

اگر بخواهیم کنار داروها کار درمانی غیر دارویی انجام بدهیم باید از کار های بسیار سبک و تدریجی استفاده کنیم تا لک‌ ها تحریک نشوند. متاسفانه هنوز لیزری وجود ندارد که بتواند این لک‌ ها را به طور کامل از بین ببرد.

برچسب ها

Please Login to comment